Новини
Ракурс

Що означають наші харчові пристрасті?

6 січ 2015, 11:14

Це біохімічна розмова нашого організму про потреби в тих чи інших речовинах. Але ж чому часто хочеться якихось шкідливостей? — спитаєте ви. Просто організм запам'ятав, що востаннє він отримав потрібну речовину з певного продукту, але це зовсім не означає, що він корисний. Наприклад: якщо когось тягне на ковбасу, копченості, то мовою тіла це бажання сигналізує зовсім не про дефіцит ковбасних виробів, а про нестачу жирів. Але жирів корисних — омега-3 жирних кислот, а не штучних або трансжирів (які й містяться в ковбасі). Необхідно нагодувати наш організм корисним жиром — це морська риба, авокадо, насіння, горіхи, чи нерафінована олія або насіння льону. До речі, останнє дуже добре допомагає знизити шкідливий холестерин. Це хороше джерело омега-3 поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) плюс клітковина. Якщо ваш аналіз крові показав підвищення рівня поганого холестерину (це ліпопротеїди низької щільності) та зниження рівня хороших ліпідів — високої щільності, раджу обов'язково звернути увагу на цей продукт. Вживайте розмелене на кавомолці насіння льону по дві столові ложки на добу, розділивши прийом на ранок і вечір. Повторивши аналіз на холестерин через три місяці, ви отримаєте позитивний результат, не вдавшись до «важкої артилерії» у вигляді медичних препаратів. Розмелене насіння може окислюватися, тому зберігати його потрібно в холодильнику, в закритій банці і недовго.


.

Тягне на солоне? Це свідчить про необхідність підвищення обмінних процесів у вашому організмі. Така ситуація часто спостерігається при гіперфункції щитовидної залози, при серйозних фізичних навантаженнях. На спортивних базах можна спостерігати картину, як спортсмени, не в змозі стримати себе, їдять сіль, занурюючи пальці в сільничку. Класика жанру — вагітність. Ще однією частою причиною може бути зневоднення, вживання солоних продуктів у такій ситуації — найпростіший спосіб утримати воду в організмі. Що робити? Найперше випити води. Причому може знадобитися не одна склянка цілющої вологи. Вода — це регулятор обмінних процесів, моторики кишечника, завдяки цій речовині відбуваються всі фізіологічні процеси в організмі. Тому пити воду потрібно достатньо (вашу денну норму обчислити просто: 30 мл помножте на масу тіла).

Ще одна з поширених маній — шоколадоманія. Цій пристрасті також є пояснення, адже шоколад, особливо чорний, має багатий склад — понад 400 різних речовин. Наш розумний організм запам'ятав: минулого разу магній я отримав із плитки шоколаду, отже, наступного разу при дефіциті цього елемента (наприклад, стресовому навантаженні) я попрошу цей смаколик. До речі, жінки частіше схильні до шоколадоманії, оскільки втрати магнію в слабкої статі відбуваються значно швидше, ніж у чоловіків. Але щоб поповнити запаси магнію, не обов'язково їсти калорійний шоколад, цілком достатньо буде інших магнієвих продуктів. Включіть до свого меню цільнозернові крупи, висівки, свіжі фрукти, овочі, зелень, горіхи, насіння. Дієтологи не проти шоколаду, але якщо хочете зберегти фігуру, потрібно знати міру: в день можна дозволити собі близько 20 грамів цих ласощів. Шоколад також діє на рівні нюху — досить понюхати плитку шоколаду, щоб отримати позитив.

Дуже наполегливо хочеться твердого сиру? Раджу перевірити рівень цукру в крові, особливо якщо тягне на сир із пліснявою, тверді сири, і якщо раніше ви не були настільки затятим шанувальником цього продукту. Сир також містить не тільки багато кальцію, а й багато калорій. Цей мікроелемент можна отримати з кисломолочного сиру, кальцій дуже поширений і є практично у всіх продуктах рослинного походження: ви знайдете його в зелені, хрестоцвітих — тобто у всіх видах капусти. Багато кальцію містить морська риба, кунжутне насіння. До речі, біологічна доступність кальцію в кунжуті дуже висока, досить з'їдати дві чайних ложки в день, щоб практично на 100% задовольняти свої потреби в цьому важливому елементі. Це особливо актуально для людей із непереносимістю лактози — молочного білка, а також вегетаріанців. До речі, в чорному кунжуті кальцію ще більше. Річ у тім, що цей елемент міститься переважно в оболонці, а білий кунжут вже очищений.

Вас тягне на кисле? По-перше, потрібно обов'язково відвідати гастроентеролога і перевірити кислототвірні функції шлунка. Є люди, які їдять лимони буквально кілограмами: так організм намагається підвищити кислотність, щоб допомогти собі перетравлювати їжу. Це може бути сигналом ферментної недостатності. Так може сигналити імунітет, адже всі кислі продукти найчастіше містять велику кількість вітаміну С. Вітамін С відноситься до водорозчинних вітамінів, тому ми його можемо знайти тільки в продуктах рослинного походження. У сезон раджу з'їдати достатню кількість продуктів, багатих цим вітаміном, а взимку справжнім джерелом вітаміну С стануть квашена капуста, волоський горіх.

Не уявляєте своє життя без насіння? Помічено, що ті, хто багато курить, дуже люблять полускати насіння. Це відбувається тому, що при зловживанні нікотином у нас підвищується рівень антиоксидантного стресу, організм прагне підвищити рівень антиоксидантів — вітаміну Е. Отримати цей корисний вітамін можна шляхом використання нерафінованих олій, насіння і відмовившись від шкідливої звички.

Раптом потягнуло на гостреньке? Якщо ви, завжди небайдужі до гострих прянощів, раптом починаєте вживати їх у чималих кількостях, це є симптомом підвищення поганого холестерину в крові. Всі пекучі трави й прянощі є прекрасними стимуляторами травлення при ферментній недостатності. Нічого поганого у вживанні якісних спецій немає. Я люблю призначати своїм пацієнтам куркуму — це м'яка жовчогінний спеція, яка покращує обмінні процеси, дає змогу якісно міняти склад жовчі, покращувати процес жовчевідтоку. Потяг до гострих прянощів може бути також симптомом глистної інвазії.

Як правило, бажання їсти морепродукти свідчить про те, що вам не вистачає йоду. Україна перебуває в зоні дефіциту цього елемента: в нашому ґрунті й воді мало йоду, відповідно, мало його і в продуктах. Продуктами, багатими на цей елемент, є волоський горіх, хурма, фейхоа. Морська риба, ламінарія — прекрасні джерела йоду. Потрібно пам'ятати правило: йод погано засвоюється при одночасному вживанні йодовмісних продуктів із хрестоцвітими овочами, тобто з усіма видами капусти або хріном.

Ви дуже любите банани? Найчастіше це сигнал про брак калію у вашому організмі, тому варто звернути увагу на стан серцево-судинної системи. Не секрет, що банан містить багато цукрів, калорій. Якщо подивитися на хіт-парад калієвмісних продуктів, то банан не перебуває на верхніх позиціях. Калій можна отримати з картоплі, бобових (дуже багато калію в квасолі, горосі), зелених листових овочах, моркві, сухофруктах і горіхах.

Сезонний потяг до бутербродів із маслом, ікрою пояснюється дефіцитом сонячного світла, відповідно і вітаміну D. Саме тому в холодну пору року малюки можуть їсти масло ложками. У зимовий час ми можемо дозволити собі деякі слабкості: вживати справжнє вершкове масло щодня. Але в жодному разі не маргарин, який містить багато трансжирів, що викликають порушення в обмінних реакціях. Масло потрібно вибирати завжди максимальної жирності: що нижча жирність цього продукту, то більше маргариноподібних речовин у його складі. Можна проводити терапевтичний курс перепелиними яйцями. У холодну пору року (з жовтня по квітень) з'їдати з 1 по 10 число кожного місяця щоденно 4 перепелиних яйця (вранці натщесерце або протягом дня — кому як більше подобається).

Дуже тягне на солодке, ви не можете пройти повз торти й булочки? Раджу перевірити вуглеводний обмін. Дуже часто подібний потяг до солодкого є симптомом порушення толерантності до вуглеводів, особливо якщо людина протягом життя не була ласуном. Потрібно перевірити синтез інсуліну, основні показники вуглеводного обміну — здати кров на цукор, глікований гемоглобін.

З дитинства слід привчати дітей їсти правильні солодощі: фрукти, сухофрукти, мед, цукерки з використанням природних джерел цукрів. Дуже добре підтримує стабільний рівень глюкози в крові грейзінг (цим модним словом сьогодні називають добре відомий метод дробового харчування). До речі, у людей, які їдять рідко, бажання з'їсти солодке з'являється частіше, порівняно з тими, хто їсть регулярно протягом дня.

Нестримний потяг до солодкого також може сигналізувати про наявність глистової інвазії: «квартиранти», які оселилися в нашому організмі, також хочуть їсти. І якщо вас раптом ні з того ні з сього почало тягнути на плюшки-ватрушки, особливо на поєднання борошно-цукор-дріжджі, то варто здати відповідні аналізи.

На жаль, сучасна медицина (особливо це стосується нашої країни) більше націлена на лікування хвороб, а не на профілактику. Слід «дружити» зі своїм організмом, чути його і харчуватися усвідомлено. Адже ми є те, що ми їмо, і невід'ємна складова здоров'я — здорове харчування.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter