Новини
Ракурс

20 хвилин парламентської вакханалії — і громадяни «надійно захищені»

Такими новинами порадувала громадян парламентська більшість. Що ж, залишається віддати належне владі: бліцкриг виявився вдалим. Не так уже і багато законопроектів, настільки по-справжньому системних в усіх сенсах (і всебічності охоплення, і потужності захисту існуючої системи) і так швидко реалізованих, знає законодавча історія України. Кожна запропонована зміна — цілеспрямована реакція на певну подію чи ряд подій останніх півтора місяців. Як казали колись, «мєрной поступью». Із усього, що прийняте в парламенті за 20 хвилин роботи, якщо не говорити про держбюджет, на гран-прі заслуговує закон № 3879 з цілком цинічною назвою, в якій ідеться про «додаткові заходи захисту безпеки громадян».


.

Запровадження кримінальної відповідальності за наклеп. За словами одного з авторів — як в усіх цивілізованих країнах. Щоправда, у них там не лише є кримінальна відповідальність за наклеп, але і трохи інакші суди, не схильні визнавати наклепом будь-яку інформацію, що зіпсувала настрій впливовому пану. Тож де ми — а де ті цивілізовані країни. Але потрошку наближаємося, щоправда, дивним чином: наклеп, зокрема, у ЗМІ або в інтернеті може потягти за собою виправні роботи строком до одного року. Наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, карається виправними роботами на строк від одного до двох років або обмеженням волі на строк до двох років.

Додали кримінальну відповідальність за «блокування доступу до житла, будівель, споруд чи іншого володіння осіб, підприємств, установ чи організацій». Це тепер каратиметься обмеженням волі строком до п’яти років або позбавленням волі строком від двох до шести років. Красномовна новина, чи не так?

Чимала кількість статей Кримінального кодексу України, які однозначно викликають асоціацію з подіями останніх півтора місяців, — то тут, то там, за ними трішечки, переважно на один рік, збільшено покарання.

А от стаття 293 КК, що передбачає відповідальність за групове порушення громадського порядку, передбачала як максимум арешт строком до шести місяців. Тепер максимум по цій статті — до двох років позбавлення волі.

Під шумок актуалізовано і можливості СБУ — в розділі «Обов'язки...», зокрема: «здійснювати технічне регулювання у сфері технічного захисту інформації, організовувати та проводити оцінку відповідності, розроблювати в установленому порядку стандарти, технічні регламенти, технічні умови».

Новеньке у статті про права СБУ (25):

21) зупиняти дію або скасовувати в установленому порядку ліцензії на провадження господарської діяльності у сфері технічного захисту інформації, а також дозволів на проведення робіт з технічного захисту інформації для власних потреб органам державної влади;

23) зупиняти дію або скасовувати в установленому порядку атестати відповідності на комплексні системи захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах;

28) порушувати в установленому порядку питання про припинення інформаційної діяльності на об’єктах інформаційної діяльності або з використанням інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності у разі порушення ними вимог законодавства у сфері технічного захисту інформації.

Новела в царині виконавчого провадження передбачає: виконання судового рішення щодо усунення перешкод у здійсненні права користування державним, комунальним майном чи майном громадських об’єднань в рамках виконавчого провадження, відкритого за заявою прокурора, строк для самостійного виконання рішення в постанові не зазначається, а примусове виконання судового рішення розпочинається невідкладно.

Нове в Законі України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», спричинене дошкульними безпілотниками, що знімали території маєтків можновладців, додано таке: ввезення на територію України, вивезення з території України, виробництво, торгівля та використання безпілотних повітряних суден, які підлягають реєстрації у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України.

А ще в законодавчих новелах від 16 січня є настанова «більше п'яти не збиратися» до автомобілів, і непримиренна боротьба з «іноземними агентами», і можливість судити заочно того, не з'явився до суду. Як цілком може трапитися у випадку з Тимошенко, приміром. І проста можливість за один день на цілком законних підставах позбутися хоч би і всієї парламентської опозиції. І щось підказує, що це лише початок нового глобального законотворчого процесу, коли все, а не тільки бюджет держави, прийматиметься без обговорення, та і заперечити не буде кому...


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter