Новини
Ракурс

«Владимирский централ» у Княжичах

Читайте рішення ЄСПЛ зліва направо


.

«Неявка адвокатів – то життя»: заявила захисник сумнозвісного поліцейського Леоніда Куряти Тетяна Б., клієнта якої обвинувачують у позбавленні життя сина потерпілого Олександра Орлова. З цього 10.05.2019 р. почалось перше засідання по відомій справі розстрілу у с. Княжичах 2016 р. Це відповідь на відсутність в засіданні двох адвокатів підсудних, через яких суд був змушений відкласти підготовче судове засідання на місяць. Причинами стала відпустка одного з захисників (зрозуміло, бо 10 травня сьогодні, день Перемоги вчора, скоро Трійця), і зайнятість другого адвоката в іншому судовому процесі (теж зрозуміло, бо кримінальна справа із вбивства правоохоронців в Княжичах – то такоє). До того ж, є відоме Рішення ЄСПЛ «Бартая проти Грузії» https://www.echr.com.ua/translation/sprava-bartaya-proti-gruzi%D1%97-pres-reliz/, де за твердженням захисника надана безумовна індульгенція адвокатам визнавати свою неявку в судове засідання через участь в іншому – поважною. Тут доречно згадується цікава стаття двох знаних юристів Секретаріату ЄСПЛ та Апарату Верховного Суду, присвячена нерелевантному та недоречному посиланню на практику Європейського суду з прав людини https://sud.ua/ru/news/blog/140972-do-pitannya-pro-ne-relevantne-zastosuvannya-praktiki-yevropeyskogo-sudu-z-prav-lyudini-praktichni-poradi.

Якщо стисло переказати зміст публікації, приміряючи до позиції захисника Л. Куряти, виходить: «Чую дзвін, та не знаю, де він». І в цьому випадку рішення ЄСПЛ by Бартай стосувалося цивільної справи працівника типографії, де суд визнав порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод через винесення заочного рішення проти заявника за відсутності адвоката, який був зайнятий в іншому судовому процесі. Ключові слова: «виніс рішення по суті без участі адвоката», «недостатньо підстав для розгляду справи по суті за відсутності представника». ЄСПЛ констатував недостатнє мотивування національного суду при вирішенні цивільного спору проти заявника без права останнього на правову допомогу.

Розпочати перше підготовче судове засідання в кримінальній справі за відсутності одного з адвокатів численної кількості обвинувачених за присутності численної кількості інших адвокатів – це про інше. ЄСПЛ жодним словом не обмовився про цілковиту правомірність та безумовну поважність неявки адвоката в одному процесі через зайнятість в іншому, так само як і надання переваги захисту одного клієнта перед іншим. А надумані приводи для відкладення судового засідання порушують право потерпілих, передбачене ст. 2 («Право на життя») Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, що відповідно до численної практики ЄСПЛ включає і зобов’язання ефективного розслідування, що в тому числі містить зобов’язання швидкості та розповсюджується на судовий розгляд.

Отже, право на життя – конституційне та конвенційне право кожної людини. Ніхто не може бути позбавлений життя і ніхто не має права безкарно позбавляти життя інших.

Право адвоката – відстоювати позицію клієнта, обвинуваченого в умисному вбивстві, будь-якими не забороненими законом способами.

Обов’язок адвоката – брати участь в судовому засіданні, використовуючи принцип змагальності.

Зловживання адвокатом своїми правами – ходити по інших більш важливих процесах, хворіти по черзі вітрянкою та віспою, скуповувати квітки на літаки та стаціонарні місця в лікарнях.

Іноді з колегами жартуємо і про самостріл, бо ми – захисники – заради клієнтів готові на все. Правда, мало хто з них оцінить такий професіоналізм, але то таке.

Серед тиші зали судового засідання лунає з мобільного з боку підсудних пісня «Владимирский централ, этапом из Твери». І ми з потерпілими розуміємо: обвинувачені поліцейські справді готувались до судового засідання. Яке, на жаль, так і не відбулось через неявку їхніх адвокатів.

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter