Новини
Ракурс

Нова поліція: корупція починається з чашки кави

Більшості нова поліція подобається. З «людьми в чорному» фотографуються, захоплюються в соцмережах їхньою ввічливістю і безкорисливою готовністю прийти на допомогу. Молодих поліцейських намагаються пригостити чашкою кави в Києві, «кава для нової поліції задарма» — так їх підтримують оптимістично налаштовані львів'яни. Однак є й чимало скептиків, які запаслися попкорном і чекають на поглинання молодої та зеленої порослі акулою корупції.


.

З розширенням географії національної поліції виникає питання про відбір не лише найкращих патрульних, а й керівників вищої ланки, де корупційні ризики, як відомо, значно вищі. Поки ж керівники патрульних служб Києва, Львова та Одеси призначалися особисто міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, а не в результаті відкритого конкурсу. Якщо ситуація не зміниться, то цілком може виявитися, що МВС просто виставило перед собою живий щит з нових поліцейських, що захищатимуть нас молодістю та чарівністю від старої міліцейської системи, яка про реальні реформи і не думає.

Правозахисники та експерти громадської платформи «Реформуємо МВС: прозорість і відповідальність» розробили Порядок проведення конкурсу на службу в Національній поліції України. Його особливість полягає в тому, що вводиться конкурсний відбір на всі без винятку посади. На думку розробників, ця процедура є найважливішою антикорупційною складовою для створення нової поліції, адже дозволить максимально прозоро відбирати кандидатів на посади, у тому числі й ключові.

Порядок проведення конкурсу на службу в поліції, розроблений експертами, передбачає п'ять етапів: 1) оголошення конкурсу (триває від 10 до 30 днів); 2) прийняття та розгляд документів для участі; 3) перевірка кандидата: спеціальна, фізичного і психічного здоров'я, психологічне вивчення; 4) іспит і співбесіду; 5) прийняття рішення.

«Ми вивчили досвід конкурсного відбору на посаду суперінтенданта (старший офіцерський склад поліції) у Великій Британії, який є дуже серйозним і складним, тому був узятий за ідеал, якого варто прагнути, — розповідає Олег Мартиненко, правозахисник, один із розробників Порядку проведення конкурсу на службу в поліції. — Вивчили умови конкурсного відбору на держслужбу. Наше бачення того, як повинен проходити конкурсний відбір в національну поліцію, «дошліфували» два колишніх співробітники внутрішніх справ (один із них працював в управлінні моніторингу дотримання прав людини в МВС, другий багато років займався кадровою роботою). У остаточному підсумку цей Порядок був написаний практично «міліцейською мовою», міністерство було приємно здивоване, отримавши документ, який ніби написаний власноруч. Ми передали проект главі МВС А. Авакову близько двох тижнів тому. Чекаємо реакції, чи буде він узятий на озброєння».

Головною новелою є відкритий реєстр усіх вакансій, які оголошуються в національній поліції. Раніше на сайті МВС можна було побачити тільки вакансії так званого не атестованого вільного складу (цивільних) фахівців, або державних службовців. Ясна річ, до оголошення вакансій повинен додаватися перелік вимог до кандидата.

На стадії розгляду документів працює прописана законом «Про національну поліцію» поліцейська комісія, до якої входять як фахівці МВС, так і принаймні двоє представників громадськості (для рівня міністерства їх рекомендує омбудсмен з числа відомих правозахисників і громадських діячів).

Найголовніше — весь перелік документів, що надходять, висвічується на сайті МВС, так само як і в онлайн режимі комісія може моніторити коментарі до тієї чи іншої кандидатури (те, що ми зазвичай робимо в соцмережах).

Коли всі документи отримані, кандидати відібрані, починаються спеціальні перевірки. Одна з них — антикорупційна процедура, яка проводиться інспекцією з особового складу або службою внутрішньої безпеки МВС, це майже оперативно-розшукова діяльність. Далі перевіряється стан здоров'я кандидата за медичними показниками. Здача нормативів з фізпідготовки обов'язково повинна фіксуватися відеозйомкою.

«Нинішні нормативи з фізичної підготовки співробітників міліції передбачають безглузді речі, — зазначає О. Мартиненко. — Жінки качають прес на швидкість і кількість, чоловіки ж віджимаються. Тому якщо ви бачите даїшників з животами, не дивуйтеся, вони не зобов'язані здавати цей вид фізпідготовки. Серед нормативів можна побачити (щоправда, нинішні поліцейські його не здають, але він все ще значиться) крос на 5 км на лижах. Хотів би я знайти хоча б один райвідділ, де є казенні лижі. Є ще човниковий біг (якщо пам'ятаєте зі школи, це біг від стіни до стіни на час). Напевно, багато хто і не здогадуються про сенс цієї вправи. Це йде ще з давніх часів, коли і міліція, і тюремна система були об'єднані в НКВС. Тоді не було нормальної вентиляції, тому в ізоляторі тимчасового тримання всі двері відкривалися і трималися на ланцюжку, щоб ув'язнені не задихнулися. Якщо раптом в одній камері кричали і затівали бунт, охоронець повинен був закрити одні двері, потім другі й таким човниковим бігом зачинити їх всі. Таким чином він запобігав бунту і рятував власне життя. Але з 50-х років ця система змінилася докорінно, а в 90-х тюремна система пішла з МВС. Однак міліціонери досі здають човниковий біг».

Психологічне вивчення кандидатів — це перевірка на поліграфі та за допомогою інших сучасних методик, що прийшли на зміну застарілим, які чомусь використовуються досі.

Після цих випробувань кандидати допускаються до іспиту та співбесіди. Іспит проводиться письмово, також робиться відеозапис. За словами О. Мартиненка, якщо робити це у вигляді тестів (як нині популярно), спрацьовує зовсім інший вид пам'яті — пам'ять на впізнавання. Якщо мені покажуть кілька варіантів (а я читав матеріал), то я, швидше за все, легко виберу правильний. Фокус полягає в тому, що якби мене самого попросили відтворити правильну відповідь, тут вже завдання складніше. Поліцейському потрібно не впізнавати правильні рішення, а відтворювати.

Уявіть собі ситуацію: поліцейський, якого відібрали за тестовою методикою, підходить до автомобіля, представляється і каже, що водій порушив правила дорожнього руху. Водій запитує, що саме він порушив і дає йому кілька варіантів. Смішно. Поліцейський підходить і повинен чітко розповісти, які пункти водій порушив. Коли людина пише, вона ще і формулює свою думку. Сьогодні це проблема: ми нечасто бачимо людей, здатних сформулювати складнопідрядне речення.

Найголовніше на цьому етапі — співбесіда, це дуже важлива процедура, на яку допускаються і психологи, і громадські експерти. 

У британській методиці відбору старшого офіцерського складу поліції така процедура триває два дні по 8 годин. Там дуже довгий опитувальний лист. Рік тому МВС зробило спробу відбору керівників областей, я віддав їм цей зразок. Кандидати не змогли дати відповіді на всі запитання. Справа в тому, що багато питань передбачають, що людина щиро говорить перед комісією про невдалі моменти в її біографії, професійній кар'єрі, конфлікти з підлеглими, намагається аналізувати причини і знаходити способи їх вирішення. Ми скоротили цей опитувальник. Однак я не впевнений, що навіть у такому вигляді міністерство візьме його на озброєння. Повинен бути абсолютно новий тип керівника. У нас практично немає генералів, які б говорили про проблеми навіть у вузькому колі сім'ї».

На заяви про необхідність конкурсного відбору в національну поліцію часто звучать відповіді, що, мовляв, у нас війна, немає часу на конкурс, а відбір і призначення повинні відбуватися дуже швидко. Однак практика багатьох європейських країн говорить про зворотнє. Це можуть підтвердити, наприклад, ті, хто брав участь у миротворчих місіях, проходив відбіркові комісії в Боснії та Герцеговині. Всі — від офіцера з логістики до кадровика або командира поліцейської станції проходили конкурсний відбір (така вимога ООН), і тривало це не більше семи годин. Адже за умови вироблених процедурах і критеріїв оцінки конкурс проходить досить швидко. У цьому випадку не виникає питань, чому капрал був призначений на посаду начальника патрульної служби Львова, а колишній боєць загону спецпризначення «Сокіл» очолив патрульну службу Одеси.

Патрульна поліція працює в Києві вже понад місяць, що дає змогу визначити як сильні, так і слабкі сторони цього стартового проекту. Великим плюсом є висока мотивація нових поліцейських. У них хороше матеріальне забезпечення, вони не відчувають потреби в бензині (на заздрість решті міліції), забезпечені формою, високою зарплатнею. Не меншим плюсом є те, що в позаслужбовий час їх продовжують навчати.

Один з мінусів — невеликий досвід водіння. За різними даними, від 18 до 30 патрульних автомобілів Toyota Prius постраждали за цей час. Олександр Фацевич, керівник Департаменту патрульної поліції міста Києва, зазначив: «Останнім часом ДТП частіше відбуваються не з вини патрульної поліції. Як несли службу раніше? Стали на посту, виїхали на виклик і знову стоять. Наші патрульні весь час у русі. Збільшилася кількість викликів патрульної служби. Якщо раніше було до 1 тис. на добу, то наразі до 3–4 тис. Всі ці виклики обслуговують 200 екіпажів. У хлопців мало досвіду, але вони працюють з кожним днем краще».

Скептики кажуть про велику кількість звільнених, мовляв, з 2 тис. за перший місяць було звільнено 12 осіб (до речі, половина за власним бажанням). Багато це чи мало? Якщо звернутися до досвіду Грузії, то там після року роботи 20% (тобто кожного п'ятого) довелося звільнити з різних причин: хтось не впорався, хтось загруз у корупції. Не слід забувати, що поліцейські — звичайні люди. Будь-яка влада, чиновник без контролю збоку намагається розслабитися, і це загальновизнаний факт. Якщо ми із заздрістю дивимося на західні країни, де чиновники дисципліновані, то це багато в чому заслуга суспільства, яке робить все, щоб бюрократія намагалася триматися в рамках.

Як кажуть американці, «корупція починається з чашки безкоштовної кави». Саме з тієї, якою намагаються пригостити наших нових поліцейських. Яку в американській практиці пропонують патрульному офіцерові: він патрулює мою вулицю, якщо він частіше проходитиме повз моє кафе, ймовірність пограбування знизиться. Чи є початком корупції чашечка безкоштовної кави — предмет дискусії в американській кримінології, поліцеїстиці, вже протягом майже півстоліття. Американці дійшли висновку, що так. З моменту, коли поліцейський взяв що-небудь, крім своєї зарплати, це вже корупція. І коли в соцмережах оголошуються кав'ярні, де поліцейські можуть безкоштовно щось взяти, — це відродження корумпованої міліції, якої ми так хотіли позбутися.

Нову патрульну поліцію слід контролювати, її потрібно вчити і підказувати. Дуже важливо не пропустити той нетривалий період, коли ці молоді «люди в чорному» готові звернути гори. Бо це наш шанс,  що цю чималу кількість мотивованих, поки що ізольованих від системи людей ця ж система не зможе поглинути.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter