Новини
Ракурс

Коли реформувати міліцію неможливо, чи слід купувати зброю

Ще рік тому я був категоричним противником вільного продажу зброї населенню, а нині став не менш палким прихильником безперешкодного володіння «стволами» всіма осудними громадянами. Думаю, продавати «калаші» можна навіть без довідки про відсутність судимості: паспорт показав, гроші заплатив — і йди собі з Богом, несучи в руках головний аргумент своєї правоти.


.

Рік тому я висловлював побоювання, що наявність на руках великої кількості зброї призведе до сплеску побутових вбивств із застосуванням вогнепалів там, де зазвичай спір вирішують за допомогою кулаків. І сподівався, що правоохоронні органи коли-небудь почнуть виконувати свої безпосередні функції — захищати права та законні інтереси співгромадян у легітимний спосіб, не очікуючи, коли головною формою правосуддя в Україні стане суд Лінча.

Але зараз вже немає ані побоювань, ані сподівань. Стрілянина стала звичним явищем не тільки на окупованих територіях, а правоохоронні органи нині самі становлять найбільшу загрозу правам і законним інтересам українців. А ті поодинокі випадки, коли співробітників міліції, що вчинили збройне пограбування, все ж таки затримують, лише додають запитань.

Ось, наприклад, цитата з сайту Генеральної прокуратури України:

«2 листопада 2014 року два працівника Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС України в Київській області за попередньою змовою з двома цивільними особами увірвалися в помешкання потерпілого в м. Костянтинівка Донецької області та, погрожуючи фізичною розправою, заволоділи його грошовими коштами у розмірі 10 тис. доларів США. Вказані особи були одягнуті у військову форму та використовували автоматичну стрілецьку зброю.

Усіх учасників злочинної групи військовою прокуратурою затримано, їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КК України (розбій, вчинений за попередньою змовою групою осіб). За клопотанням прокурора, суд обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою».

Міністр Аваков, який ще в 2008 році, на третій рік свого перебування на державній службі, посів 67-ме місце в переліку найбагатших людей України, мав би спитати в начальника Головного управління МВС України в Київській області Вадима Трояна, як його озброєні підлеглі опинились у Донецькій області. Але в Арсена Борисовича та Вадима Анатолійовича, напевно, вистачає інших тем для розмов, оскільки начальник ГУ МВС України в Київській області є давнім бізнес-партнером Авакова, й у 2010–2012 роках очолював ТОВ «Одеські цифрові комунікації», яке входить у групу компаній, що надають послуги на телекомунікаційному ринку під брендом «Тріолан» (кабельне ТВ, інтернет). Цей бренд належить харківським фірмам, підконтрольним Олександру Ліпчанському — колишньому начальникові управління у справах преси та інформації Харківської облдержадміністрації за часів губернаторства Арсена Авакова. Ну а про зв'язок Авакова та Ліпчанського в Харкові не знає хіба лише глухий.

У 2011 році Аваков і Ліпчанський побили горщики, схема власності «Тріолану» змінилась, внаслідок чого належний Авакову телеканал АТН було відключено від ефіру. Одначе Вадим Троян зберіг вірність Арсену Борисовичу, звільнився з «Одеських цифрових комунікацій» і в 2012 році став директором ТОВ «Сіті Інвестком» (Бровари Київської обл.), яке під покровительством нинішнього міністра внутрішніх справ зайнялось місцевими мережами інтернету.

Тому призначення Трояна начальником міліції Київської області виглядало цілком природнім. А всі його підлеглі, напевно, скоро матимуть доступ до інтернету з можливістю зрання до вечора читати фейсбук свого міністра. Тож хіба є в начальника Київської обласної міліції час приглядати за підлеглими, коли навколо вирує таке бурхливе комерційне життя?

Пограбування в м. Костянтинівка відбулося 2 листопада, а повідомлення на сайті Генпрокуратури про арешт підозрюваних з’явилося лише 24 грудня. А уявляєте, якби потерпілі мали вдома автоматичну зброю? Звітувати про розкриття злочину можна було б у такому разі просто в день пограбування. Це ж яка була б радість для журналістів!

Утім, призначення на посаду міністра внутрішніх справ мультимільйонера й телемагната також принесло чимало позитивних моментів для акул пера та гієн клавіатури — бо справді, про що б ми писали, якби в уряді працювали чесні та непідкупні фахівці? Але є в такому призначенні й неприємні нюанси.

Ось, наприклад, кілька днів тому якийсь байкер-наркоторгівець, що проживав у Печерському районі столиці, застрелив двох діючих і одного колишнього міліціонера з Голосіївського району Києва, які прийшли до нього в гості робити «обшук» без ухвали суду. Люди брешуть, що спочатку міліціонери того наркоторгівця тримали в райуправлінні, розповідаючи, скільки коштує зараз закрити кримінальне провадження. А потім без зайвих формальностей повели байкера до нього додому — очевидно, по гроші. А в байкера був «ствол», і тепер гроші вже не потрібні ані двом діючим міліціонерам, ані одному колишньому.

Міністр Аваков, оповідаючи на своїй сторінці у Facebook про цей випадок, звітував, що байкер після потрійного вбивства був затриманий нарядом міліції, але поранений і доставлений під конвоєм у шпиталь. Насправді ж байкера вбили на місці — уявляю, скільки цікавого він міг би розповісти, якби його залишили живим: і під чиїм дахом торгував «дуррю», і чого до нього без жодних законних підстав прийшли додому менти.

Але журналісти телеканалу Espreso.TV, 50% статутного капіталу якого, як стверджують злі депутатські язики, належить Авакову (другою половиною володіє народний депутат України Микола Княжицький в особі своєї дружини), не знаючи про цей допис фейсбук-міністра, вчасно не зорієнтувались у редакційній політиці й розмістили правдивий репортаж із місця подій — з тілом власника квартири, вбитого міліціонерами. Наслідки не забарились.

Світ не без добрих людей, і якийсь добродій, вирішивши зіпсувати настрій пану міністру, помістив це фото в коментарях до аваковського повідомлення на доказ брехливості головного міліціонера країни. Невдовзі по тому фотографію було видалено не тільки з фейсбук-сторінки Авакова, але і з сайту телеканалу Espreso.TV.

Чи розпорядився Аваков випороти на стайні журналістів, поки не відомо. Але всяке може бути...

Тому й кажу: громадяни, купуйте зброю. Офіційно чи неофіційно, законно чи незаконно. Аби була. Бо міліцію, на чолі якої стоїть мультиміліонер і телемагнат, неможливо реформувати. Але від неї можна захиститися.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter