Новини
Ракурс

МОЗ позбавляє українських студентів-медиків освіти і майбутнього

Крім того, що наше Міністерство охорони здоров’я створило нестерпні умови праці для медиків, тепер воно взялося за студентів. Вчора був останній день для складання іспиту IFOM для майбутніх медиків, які нині навчаються на третьому курсі. Багато зі спудеїв його проігнорували – мають на це причини, і МОЗ обіцяє їх відрахувати!

Іспит IFOM з основ медицини – тестовий іспит, прототип українських екзаменів КРОК. Його створили у США спеціально для оцінювання знань з фундаментальних дисциплін, і він є обов’язковим у лічених країнах «третього світу». З цього року Україна включила його до складу свого «єдиного державного кваліфікаційного екзамену».

Насправді, проведення зовнішнього дослідження знань – корисне для нашої системи медичної освіти. Але українських студентів до нього не готували з першого курсу, як це мало б бути. Не було підручників, програми в інститутах не скоректували, лекції не проводили.

Не дивно, що за таких умов тільки 27% студентів 4-го курсу, які добровільно 15 березня цього року проходили це тестування, склали його успішно. Поріг вгадування – 20%, то виходить, студенти повністю його провалили.

Тобто МОЗ збирався виключити з вишів 70% студентів, коли тільки на первинці у країні не вистачає 7 тис. лікарів? Чи це чергова бізнес-схема, адже для повторного складання іспиту студент має заплатити 150 дол. з власної кишені!

Тому країною прокотилася хвиля протестів – 90% студентів просто не прийшли на іспит з основ медичних знань (IFOM), який проводила державна організація Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров'я України.

Крім того, іспит проходив з низкою порушень, а тому студенти надіслали листи до Центру тестування та до NBME «з метою припинення протизаконних дій, порушення регламенту проведення іспиту та з метою інформування про численні порушення під час його проведення».

Студенти-медики Харківського Національного університету ім. Каразіна виступили координаторами подачі судового позову проти МОЗу про заборону проводити IFOM в цьому році, оскільки в МОЗу традиційно не дійшли руки до затвердження належної нормативної бази. Кошти на адвоката вже зібрані, участь взяли студенти з усієї України.

Другий позов студенти подали проти Кабміну. Цим позовом студенти просять суд визнати незаконним застосування IFOM до студентів, що вступили до вишів до 2018 навчального року, а також визнати незаконною норму про відрахування за нездачу IFOM.

Студенти планують подавати також окремі позови до адміністрації інститутів з приводу невиконання ними умов контрактів - введення нових вимог, не передбачених контрактом на навчання.

Вирішити ситуацію можна лише визнанням іспиту незаконним, перенесенням його проведення на пізніший час і переведення його у тестовий режим – зробити добровільним, щоб він не впливав на навчання. Тому ми звертаємось до всіх небайдужих допомогти забезпечити політичну підтримку вимог студентів і юридичну підтримку проходження їхніх позовів у суді.

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter