Новини
Ракурс

Бурштинова колізія

У Рівному затримано величезну партію незаконного бурштину. Арсен Аваков на своїй сторінці у Facebook заявив, що вона коштує три мільйони доларів. Для точної оцінки партії, а це понад дві з половиною тонни каміння, його привезли до експертів до Києва. Гемологи (гемологія — наука про самоцвіти (дорогоцінне і виробне каміння), від лат. gemma — самоцвіт, дорогоцінний камінь, і грец. λόγοσ — слово, розум), швиденько глянувши на вміст привезених мішків, оцінили його трохи інакше. Видобуток «схуд» на порядок, тобто як мінімум вдесятеро. Все вищесказане відбулося минулого тижня. Раптом вдалася жахливо цікавою драматургія того, що відбувається. Допитливий автор цих рядків взяв у руки спецзасіб (телефон) і почав спецоперацію під назвою «Хто, кому, коли і навіщо платить гроші за сонячне каміння». Даний текст пояснює, що з цього вийшло.


.

Пізно ввечері у понеділок, 3 серпня, міністр внутрішніх справ України на своїй сторінці в соціальній мережі озвучив подію. За пару днів бурштин опинився в Києві. Прем'єр-міністр нашої країни Арсеній Яценюк заявив, що ця партія буде продана з відкритого аукціону, який і сформулює справедливу ціну на каміння. Спробуємо пояснити деякі складності і невідповідності, які виникли навколо зазначеної ситуації.

Права на цей бурштин в середу, 5 серпня, заявило підприємство «Укрбурштин», яке є дочірнім у державної акціонерної компанії «Українські поліметали». Арбітражний керуючий, що керує санацією «Укрбурштину», заявила, що це було рішення комітету кредиторів, а виручені гроші повинні були піти на погашення боргових зобов'язань. Люди, що керують «Укрбурштином», нагадують, що не вони самі добули камінь. Є договори з приватними компаніями, які цим займалися. Санація — економічний термін, який описує систему заходів, що дозволяє покращити фінансовий стан підприємства. Продаж 2,6 тонни каміння, безсумнівно, здатний поліпшити стан будь-якого підприємства. Але каміння стало дешевшати на очах. У Рівному під час його затримання воно коштувало 3 млн дол. Поки везли до столиці, товар значно змінився в ціні, експерти не можуть повідомити точну ціну партії. Оцінка коштує часу і грошей, бюджет МВС подібних витрат не передбачає. Оцінювачі називають подібну сировину «мінусовкою», саме це слово говорить про невисоку якість каміння. Нам щось недоговорюють — ті, у чиїй зоні відповідальності перебуває бурштин. Цікаво також дізнатися про терміни аукціону з продажу даного каміння і методи його проведення. Хочеться поцікавитися: навіщо винаходити велосипеди?

Пам'ятається, нещодавно було затримано одного з працівників прокуратури. Оголосили довгий список вилученого у нього. Там теж було каміння, так само важким був його шлях, так само відбувалися метаморфози з ним. З «65 алмазів, розфасованих по мішечках», вони перетворилися на «чотири карати каміння вартістю 701 долар США». Розумію, що народу можна говорити все що завгодно. Вважати всіх читачів цієї, м'яко кажучи, неоднозначної інформації, такими, що слабо пам'ятають названі факти, — дивно. З бурштином, який був вилучений у Рівному, відбуватиметься щось подібне. Він може зовсім перетворитися на малоцінну смолу, у вартості якої шановні особи просто не розібралися.

Головне підприємство «Українські поліметали» засновувала держава. Засновниками його є Міністерство промислової політики України, Міністерство фінансів і Фонд державного майна. Ми живемо в часи змін, і зараз перший засновник ДАК реорганізується в Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Керівник цього міністерства вважається креатурою президента країни. Ні представники Мінфіну, ні представники ФДМУ не ухвалювали рішень про призначення керівника «Українських поліметалів». Це підприємство не розташоване за юридичною адресою у м. Києві по проспекту Московському, 6. Однак 11 червня нинішнього року там був призначений новий керівник, відповідальний за процеси, що відбуваються на даному підприємстві. Призначено його просто — наказом міністра економічного розвитку Айвараса Абромавічуса. Головне підприємство жодних претензій до дочірнього не має. На «Укрбурштині» процедура банкрутства триває вже понад десять років, з березня 2005-го. Стан його кредиторів погіршується, і їхня позиція щодо банкрутства не береться до уваги.

Ми говорили про створення вертикалей влади і з боку Адміністрації президента, і з боку Кабміну. Сьогоднішній стан справ навколо бурштину підтверджує формування цих вертикалей. Йдуть численні розмови про різні рішення у зв'язку з цим. Називаються різні достатньо голосні прізвища учасників переговорів із зазначеної проблематики. До питання бурштину долучають діючих і колишніх, депутатів з міністрами, прокурорів і правоохоронців, «лісових братів» і просто бандитів. Будь-яка вертикаль — це спроба мати відношення до фінансових потоків, а не вибудовування життєздатної ситуації, яка влаштовує державу, тобто кожного жителя країни.

У радянські часи все навколо було державне, будь-яка приватна ініціатива каралася кримінально, все це підтримувалося залізною завісою, що опустилася на шосту частину суші, й ідеологічними байками, які все це описують. Всі сучасні рухи навколо сонячного каміння в точності відповідають «совковій» ідеології людей, відповідальних за ухвалення рішень. Ми це проходили, і всі події в Україні якраз спрямовані проти повернення «совка».

Знову з'явився кримінальний бурштин, який може перестати бути таким миттєво. Достатньо скуповувати його у видобувачів на місці за справедливою ціною. Якби підприємство реально володіло камінням, то реквізицію його можна було б назвати бандитизмом і почати якось з цим боротися. «Укрбурштин» — банкрут, звідки у нього гроші? Але це чи інше державне підприємство могло реально укласти від свого імені договори і зі старателями, і з фінансовими інститутами, що забезпечують оплату добутого. Виникають дивні невідповідності: товар, реально здатний принести миттєвий прибуток, не може бути елементарно і правильно оцінений і проданий. Йдеться про якесь проведення аукціонів, але варто нагадати: основний світовий видобуток каміння в Росії, але біржа бурштину — у Гданську та Китаї. Причому біржа — це не будівля з колонами і купою службовців, це зібрання фахівців, які готові щодня займатися продажем чого-небудь та формують попит і пропозицію. Україна ніяк ніколи не зможе вплинути на формування ціни бурштину, який у світі вважається звичайним виробним камінням.

Економіка відрізняється від міфології тим, що кожен крок можна оцінити в абсолютних величинах в першому випадку, а всі кроки в другому випадку відносяться до області віри — сфери вкрай спірної, суперечливої й неоднозначної. Бурштин, безумовно, є камінням міфологічним, і все, що відбувається навколо нього, ніяк до економіки не відноситься, тим більше в нашій билинній країні.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter