Новини
Ракурс

Окуповане правосуддя в Криму і «особи, які заміщають посади суддів»

28 бер 2014, 11:45

У Криму повним ходом йде націоналізація підприємств та держвласності, змінюються назви, вивіски і прапори. Які зміни відбуваються в судах на півострові, «Ракурс» поцікавився в голови Господарського суду тепер уже Республіки Крим Сергія Лазарєва.


.

Ракурс: Сергію Геннадійовичу, як заявив голова Апеляційного суду Криму, з 24 березня суди в Криму приймають лише заяви, складені відповідно до російського законодавства. А що буде з тими справами, розгляд яких почався в судах ще за українським законодавством, але не завершився на момент переходу до російського законодавства?

— Ці справи будуть завершуватися за нормами російського процесуального законодавства та матеріального права. Так було доведено до нашого відома відповідно до перехідних положень*. Ми не можемо зараз розглядати справи, тому що ті судді, які залишилися працювати тут, не можуть розглядати справи до вирішення питання прийняття російського громадянства. Судді повинні будуть приймати судові акти ім'ям Російської Федерації.

Ракурс: А що з тими справами, які перебували в провадженні Господарського суду Автономної Республіки Крим?

— Справи призупинено. Ми повідомили сторонам, що судові засідання відкладаються, про дату, час і місце слухання буде повідомлено додатково. Але я хочу сказати, що якогось ажіотажу немає. Сторони розуміють ситуацію, ніхто в нас не влаштовує паніки. Сьогодні жодних претензій до судів від сторін немає.

Ракурс: Як позначиться на суддівській практиці перехід на російське законодавство?

— Будь-який перехід на інше законодавство, крім українського, звісно, викликатиме певні труднощі. Змінюється докорінно все: процесуальне законодавство, матеріальне право, арбітражне право. Але основні принципи, закладені в процесуальному праві України та Російської Федерації, ідентичні. Особливих труднощів із застосуванням процесуального законодавства, я думаю, не буде.

Для тих суддів, які залишаються і прийматимуть громадянство РФ, передбачено певний період адаптації до російського законодавства, до 1 січня 2015 року. Будуть організовані семінари, круглі столи, заняття з суддями, лекції.

Ракурс: А хто проводитиме лекції?

— Судді Російської Федерації. Сьогодні вже почалися лекції з цивільного законодавства, які будуть читатися протягом трьох днів. Крім того, приїжджатимуть судді інших судів, зокрема, спеціалізованих.

Ракурс: Скільки суддів виявили бажання залишитися і скільки хочуть перевестися до судів в інших регіонах України?

— У нас є судді, які вже заявили про своє бажання продовжити роботу в інших судах у Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. У Господарському суді Республіки Крим таких восьмеро. Усього в складі суду 35 суддів.

Усі судді, які залишаються працювати, повинні прийняти російське громадянство, щоб далі здійснювати правосуддя за російським законодавством. Як сказано в перехідних положеннях, до створення федеральних судів усі судді, які залишаються, продовжують працювати,  паралельно триватиме процес створення Арбітражного суду Республіки Крим.

Ракурс: Наскільки ймовірно, що після створення федеральних судів туди приїдуть працювати судді з Росії?

— Питання такого плану звучать. По-перше, ми не можемо сказати, яким буде штат цього суду, може, 35 осіб буде у складі суду, може 25... Якщо з'являться вакансії в складі суду, то я не виключаю, що ці вакансії будуть заповнені суддями Російської Федерації. Але відповідно до положень федерального конституційного закону суддям, які виявили бажання прийняти російське громадянство, надається переважне право на зайняття посад. Проводитиметься відповідна атестація Вищою кваліфікаційною колегією суддів Росії.

Ракурс: Де буде відбуватися ця переатестація суддів, в Криму?

— Ми не знаємо, де це відбуватиметься, у Криму чи в Москві. Коли буде атестація, ми теж не знаємо, відомо тільки, що перехідний період буде до 1 січня 2015 року. Але незалежно від того, на коли буде призначено переатестацію, робота суду почнеться, щойно судді отримають паспорти Російської Федерації.

Ракурс: Тобто до цього моменту суд взагалі не буде працювати?

— Зараз суди в Криму не мають права здійснювати правосуддя. Бо правосуддя ім'ям Російської Федерації мають право здійснювати тільки особи з російським громадянством.

Ракурс: В якому становищі зараз перебувають судді, їм треба ходити на роботу?

— Усі ходять на роботу, усі виконують свої обов'язки, ми організували навчання. Життя іде своєю чергою: у кого за графіком відпустка, йде у відпустку. Роботи в нас вистачає. Переважно це організаційні питання: оформлення паспортів, документів, це ж не так просто. Хтось втратив свідоцтво про народження, хтось про шлюб, комусь треба довідку отримати, робота триває...

* Стаття 9 «Створення судів РФ на територіях Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя. Здійснення правосуддя в перехідний період» федерального конституційного закону «Про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів — Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя».

Пункт 5 цієї статті визначає нинішніх суддів кримських судів як «осіб, що заміщають посади суддів»: «До створення на територіях Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя судів РФ правосуддя від імені РФ на зазначених територіях здійснюють суди, що діють на день прийняття в РФ Республіки Крим і утворення у складі РФ нових суб'єктів. Особи, які заміщають посади суддів цих судів, продовжують здійснювати правосуддя до створення та початку діяльності на зазначених територіях судів РФ за умови наявності в них громадянства РФ».

Як повідомляв «Ракурс», Рада суддів господарських судів України, висловивши свою глибоку стурбованість подіями в Криму, закликала суддів і працівників апаратів господарських судів Криму та міста Севастополя повідомити про своє бажання продовжити роботу в судах інших регіонів України.

 

Підготувала Марина БЛУДША


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter