Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Twitter
Великдень: як українці у різних країнах зберігають традиції та готуються до свята (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n103349-velykden-yak-ukrayinci-u-riznyh-krayinah-svitu-zberigaut-tradyciyi-ta-gotuutsya-do-svyata-foto.htmlРакурсВ останні тижні напередодні Великодня в Україні та у багатьох українських громадах за кордоном розпочинається підготовка до святкування. Зокрема, проводяться майстер-класи з розписування писанок та приготування пасок.
.
США
Незадовго до Великодня в американських містах українські громади організовують майстер-класи, на яких усіх охочих вчать розписувати писанки. Таким чином українці за кордоном намагаються зберегти традицію писанкарства і передати її наступним поколінням, пише «Голос Америки».
«Я давно не була в Україні, і для мене це можливість опинитися серед своїх, поспілкуватися українською, посміятися з дівчатами і відпочити. Писанкування для мене — медитативна справа," - говорить одна із учасниць майстер-класу Тетяна Остроухова.
Курси з писанкарства також традиційно проводить Український національний музей у Чикаго. Як там зауважують, 90% учасників майстер-класів — американці.
Канада
Напередодні Великодня Королівський монетний двір Канади випустив кольорову позолочену монету у формі української писанки. Монета стала вже третьою «писанкою» у колекції канадського монетного двору, але першою позолоченою. На реверсі монети нанесені кольорові візерунки, характерні для традиційної української писанки. Монета викарбувана із чистого срібла із позолотою та має номінал в 20 канадських дол.
В описі зазначається, що ця монета-писанка є артистичним «вшануванням 1,2 млн канадців українського походження, чиї традиції є багатою складовою мультикультурної спадщини Канади».
Аргентина
Напередодні Великодня в Аргентині відкрили монумент українській писанці. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося у місті Апостолес — колисці української імміграції до Аргентини. Зазначається, що монумент писанці — перший такого роду в Аргентині, він є символом взаємодії двох спільнот країни, які емігрували сюди 120 років тому — української та польської: кожна з них мала змогу оздобити по половині писанки, а сам пам’ятник було розташовано на перехресті вулиць «Україна» та «Польща».
Франція
Цьогоріч вже вчетверте у старовинному французькому замку Во-льо-Пеніль, що поблизу міста Мелан, відбувся фестиваль «Писанка». Гостей свята привітали радник посольства України у Франції, директор Культурно-інформаційного центру, а також владика УГКЦ. У святі взяли участь також пластуни. Відвідувачам представили приватну колекцію писанок Іванки та Богдана Копчуків, які протягом трьох днів проводили майстер-класи з писанкарства.
Ліван
Громада українців Лівану також долучилася до розписування великодніх писанок. Окрім цього, тут збирали кошти для потреб АТО. Цей захід відбувся вже вдруге.
Греція
В Афінах у квітні пройшов міжнародний фестиваль «Барви писанки». Як зазначило українське посольство у Греції, на фестивалі з успіхом пройшли майстер-класи зі створення писанок від художниці й викладачки Петриківського розпису. Також у рамках заходу відбувся святковий концерт за участі самодіяльних колективів українських громадських об'єднань Греції.
Дипломати зауважують, що цей фестиваль об'єднав українців з Великої Британії, Іспанії, Італії, Польщі, Туреччини, Німеччини, Норвегії, Нідерландів, а також громадські організації з різних міст України.
Австралія
Українська діаспора в Австралії цьогоріч провела великодній ярмарок, який різні громадські організації проводять у Сіднеї вже майже 60 років. Щоразу частина зібраних коштів йде на підтримку історичної батьківщини та українознавчої діяльності в Австралії.
Цьогоріч українська діаспора австралійського штату Новий Південний Вельс пожертвувала частину виручених коштів на підтримку української команди в «Іграх нескорених» та воїнів-захисників на сході України.
На ярмарку в Австралії можна було придбати паски, писанки, традиційні вироби народної творчості, намиста, листівки, картини, народний і сучасний одяг тощо. Два великодні кошики, наповнені смаколиками, українці розіграли у лотерею.
Польща
У Варшаві ще 25 березня українська громада також організувала ярмарок до Великодня. Там можна було скуштувати та придбати українські паски, випічку, солодощі та писанки.
«Ми намагаємося показувати українських майстрів, які проживають у Варшаві. Цього року до нас приїхали гості з України, з Грузії та інших країн. У нас близько 25 майстрів. Під час ярмарку проводяться майстер-класи» — зазначили організатори.
Британія, Швеція і Данія
У Лондоні також відбувся великодній ярмарок, на якому відвідувачі мали можливість не лише придбати тематичні сувеніри, а й навчитися розмальовувати писанки.
Водночас українська громада у шведському місті Гетеборг цьогоріч проводить для всіх охочих майстер-клас із писанкарства. Аналогічні заходи відбуваються і в Данії.