Новини
Ракурс

«Слово „рейдерство“ зникло з інформаційних довідок» — голова Ради суддів госпсудів України Артур Ємельянов

21 листопада у приміщенні Вищого господарського суду України (ВГСУ) відбулося  засідання Ради суддів господарських судів України, на якому були присутні члени Ради, голова ВГСУ, голови апеляційних та місцевих господарських судів. Останнім з порядку денного, втім, як виявилося, головним, було питання про висвітлення діяльності господарських судів у ЗМІ.

Це питання назріло давно, але поштовхом до його розв'язання чи, принаймні, серйозного обговорення стала інформація, поширена газетою «Юридичний вісник України», а також підхоплені інтернет-ресурсами непідтверджені відомості про ліквідацію господарських судів.

Голова Ради суддів господарських судів України, заступник голови ВГСУ Артур Ємельянов сказав, що ця стаття є результатом непрофесійності, недбальства в підготовці матеріалів: «Такі дії призводять до виникнення недовіри до судових органів, тому що мають дестабілізуючий фактор, а як наслідок -  невпевненість у можливості захисту порушеного права в судовому порядку. І це вже стає проблемою не тільки судової системи, а й держави в цілому!».

Видавець газети вибачився перед суддями і повідомив, що звільнив оглядача газети, який розповсюдив недостовірну інформацію, та головного редактора.

Водночас у тому, що про господарське судочинство поширюється негативна, а то й неправдива інформація, певною мірою винна сама система. Адже після того, як у господарських судах було ліквідовано прес-служби, дістати бодай якусь інформацію про діяльність суду, про конкретні рішення стало вельми складно. Якщо ж немає правдивої інформації з першоджерел, інформаційний простір наповнюється різного роду негативом, а то й просто вигадками та чутками.  Нарешті це усвідомили на рівні системи, почали обговорювати, ініціювати більшу інформаційну відкритість.  

До слова, коли відбувалося згадане засідання, під ВГСУ юрмився натовп. Якийсь вертлявий немолодий вже чолов'яга хвацько вигукував у мегафон прокльони у бік суду, а «давньогрецький хор» у вигляді стареньких бабусь підхоплював його останні слова. В їхніх очах — ані праведного гніву, ані жаги справедливості, навіть розуміння того, за що саме вони  виступають. З розгубленими посмішками бабусі слідкували за «диригентом» з мегафоном, щоб вчасно вигукнути слово: «Ганьба!» Хтось відверто нудьгував, чекаючи часу розплати (у буквальному значенні). Не треба бути Станіславським, щоб зрозуміти, що це аматорська постановка, яка заслуговує лише на одне: «Не вірю!» Хоча хтось таки повірив, бо згодом біля натовпу уже був оператор з професійною відеокамерою...

Головуючий А. Ємельянов у своїй доповіді озвучив цифри, які, на його думку, демонструють нинішній стан системи господарського судочинства та рівень довіри бізнес-спільноти до господарських судів. А саме — статистику оскаржень судових актів протягом поточного року.  За цей період місцеві господарські суди винесли понад 160 тис. рішень, що на 17,6 % більше, ніж у 2012 році. При цьому, лише у 17 % випадків сторони зверталися до апеляційної інстанції (близько 27 тис. апеляційних скарг). Таким чином, у 83 % випадків учасники господарського судочинства довіряли рішенням господарських судів. При цьому до Вищого господарського суду України за цей період надійшло близько 15 тисяч касаційних скарг (9 % від прийнятих місцевими судами рішень).

Показовою була інформація про статистику звернень громадян та юридичних осіб зі скаргами на дії чи бездіяльність суддів до Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів та органів прокуратури.

«Станом на 19.11.2013 року до Вищої кваліфікаційної комісії суддів надійшло 8406 скарг на дії суддів, з яких лише 481, тобто менш ніж 6% від загальної кількості, це скарги щодо суддів господарських судів, за результатами розгляду яких  лише в одному випадку було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани. Протягом 2013 року не прийнято жодного рішення комісії про направлення рекомендацій до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення суддів господарських судів. До Вищої ради юстиції надійшло 6 000 скарг на дії суддів, з них тільки 400 скарг, тобто 6,5%, щодо суддів господарських судів.
 
При цьому з розгляду прокурорами звернень щодо законності дій суддів господарських судів вбачається, що впродовж 2012 року органами прокуратури розглянуто 1 317 звернень громадян та юридичних осіб на дії суддів, з яких 170 (лише 13 %) звернення щодо правомірності дій суддів господарських судів. У поточному ж році показник звернень щодо правомірності дій суддів господарських судів зменшився до 59, що становить 12 % від загальної кількості (511 скарг). За результатами таких звернень протягом останніх років за ознаками корупційних діянь органами прокуратури порушено три кримінальні справи щодо суддів господарських судів. Загальна чисельність складає 32 таких справи. За останні роки органами прокуратори до суду не передано жодного обвинувального акту щодо суддів господарських судів»
, — йдеться у доповіді Артура Ємельянова.

Голова Ради торкнувся і болючої для України теми іноземних інвестицій та інвестиційного клімату, на який є чимало нарікань. І запевнив, що він поліпшується, певною мірою завдяки господарському судочинству.

ВГСУ проаналізував судову практику спорів, пов’язаних із захистом порушених або оспорюваних прав  і інтересів іноземних інвесторів, а також підприємств з іноземними інвестиціями за 2011-2013 р.р. Найпоширенішими причинами виникнення спорів у цій категорії справ було неналежне виконання договірних зобов’язань однією із сторін або невідповідність правочину вимогам чинного законодавства. До речі, з проблемних питань судової практики, які зачіпали інтереси громадян відповідних країн, до ВГСУ зверталися іноземні посольства Італії,  Чехії, Болгарії, Австрії, Туреччини, Швеції. Дипломатичні відомства були задоволені роз'ясненнями суду щодо прийнятих рішень.  

Торкнувся А. Ємельянов і слизької для судів теми рейдерства: «Всі ми пам'ятаємо часи, коли майже кожного дня в засобах масової інформації з'являлась нові повідомлення щодо рейдерських захоплень заводів, будівель, підприємств, незаконних поглинань та інше. Ми пам'ятаємо, що жодна з таких рейдерських атак, на жаль, не обходилась без відповідних рішень судів. В багатьох випадках ці судді вже не працюють і були звільнені завдяки принциповій позиції Вищої ради юстиції».

Неабияким досягненням господарського судочинства вважає А. Ємельянов віднесення у 2007 році корпоративних спорів до  юрисдикції  господарських судів. Це, за його словами, дозволяє уникнути ситуацій на кшталт справи порту Південного, в якій одним із судів загальної юрисдикції було прийнято близько 15 ухвал, що блокували роботу підприємства.

«Слово «рейдерство» зникло з інформаційних довідок, що виникали майже кожного дня протягом 2005 – 2007 років. Немає сьогодні ухвал про заборону проводити загальні збори, відсутні рішення про надання повноважень щодо керівництва підприємствами окремим зацікавленим особам. Таким чином, завдяки принциповій позиції суддів господарських судів по цілій групі питань в державі сьогодні формується впевненість в доцільності правових механізмів та заходів захисту підприємців від можливих порушень в сфері господарювання», — додав А. Ємельянов.

Надія Величко, голова Господарського суду Дніпропетровської області повідомила присутніх, що очолюваний нею суд протягом трьох років брав участь у міжнародному проекті USAID «Справедливе правосуддя». Незалежні експерти перевіряли діяльність суду всебічно: дотримання процесуальних строків, дотримання вимог закону щодо викладення зрозумілого рішення тощо. Експерти також провели дослідження щодо довіри учасників процесів до суду. Понад 80% опитаних вважають рішення суду законними і справедливими. На жаль, цю інформацію не було широко оприлюднено.   

«Нещодавно в інтернет-виданнях пройшла інформація, що наш суд розглядає справу про банкрутство. Позов подала комерційна структура, яка намагалася провести відчуження великого майнового комплексу, що знаходиться у комунальній власності м. Дніпропетровська. І ніхто потім не оприлюднив рішення суду, яким майно було повернено у комунальну власність міста. Немає балансу інформації. Негативна є, позитивної немає», — розповіла Надія Леонідівна.

У Харкові 20 дитсадків було повернуто у комунальну власність міста рішенням Харківського апеляційного господарського суду, повідомив голова цього суду Василь Кухар. «Ми повертаємо народу земельні ділянки, оздоровчі комплекси трудовим колективам. Ми це робимо.  Наші рішення повинні бути відомі не лише вузькому колу осіб, чиї інтереси ми захищаємо, а й суспільству», —  вважає голова суду.

Голова Київського апеляційного господарського суду Олег Хрипун теж незадоволений висвітленням діяльності господарських судів: «Ви, певне, пам'ятаєте, як кілька років тому в усіх ЗМІ публікувалися статті про нерухомість, пам'ятки архітектури та земельні ділянки, які на свою користь відчужувала попередня столична влада. Наш суд усе це майно повернув у комунальну власність міста. Це не було оприлюднено. Можливо через те, що в нас нині немає прес-служб. Цю роботу потрібно робити професійно та організовано».

Можливо, віднині журналістам і громадськості відкриються секрети господарського судочинства і водночас прозрість стане перешкодою для прийняття завідомо неправосудних рішень окремими суддями.
 

   
 


.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter