Сейм Польщі запровадив кримінальну відповідальність за заперечення «злочинів бандерівців»
https://racurs.ua/ua/n100216-seym-polschi-zaprovadyv-kryminalnu-vidpovidalnist-za-zaperechennya-zlochyniv-banderivciv.htmlРакурсСьогодні у Сеймі Польщі відбулося третє читання пакету законопроектів, якими передбачені зміни до закону про Інститут національної пам’яті Польщі. Серед них був і законопроект про заборону так званої «бандерівської ідеології», пише «Європейська правда» з посиланням на видання Do Rzeczy.
За заперечення «злочинів бандерівців» передбачено штраф або позбавлення волі на строк до трьох років.
Суперечливий закон підтримали більшість депутатів польського Сейму — 279 з 414. Зокрема, видання зауважує, що за проект проголосували всі депутати правлячої партії Польщі PiS, а також Kukiz’15 i PSL. Підтримали документ і декілька депутатів опозиції.
Ухвалений закон стосується визначення злочинів українських націоналістів та українських організацій, які нібито співпрацювали з Третім рейхом, а також можливості запуску, відповідно до ст. 55 закону про Інститут національної пам’яті, кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують ці злочини.
Фракція Kukiz’15 представила свій проект більше року тому, однак певний час він був заморожений. Відповідно до неофіційної інформації, закон не ставили на голосування торік, щоб не вносити ще більшу напруженість у відносинах Києва та Варшави напередодні візиту президента Польщі Анджея Дуди в Україну.
Раніше польський міністр закордонних справ Вітольд Ващиковський заявив, що країна чекає від України конкретних кроків щодо історичних питань. Таким чином він відповів на заяву МЗС України про те, що в Україні немає антипольських настроїв.
До цього Ващиковський заявив, що Польща має намір заборонити в’їзд до країни громадянам України, які демонструють радикальну антипольську позицію. Це стосується як простих українців, так і представників влади.
У відповідь в МЗС України зазначили, що прийняли до уваги слова глави польського зовнішньополітичного відомства та запевнили, що в Україні немає антипольських настроїв, оскільки більшість українців позитивно ставляться до Польщі.
Також нагадаємо, що 26 квітня 2017 року у селі Грушовичі, під Перемишлем, в Підкарпатському воєводстві Польщі розібрали пам’ятник воїнам УПА, споруджений на місцевому цвинтарі 23 роки тому.
Зауважимо, що цьогоріч виповнюються 75-ті роковини Волинської трагедії, що забрала життя десятків тисяч поляків та українців під час взаємних конфліктів. Українські історики, зокрема, вважають перебільшеними дані польських колег про загибель 100 тис. поляків, зазначаючи, що насправді цей конфлікт міг забрати життя до 30 тис. поляків. Крім того, вони звертають увагу на те, що українці також гинули від рук поляків та доведений історично факт, що жорстокі вбивства польських громадян чинили працівники радянського НКВС під виглядом ОУН-УПА.
Окрім того, у 1944-1956 роках тисячі українців, що проживали на Холмщині, Підляшші та Лемківщині, були знищені внаслідок нападів Армії Крайової, яка була сформована у січні 1944 року з польських партизанських загонів та колишньої польської поліції.