Новини
Ракурс

Остеопороз: профілактика з дитинства

Остеопороз — захворювання, що вражає кісткову тканину, при якому в ній утворюються порожнини. Кістки стають крихкими і можуть зламатися навіть у разі незначних навантажень. За поширеністю остеопороз посідає четверте місце у світі після хвороб серцево-судинної системи, онкологічної патології та цукрового діабету. Для привернення уваги до актуальної проблеми 20 жовтня у всьому світі відзначають як День боротьби з остеопорозом, що цього року пройшов під гаслом «Сильні кістки для сильних жінок».


.

На жаль, про цей діагноз багато хто дізнається лише після нещастя. При остеопорозі найпоширенішими є переломи кісток передпліччя, тіл хребців. Переломи шийки стегнової кістки зустрічаються рідше, але їх наслідки трагічніші, особливо у літніх людей, адже такі травми належать до життєво небезпечних. За статистикою, тільки 25% пацієнтів після перелому шийки стегна повертаються до самостійного життя, половина залишаються інвалідами, а кожен четвертий помирає протягом трьох років після травми.

Підступність остеопорозу полягає в тому, що людина тривалий час може і гадки не мати про розвиток у неї цієї хвороби. Ниє спина? Але хто в наш час може похвалитися абсолютним здоров’ям? Скоріше  за все, у вас діагностують остеохондроз. На жаль, у наших медиків ще немає відповідної настороженості щодо цієї хвороби. Якщо ви зламали променеву кістку в типовому місці, що буває при падінні на витягнуту руку з висоти власного зросту, навряд чи лікар призначить обстеження на остеопороз або порадить звернутися до профільного фахівця. Однак переломи такого типу називають маркером переломів, тобто вони дають змогу навіть без обстеження припускати наявність цієї хвороби. У США, коли Хілларі Клінтон практично на рівному місці зламала руку, і їй було поставлено діагноз остеопороз, лікарі одразу ж рекомендували всім жінкам після 35 років проводити тест на «міцність» кісток — денситометрію.

Остеопороз прийнято вважати хворобою літніх людей, проте, на думку медиків, передумови до цього захворювання закладаються ще в дитинстві. Річ у тому, що активне формування кісткової маси відбувається в 10–17 років. От чому в цьому віці особливо важливе не лише повноцінне харчування, що включає достатню кількість продуктів, багатих на кальцій, вітамін Д (без якого кальцій не засвоїться), а також білкову їжу, а й фізична активність, яка збільшує навантаження на скелет і стимулює його зміцнення.

Результати досліджень, проведених Українською асоціацією остеопорозу, вжахнули вчених, адже в селах (що завжди асоціювалися у нас зі свіжим повітрям і здоровою їжею) понад 75% дітей отримують менше половини норми кальцію. 95% наших хлопчиків і дівчаток мають дефіцит вітаміну Д, а отже, навіть якщо мами дають своїх чадам достатню кількість кальцієвмісних продуктів, засвоюватися цей елемент не буде. Медики б’ють на сполох, адже сьогодні діти часто ведуть малоактивний спосіб життя, небагато гуляють на сонечку, замість молока вживають газовані напої. Ми забули про профілактичну дозу вітаміну Д — риб’ячий жир. За результатами цих досліджень, половина опитаних дорослих отримує кальцію вдвічі-втричі менше від норми.

Коли і кому медики рекомендують проводити тести на остеопороз?

Обстеження на щільність кістки слід проводити всім жінкам, які перебувають у періоді постменопаузи, чоловікам після 60–65 років, а також людям із групи ризику.

Річ у тому, що дефіцит жіночих статевих гормонів, зумовлений менопаузою, значною мірою призводить до втрати кісткової маси. За рахунок цього середньостатистична українська жінка за 20 років після менопаузи в середньому втрачає 7 см зросту. Приблизно до 60 років як у жінок, так і в чоловіків всмоктування кальцію в кишечнику значно знижується, відповідно, кісткова маса поступово зменшується і ризик переломів зростає.

До групи ризику потрапляють тонкокістні жінки з індексом маси тіла менш як 20 (вагу в кілограмах розділіть на зріст у метрах у квадраті), великі любителі кави та сигарет, жінки з порушенням менструального циклу (аменорея — тривала відсутність менструації). Пізніший початок менструації у дівчинки також є сигналом про те, що в майбутньому в неї раніше, ніж у інших, може знизитися щільність кістки.

До групи ризику потрапляють також хворі, що приймають гормональні препарати, мають ендокринні захворювання (передусім щитовидної та паращитовидної залоз, цукровий діабет), страждають на захворювання крові (системна гемофілія, лейкози), мають дисплазію сполучної тканини, системні захворювання (ревматоїдний артрит, червоний вовчак) та інші. Вагітність і годування груддю також є чинниками ризику. Адже мама ділиться з дитиною кальцієм, і якщо її харчування неповноцінне, ризик переломів у неї зростає. Схильність до остеопорозу також передається у спадок. Дози радіації, отримані в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, також несприятливо позначилися на кістковій тканині: стронцій є антагоністом кальцію.

Для дослідження стану кісткової тканини в наші дні застосовують кілька методик. Золотим стандартом для постановки діагнозу вважається двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія. Це високоінформативна і точна методика визначення стану кісткової тканини в різних ділянках скелета (поперековий відділ хребта, стегнова кістка, передпліччя і весь скелет). З допомогою цього методу можна «побачити» навіть мінімальні втрати кісткової маси. Відповідно, виявити остеопороз на самому початку, ще на стадії остеопенії, коли становище ще можна виправити. Подібне обстеження можна пройти в Українському науково-медичному центрі проблем остеопорозу, розташованому в Інституті геронтології (Київ), або в будь-якій з філій центру по Україні.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter