Новини
Ракурс

Урядова ініціатива: боротьба за чистоту стічних вод чи за надприбутки для своїх

21 вер 2015, 08:42

Уряд пропонує сприяти частковому вирішенню проблем функціонування Бортницької станції очистки стічних вод. Для цього між урядами України та Японії укладено договір про надання кредиту для реалізації проекту модернізації. Цей договір уже ратифіковано Верховною Радою. Термін кредитування становитиме 40 років із відстрочкою платежу за кредитом та процентами за користування на 10 років. Відсоток за користування кредитом визначено в розмірі 0,1%. Генеральним підрядником виступатиме японська компанія, а обсяг товарів японського виробництва, використаних при реалізації проекту, має бути не меншим ніж 30% від вартості контракту.


.

Однією з умов договору є вимога до уряду України звільнити Японське агентство міжнародного співробітництва, японські компанії та японських громадян від сплати податків та зборів в Україні в рамках реалізації проекту. У зв’язку з цим КМУ подано на розгляд Верховної Ради проект закону про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо проекту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод №2393а від 17 липня 2015 року, в якому передбачено певні податкові пільги. Водночас, звільнити від сплати найбільш бюджетоформуючих податків (податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, податку на доходи фізичних осіб) пропонується не тільки японських суб’єктів господарювання, а й резидентів України, що братимуть участь у реалізації проекту.

Безперечно, прагнення уряду знайти шляхи вирішення наболілої екологічної проблеми аварійної та технічно неефективної діяльності Бортницької станції очистки вод можна лише вітати. Водночас, не можна не відзначити й ризиків, пов’язаних із реалізацією законопроекту.

Через значне розширення вітчизняних суб’єктів господарської діяльності, які поряд з іноземними компаніями матимуть такі ж податкові пільги, значно зменшиться обсяг податкових надходжень до бюджету. Навіть за приблизних підрахунків, бюджетні втрати України можуть становити понад 3 млрд грн протягом етапу реалізації проекту із 2017 до 2023 року.

Водночас можна було б погодитися із необхідністю і логічністю зменшення податкового навантаження на підприємців, якби при цьому було передбачено, зокрема, таке:

відкрита процедура відбору компаній, що будуть задіяні у реалізації проекту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод;

часткове звільнення від оподаткування або ж визначення цільового характеру використання тих коштів, які мали б піти до бюджету, зокрема на інноваційний розвиток підприємства; забезпечення додаткових робочих місць та ін.

В іншому разі такі пропозиції скидаються на ще один привід для окремих компаній отримати надприбутки. Крім того, надані іноземцями кошти є все ж таки кредитними, гарантом виплати яких є держава. Тому частина зароблених коштів мала би все ж таки стати резервом погашення майбутніх платіжних зобов’язань держави.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter