• Світові новини
  • Юридичні новини
  • Погода
  • Новини України
Ракурс

Про людину, яка заплатила величезну ціну за право назвати брехню брехнею Колонка редактора

Немає нічого більш небезпечного, ніж говорити правду завчасно

Правда тепер вкрай рідко загрожує реальним строком, проте здатна завдати відчутного дискомфорту. І сьогодні право озвучити її ми дуже часто делегуємо Семенові Глузману.

Із Семеном Фішелевичем я знайома півжиття — і все професійне життя. Але перша зустріч залишилася в пам'яті досі, адже це було знайомство з людиною, яка свідомо, добровільно, без жодної очевидної особистої необхідності вирішила заплатити величезну ціну за право назвати брехню брехнею. Ця брехня, що дісталася йому, була крихітним, органічним пазлом в епічній панорамі величезної держави, зібраної з мільйонів інших неправд. Але він вирішив, що цей пазл — його, і не захотів стримати руку.

Мені на момент нашої зустрічі було майже стільки, скільки Семенові Фішелевичу тоді, коли він вирішив, що воно того варте — віддати за право голосу частину життя, а може, і його цілком, як не пощастить. Це була вже інша країна, її люди були сповнені ілюзій і надій, і ціна слова була іншою.

Відтоді як молодий київський лікар зробив свій вибір, право називати речі своїми іменами відчутно подешевшало. Така девальвація має багато об'єктивних причин, а в цього права нині — тисячі глашатаїв. От тільки дуже мало людей, які не лише дістали можливість про щось заявити, а і право бути почутими. Тих, чия думка важлива, кому віриш.

Як відомо, немає нічого більш небезпечного, ніж говорити правду завчасно. Сьогодні небезпеки інші, але «правда завчасно» все одно так ніде і не ділася. Вона тепер вкрай рідко загрожує реальним строком, проте здатна завдати відчутного дискомфорту, що за нинішніми мірками теж — чимала ціна. І сьогодні своїм мовчанням, обумовленим небажанням цього дискомфорту право озвучити її ми дуже часто делегуємо Семенові Фішелевичу. Занадто часто. Адже він «може дозволити собі», а решта — чомусь ні. І він дозволяє, так само, як десятки років тому. Вже давно позбувся юнацького максималізму, залишивши собі лише свій непереможний жодними обставинами ідеалізм, пронесений крізь усе життя, — не від недомислу, наївності чи непоінформованості. Його ідеалізм — відображення власного негасимого внутрішнього світла й нескінченної віри в совісність і людяність людей, як би глибоко вони не були в них заховані.

Це знайомство було з тих, що накладають незгладимий відбиток, який не завжди й відчуєш одразу. Це великий подарунок долі, за який можна лише сказати спасибі. Спасибі Вам, Семене Фішелевичу, що Ви завжди були, є і будете в моєму житті. Як друг, як втілення всього світлого, що може зберегти в собі людина, як одиниця виміру й ціла система координат, як орієнтир, непорушний і надійний у своїй сталості.

Сьогодні, 10 вересня, йому виповнюється 70. 

Читайте також: Семен Глузман: На захист непокори

Помітили помилку? Виділіть текст, що її містить, та натисніть Ctrl+Enter
Версія для друку


    Загрузка...