Ракурсhttps://racurs.ua/
Парламент Македонії ратифікував угоду про перейменування країни, фото: gazeta.ru
Македонія змінює назву: парламент країни підтримав рішення
https://racurs.ua/ua/n106881-makedoniya-zminuie-nazvu-parlament-krayiny-pidtrymav-rishennya.htmlРакурсПарламент Македонії сьогодні ратифікував недавно підписану прем'єрами обох країн угоду з сусідньою Грецією, чим завершив багаторічні суперечки щодо назви країни, повідомляє AP.
.
Законодавці схвалили законопроект, який перейменовує країну на Північну Македонію, 69 голосами зі 120 можливих. Основна опозиційна партія ВМРО-ДПМНЄ бойкотувала сесію.
Попередня угода, яка вимагатиме здійснення ще кількох кроків протягом трьох місяців, обурила опозиційні партії та противників компромісу як у Греції, так і в Македонії. Вони заявляють, що їхні країни занадто багато поступилися іншій.
Прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив парламентарям, що Скоп'є та Афіни досягли «гідної та прийнятної» угоди для обох країн.
«Ми жодного подарунку не зробили. Наша мова й ідентичність є македонськими», — заявив Заєв.
Суперечка щодо назви розпочалася незабаром після того, як Македонія оголосила про незалежність від Югославії у 1991 році. Греція стверджувала, що назва Македонія має під собою територіальні прагнення щодо північної грецької провінції з однойменною назвою.
Заєв заявив законодавцям, що ця угода дасть Македонії «ще одного стратегічного партнера» в особі південного сусіда та підвищить безпеку і стабільність країни. Це також дозволить Македонії продовжувати дії щодо вступу до НАТО та Європейського Союзу. Досі Греція, яка є членом обох організацій, блокувала інтеграційні прагнення Македонії, очікуючи на угоду про зміну назви.
Але ця угода також зумовила конфлікт між лівим керівництвом Заєва та консервативним президентом країни Джорге Івановим, який заявив, що не підпише парламентську ратифікацію, проти якої він рішуче виступає.
Це змусить парламент Македонії повторювати голосування з ратифікації, після чого Іванов більше не зможе блокувати цей процес.
Заєв зазначив у телевізійному інтерв’ю у вівторок, що він піде на один крок далі і намагатиметься використати повноваження парламенту, щоб звільнити президента з посади. Тоді нові президентські вибори відбудуться протягом декількох місяців.
Однак, згідно з конституцією Македонії, для цього потрібно дві третини голосів парламентарів (тобто 81 голос), знайти які Заєву може бути непросто.
Жителі Македонії восени голосуватимуть з питання зміни назви країни на референдумі. Якщо вони підтримають цю угоду, законодавцям доведеться змінити конституцію, щоб формалізувати зміну назви. Щойно це буде зроблено, угоду повинен буде ратифікувати парламент Греції.
Нагадаємо, угода прем'єрів Греції та Македонії про перейменування останньої спровокувала акції протесту в обох країнах.