Що ми їмо: в Україні дозволили перевіряти якість продуктів без попередження виробників
https://racurs.ua/ua/n103241-scho-my-yimo-v-ukrayini-dozvolyly-pereviryaty-yakist-produktiv-bez-poperedjennya-vyrobnykiv.htmlРакурсНова система контролю якості і безпеки продуктів харчування починає працювати в Україні відсьогодні, повідомили у прес-центрі Державної служби з безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.
Відповідний закон був ухвалений парламентом торік у травні. Документ дозволяє здійснювати перевірки виробників продуктів харчування людини і кормів для тварин без сповіщення власників підприємств (не стосується аудиту системи НАССР — управління безпосередньо безпекою виробництва харчових продуктів). Періодичність перевірок буде залежати від ступеня ризику для життя і здоров’я споживачів. Наприклад, підприємства, які віднесено до високого ступеня ризику, перевірятимуть щотримісяці.
Окрім цього, в разі надходження до Держпродспоживслужби звернень громадян про порушення в сфері безпеки харчових продуктів здійснюватимуться позапланові перевірки без отримання згоди органів держвлади.
Інспектори діятимуть згідно з уніфікованими, публічними актами перевірок з вичерпною кількістю питань. У разі виявлення на підприємстві небезпечної продукції інформація про це публікуватиметься на сайті Держпродспоживслужби. При виявленні факторів, що становлять загрозу життю і здоров’ю, інспектор зможе ухвалювати рішення про тимчасове призупинення виробництва (до 10 робочих днів). Продовжити термін припинення роботи підприємства зможе суд.
Також порушників каратимуть підвищеними штрафами. Для юридичних осіб розмір штрафу може перевищувати 100 тис. грн.
Наприклад, за виробництво продуктів або кормів за допомогою незареєстрованих потужностей передбачено штраф у розмірі 74 тис. 460 грн для юросіб і 40 тис. 954 грн для фізичних осіб-підприємців.
Виробництво і зберігання продуктів харчування або кормів без експлуатаційного дозволу загрожує штрафом у 111 тис. 690 грн для юросіб і 74 тис. 460 грн для фізосіб.
Зазначається, що перевірки торкнуться не тільки підприємств, а й складів, супермаркетів і магазинів.
Закон дозволяє відеозйомку перебігу перевірок як інспекторами, так і власниками.
Крім того, передбачено зміни для імпортерів продуктів харчування та кормів. Протягом п’ятирічного перехідного періоду здійснюватиметься технічне оснащення пунктів пропуску на держкордоні для здійснення перевірок зазначених товарів.
Між тим нагадаємо, що цьогоріч у березні Міністерство економічного розвитку і торгівлі запустило онлайн-сервіс для відстежування цін на продукти в Україні.