Українська психіатрія: зроблено перший крок до створення судових лікарень
https://racurs.ua/ua/n107477-ukrayinska-psyhiatriya-zrobleno-pershyy-krok-do-stvorennya-sudovyh-likaren.htmlРакурс10 червня набули чинності зміни до закону «Про психіатричну допомогу», розроблені відповідно до рекомендацій Комітету ООН з прав інвалідів та Європейського суду з прав людини. Про найбільш суттєві новації пише у своїй статті для «Ракурсу» доктор медичних наук, директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології Міністерства охорони здоров’я Ірина Пінчук.
Так, створено підґрунтя та дещо інший акцент стосовно надання допомоги пацієнтам, які вчинили правопорушення та підлягають примусовим заходам медичного характеру. Зроблено перший крок, спрямований на реформування та створення в майбутньому в Україні судових лікарень, які об'єднуватимуть в рамках однієї установи всі чотири режими спостереження: амбулаторний та три стаціонарних — звичайний, посилений, суворий.
За словами лікаря, в Європі процес створення таких лікарень тривав близько 10 років. Пацієнти, які здійснили правопорушення, перебувають у спеціальних лікарнях із власними реабілітаційними програмами. Тобто в рамках однієї лікарні пацієнт перебуває почергово на всіх режимах спостереження.
«Слід зазначити, що для вирішення питання створення судових лікарень одного закону мало, — зауважує Ірина Пінчук. — Потрібна потужна нормативна база, що має включати постанову Кабміну, оскільки надання допомоги таким пацієнтам перебуває не лише в компетенції МОЗ, а й Міністерства соціальної політики, Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ тощо, а також низку наказів цих міністерств».