Новини
Ракурс

Золота осінь жінки: як пережити клімакс

7 жов 2015, 16:22

Гінекологи вважають, що вік жінки визначається її яєчниками: поки вони функціонують — жінка молода. Саме від них часто залежить і якість життя прекрасної статі, і потенційно можливі хвороби, пов'язані зі старінням. Мало хто знає, що менопауза є спусковим гачком каскаду патологічних станів в жіночому організмі.


.

Вік клімаксу

Природа дала кожній жінці певну кількість яйцеклітин. Кожен місяць одна з яйцеклітин покидає жіночий організм, коли їх запас вичерпується, настає менопауза. Вважається нормою, якщо дітородна функція вимикається у 45–55 років. Якщо ж це відбувається у віці від 40 до 45 років, лікарі говорять про ранній клімакс. Приблизно у 1% жінок яєчники перестають функціонувати до 40 років — це передчасна недостатність яєчників. Як правило, це ті представниці прекрасної статі, у яких дуже низький репродуктивний потенціал.

Прискорити настання клімаксу на кілька років можуть і деякі соматичні захворювання, особливо ендокринні (щитовидної залози, гіпофіза тощо), а також прийом низки лікарських препаратів (зокрема, антидепресантів, седативних засобів).

«Сьогодні чимало жінок до 30 років перебувають практично в клімаксі, — говорить акушер-гінеколог Віталій Римаренко. — Цьому сприяють куріння, недосипання, постійний стрес, голодування. 50% моїх пацієнток з раннім виснаженням яєчника — це жінки, які швидко втрачали вагу. Так, жінка схудла за три місяці на 20 кг, але втратила менструальну функцію. Чи можна її відновити? У 99% випадків функцію яєчників відновити можна, але чи потрібно доводити себе до такого стану?»

В. Римаренко також вважає, що тривалий прийом протизаплідних засобів може призвести до пригнічення функції яєчників. Нерідкі випадки, коли менструація після припинення прийому пігулок не відновлюється, відбувається раннє виснаження яєчників.

Перші дзвіночки

Період, що передує менопаузі, називається передклімактеричний. Перший симптом — вкорочення на кілька днів тривалості менструального циклу. Надалі таке коливання може становити від тижня (як зменшуватися, так і подовжуватися) до місяця і більше затримки менструації.

«Може підвищуватися вага, відбувається її перерозподіл в область талії. Це зрозуміло, тому що перша функція, яку втрачає жінка, це здатність до зачаття, — пояснює акушер-гінеколог Світлана Юренева. — Немає дуже важливого гормону — прогестерону, який окрім забезпечення нормального перебігу вагітності контролює і жировий обмін. Тому на тлі дефіциту прогестерону починається надбавка у вазі. Прогестерон також має інші чарівні властивості, наприклад, протитривожний ефект. При зниженні рівня цього гормону у жінок можуть спостерігатися тривожні розлади, порушення сну. Жінка стає емоційно-лабільною, змінюється лібідо.

Коли починається зниження здатності до вироблення жіночих гормонів — естрогенів, з'являються приливи жару, пітливість, і вимикаються яєчники. Приливи — це відчуття жару, часто супроводжується почервонінням лиця, іноді рясним потовиділенням. Жінки скаржаться на серцебиття, почуття хвилювання, тривожність, дискомфорт. Найнеприємніше, коли приливи виникають ночами, призводять до неякісного сну і, відповідно, підвищується ризик депресії, знижується якість життя».

Для того щоб полегшити ці неприємні симптоми, жінці потрібно уважно стежити за своїм харчуванням: уникати гарячих напоїв, гострої їжі. Дуже важливо віддати перевагу одягу з натуральних тканин — бавовни, льону, вовни, ймовірність приливів набагато зменшиться.

У фізично активних жінок приливи також виникають рідше. Йога, спортивні заняття або просто тривалі прогулянки на свіжому повітрі також здатні позитивно впливати на якість життя жінки в цей період.

«Жінка може увійти у золоту осінь абсолютно не відчуваючи жодних негативних симптомів. І таких жінок чимало, — каже В.Римаренко. — Немає місячних — немає репродуктивних загроз. Жінкам варто порадитися з лікарем, коли можна не користуватися різними методами контрацепції. Тобто, в житті жінки настає прекрасна пора, коли на один головний біль стає менше».

У клімаксу існують географічні особливості. Близько 60–80% жінок в Європі страждають приливами жару і психічними розладами під час менопаузи. Якщо взяти Азію, то, наприклад, для японок клімактеричні симптоми зовсім не характерні: максимум 15% японських жінок відчули їх на собі. Можливо, це обумовлено генетичними особливостями, особливостями харчування, культури. У Японії часто вживають в їжу морепродукти, рибу, менше їдять м'яса. Такий фактор, як ожиріння, там набагато рідше зустрічається. Соєві продукти — частий гість на столі жителів Сходу, містять фітоестрогени, які також можуть захищати жінку від клімактеричних симптомів. На жаль, українки в переважній більшості в тій чи іншій мірі знайомі з негативними супутниками клімаксу.

Пережити чи лікувати?

«З початком менопаузи у жінки старіє шкіра, з'являються зморшки, вона починає хвилюватися з будь-якого приводу. Можуть виникати депресії. Порушується контроль апетиту, іноді з'являється неконтрольована тяга до їжі, що веде до набирання зайвої ваги, — розповідає ендокринолог Світлана Калинченко. — Часті супутники цього періоду — порушення сечовипускання (прискорене або позиви). Ще дуже важливий аспект: порушується концентрація уваги. Виникає неуважність, неможливо утримати інформацію, важко вивчити щось нове. Якщо робота жінки пов'язана з розумовою діяльністю, це особливо помітно.

Сучасна косметологія дозволяє успішно боротися зі старінням: можна зробити ін'єкції ботокса, ввести гіалуронову кислоту, «накачати» губи тощо. Однак у багатьох жінок бажання користуватися цією красою без нормального гормонального фону не буде. Краса і здоров'я — речі нерозривні».

Лікарі застерігають: якщо приливи і пітливість є частими супутниками, якщо жінка втрачає інтерес та якість життя, знижується працездатність, така ситуація обов'язково потребує корекції та звернення до фахівця.

Після виключення функції яєчників зростає ризик серцево-судинних захворювань. Відповідно, якщо у жінки менопауза настає рано, вона перебуває в зоні набагато більш високого ризику.

Ще один супутник менопаузи — остеопороз. Захворювання, що вражає кісткову тканину, при якому в ній утворюються порожнечі. Кістки стають крихкими і можуть зламатися навіть при незначних навантаженнях. На жаль, про цей діагноз часто-густо дізнаються тільки після нещастя. При остеопорозі найбільш поширені переломи кісток передпліччя, тіл хребців. Переломи шийки стегнової кістки зустрічаються рідше, але їх наслідки більш трагічні. За статистикою, тільки 25% пацієнтів після перелому шийки стегна повертаються до самостійного життя.

Дефіцит жіночих статевих гормонів, обумовлений менопаузою, значною мірою сприяє втраті кісткової маси. За рахунок цього середньостатистична українська жінка за 20 років після менопаузи в середньому позбавляється 7 см зросту. Для дослідження стану кісткової тканини в наші дні існує кілька методик. Золотим стандартом для постановки діагнозу вважається двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія.

Дієтологи радять особливу увагу приділити правильному харчуванню. Збільшення прийому їжі, багатої на клітковину, достатня кількість рідини, зменшення кількості цукру, алкоголю і кофеїну можуть істотно знизити негативні прояви клімаксу. Їжа, багата на омега-3 жирні кислоти, допомагає у попередженні розвитку серцево-судинних захворювань. Магній стабілізує стан нервової системи, у тому числі периферичної, і це допомагає боротися з вегето-судинними станами, коли кидає то в жар, то в холод. На магній багаті морепродукти, насіння кунжуту, шпинат, висівки. Кальцій важливий для кісток, щільність яких знижується при гормональній перебудові. Найкраще отримувати кальцій з кисломолочних продуктів. Вживання зеленого листя салату, шпинату, фруктів, зернових знижують ризик виникнення раку товстого кишечника, вірогідність якого теж збільшується в період менопаузи.

Перша лінія засобів для поліпшення самопочуття при клімаксі — рослинні препараті та гомеопатія. Сьогодні дуже популярні БАДи, що містять фітоестрогени. Лікарі відзначають, що ця група препаратів може допомогти при легкому або середньому ступені тяжкості симптомів.

Замісна гормональна терапія в нашій країні все ще сприймається як важка зброя, з якою пов'язано багато забобонів і побоювань. Якщо в США гормональну терапію приймають близько 80% жінок, то в Україні цей показник дуже низький. Сьогодні лікарі все більше сходяться на думці: сучасна гормональна терапія, призначена в правильний час (як правило, в перші 5–10 років після останньої менструації) жінкам до 60 років після обов'язкового обстеження може принести набагато більше користі, ніж будь-яких ризиків.

Жінки по-різному входять в менопаузу: хтось із дефіцитом тестостерону, хтось із дефіцитом естрогенів, інші — гестагенів, у когось є дефіцит всіх трьох гормонів відразу. Крім того, у багатьох спостерігається дефіцит вітаміну D. Спочатку лікар повинен дослідити рівень гормонів у конкретної жінки, і тільки після цього призначити гормональну замісну терапію.

Як уповільнити настання клімаксу?

«Треба вести здоровий спосіб життя. Треба любити і бути коханою. Не можна курити, — радить В. Римаренко. — Є жінки, які багато працюють, мало сплять. Це не повинно стати правилом. На жаль, такий спосіб життя вимотує не тільки яєчники, але і руйнує весь організм».

Гінекологи відзначають, що сьогодні з'явилася велика кількість жінок, які народили після 40–45 років. Про що вони повинні пам'ятати? Про те, що цим молодим мамам потрібно як мінімум років 20 повноцінного енергійного життя. Їм необхідно особливо педантично ставитися до свого здоров'я, добре виглядати, бути сильними і витривалими, щоб і вони, і їхні діти були щасливі.

Підготувала Оксана ШКЛЯРСЬКА


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter