Новини
Ракурс

ГПУ ігнорує рекомендації Консультативної ради — члени КР при ГПУ

23 лют 2015, 11:48

У травні 2014 року при Генеральній прокуратурі України вперше створено Консультативну раду — дорадчий орган з представників інститутів громадського суспільства. До складу Консультативної ради ввійшли відомі в країні юристи-науковці, адвокати, журналісти, правозахисники, громадські діячі, народні депутати України.


.

За шість місяців, з липня до грудня 2014 року, Консультативна рада провела шість засідань, на яких розглядались такі питання: нормативно-правове забезпечення діяльності прокуратури України; посилення ролі органів прокуратури щодо дотримання прав осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі; недоліки в діяльності ГПУ в частині виконання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації»; роль органів прокуратури в боротьбі з корупційними проявами; перебіг розслідування ГПУ злочинів, скоєних під час акцій протесту в січні-лютому 2014 року; взаємодія інститутів громадянського суспільства з військовою прокуратурою; удосконалення розгляду звернень громадян та особистого прийому громадян в органах прокуратури тощо. З розглянутих питань Консультативна рада ухвалювала рішення рекомендаційного характеру, які вносили після цього генеральному прокурору України та оприлюднювали на офіційному веб-сайті ГПУ.

Відповідно до Положення про Консультативну раду, генеральний прокурор України повинен був невідкладно розглядати рішення Консультативної ради та або запроваджувати їх шляхом видання відповідних розпорядчих документів, або мотивовано відхиляти. Відповідно до п. 5.8 Положення про Консультативну раду при ГПУ, про результати розгляду рішень КР генпрокурор або виконувач його обов’язків (чи за їх дорученням один із заступників генпрокурора) у тижневий термін має інформувати голову й заступників голови Консультативної ради.

Натомість ще попередній генеральний прокурор України В. Ярема фактично заблокував діяльність Консультативної ради без жодних пояснень, а її рішення взагалі не розглядались з вересня 2014 року за винятком декількох одиничних випадків. У зв’язку з цим Консультативна рада в грудні 2014 року припинила свою роботу у формі засідань та 15 січня 2015 року звернулася до генпрокурора з проханням розглянути ухвалені раніше рішення й запровадити механізм їх вчасного опрацювання апаратом ГПУ. Відповіді на це звернення Консультативна рада не отримала, що не завадило В. Яремі під час виступу перед парламентською фракцією «Блоку Петра Порошенка» заявити, що він начебто погоджує кадрові призначення в органах прокуратури з представниками громадськості в особі Консультативної ради.

Попри зміну прізвища генпрокурора практика ігнорування рекомендацій Консультативної ради не тільки продовжилась, але й набула при В. Шокіні неприпустимих форм. А саме: 11 лютого 2015 року голова Консультативної ради за дорученням її членів письмово звернувся до В. Шокіна з проханням розглянути лист від 15 січня 2015 року, припинити ігнорування діяльності Консультативної ради та взяти участь у її засіданні, призначеному на 16.00 19 лютого 2015 року з єдиним пунктом порядку денного — обговорення з новопризначеним генеральним прокурором України проблемних питань у діяльності Консультативної ради.

Але відповіді на свій лист Консультативна рада знову не отримала.

Таким чином, Консультативна рада при Генеральній прокуратурі України констатує, що генпрокурор впродовж тривалого часу грубо порушує Положення про Консультативну раду та, по суті, заблокував її роботу. При цьому в діяльності прокуратури України продовжують накопичуватись негативні тенденції, зокрема:

  • при призначенні на адміністративні посади в органах прокуратури не враховується думка громадськості, в органах прокуратури процвітають корупція та кумівство, професійне та моральне обличчя багатьох співробітників прокуратури України викликає осуд з боку суспільства;

  • процедура розгляду в органах прокуратури скарг і звернень громадян недосконала та не відповідає повною мірою вимогам Конституції України;

  • прокурорський нагляд за діяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність та досудове слідство, є неефективним, прокуратура України не застосовує свої повноваження з метою запобігання порушень законності, прав і основоположних свобод людини;

  • у діяльності прокуратури України наявні системні порушення законності при здійсненні досудового слідства, передусім, набули масового характеру випадки невнесення повідомлень про кримінальні правопорушення в Єдиний реєстр досудових розслідувань.

Водночас існування КР при ГПУ досі має винятково декоративний характер, втім, як і аналогічних рад при прокуратурах обласного рівня. Рішення Консультативної ради, причому з найактуальніших питань діяльності Генеральної прокуратури України, не розглядаються місяцями, рекомендовані радою перевірки не проводяться, рекомендації щодо вдосконалення відомчих нормативних актів ігноруються.

Наприклад, 16 вересня 2014 року КР розглянула ситуацію, що склалась у ГПУ з виконанням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Було констатовано численні випадки безпідставної відмови в наданні інформації, проаналізовано причини цього, запропоновано призначити службову перевірку діяльності відділу з питань доступу до публічної інформації за участю членів Консультативної ради. Одночасно своїм рішенням Консультативна рада рекомендувала оприлюднювати на офіційному веб-сайті Генпрокуратури не тільки інформацію про призначення на посади співробітників керівної ланки, але й інформацію про їх звільнення з посад. Жодної відповіді на це рішення (як і на багато інших) Консультативна рада не одержала.

Враховуючи чергову зміну керівництва ГПУ, Консультативна рада констатує, що без врахування запитів суспільства, без скрупульозної відповіді на кожне громадське звернення — оновлення Генеральної прокуратури є неможливим. Консультативна рада пропонує очільникам ГПУ оперативно й кардинально змінити ставлення до вимог Революції гідності щодо прозорості діяльності та реакції на запити суспільства, і особливо — зважаючи на критичний стан, в якому перебуває держава. Зі свого боку, Консультативна рада готова брати участь у формуванні пропозицій щодо вдосконалення діяльності прокуратури України в цілому і ГПУ зокрема, за принципом: «Служити справі — не особам».

З огляду на викладене Консультативна рада при Генеральній прокуратурі України публічно звертається до генпрокурора В. Шокіна з пропозицією вжити невідкладних заходів щодо усунення накопичених перешкод у її роботі.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter