Ракурсhttps://racurs.ua/
Судова реформа — вдосконаленню немає меж
https://racurs.ua/ua/176-sudova-reforma-vdoskonalennu-nemaie-mej.htmlРакурсЗроблено це було на екстреному засіданні і без ЗМІ.
.
Також прийнято рішення звернутися до голови Конституційної асамблеї Леоніда Кравчука з пропозицією надіслати зазначений проект закону до Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) для надання висновку. Звісно, з наступним урахуванням рекомендацій. Насправді такі наміри декларувалися вже не раз, але відреформованої до невпізнанності судової системи це не врятувало. А головне — не зробило хоча б трохи кращою.
Що пропонують? Провідна ідея така: на конституційному рівні узаконити все те, що є неконституційним у чинному законодавстві. Переважно це повноваження президента і Вищої ради юстиції.
Призначення на посаду професійного судді здійснюється безстроково президентом України на підставі та згідно з поданням Вищої ради юстиції. Голови судів та їх заступники (крім голови Верховного суду України та його заступників) призначаються Вищою радою юстиції за пропозицією зборів суддів відповідного суду. Переведення судді до іншого суду здійснюється президентом України на підставі та згідно з поданням Вищої ради юстиції.
Президент одержує повноваження, не обмежені нічим, окрім його власної совісті. Повноваження Вищої ради юстиції, якій і сьогодні немає на що нарікати, розширюються ще більше. Переповідати запропоновану статтю про Вищу раду юстиції — марна праця. Відповідаючи на запитання, що зможе тепер Вища рада юстиції, легше сказати: все. Починаючи із зупинення повноважень судді і закінчуючи призначенням суддів на адміністративні посади та звільненням з них.
Ще одна чудова ідея: «Видатки на утримання судів у Державному бюджеті України визначаються окремо для кожного суду». Геніально, безпосередньо і просто, як будь-яка адресна допомога.
Венеціанська комісія в цьому контексті, схоже, покликана «освятити» вищевикладене своїм авторитетним іменем. Втім, українськими партнерами така роль відводиться їй уже не вперше.
Зате тепер вичерпаний після «монологу з країною» президент матиме щось новеньке, аби розповісти про це 25 лютого в Брюсселі.
Проект закону можна прочитати тут.