Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Daily Mail
Британців косить «Новичок»: нові подробиці отруєння під Солсбері (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n107551-brytanciv-kosyt-novychok-novi-podrobyci-otruiennya-pid-solsberi-foto-video.htmlРакурсГоловна тема цього тижня у Британії — нове отруєння нервово-паралітичною речовиною «Новичок» двох громадян, які проживають в містечку Еймсбері, що за 11 км від Солсбері, де цьогоріч у березні була вчинена атака на колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля та його дочку. 45-річного Чарлі Роулі і 44-річну Дон Стерджесс помістили в лікарню Солсбері, вони досі залишаються в критичному стані у відділенні інтенсивної терапії. Як зазначають ЗМІ, потерпілі є наркозалежними. За деякою інформацією, Стерджесс мешкала у будинку для безпритульних у Солсбері.
.
Лондон вимагає від Москви пояснень у зв’язку з новим отруєнням «Новичком».
Що сталося?
У суботу вранці, 30 червня, швидка допомога прибула до будинку на Магглтон-Роуд у місті Еймсбері, після того як Стерджесс стало зле. Вже за кілька годин до лікарні потрапив і Роулі.
За словами друга потерпілих Сема Хобсона, перші симптоми у них проявилися з різницею у кілька годин. Спочатку Стерджесс скаржилася на головний біль, потім у неї почався напад, після чого жінка знепритомніла. Коли швидка відвезла Стерджесс, Роулі і Хобсон пішли в аптеку, а потім до місцевої баптистської церкви, де роздавали їжу.
Після повернення додому, Роулі поскаржився на погане самопочуття. Його також доставили в лікарню. Хобсон заявив, що за день до госпіталізації вони втрьох були в Солсбері неподалік від торгового центру Maltings, біля якого у березні знайшли непритомних Скрипалів.
4 липня поліція Британії офіційно підтвердила, що потерпілі були отруєні «Новичком».
«Після вивчення зразків я можу підтвердити, що чоловік і жінка були піддані впливу нервово-паралітичної речовини „Новичок“, яка була визначена як та сама нервово-паралітична речовина, якою були отруєні Сергій і Юлія Скрипалі», — заявив шеф контртерористичного підрозділу Скотленд-Ярду Ніл Базу.
Екс-командувач полку хімічного, біологічного та ядерного захисту армії Британії Хаміш де Бреттон-Гордон зазначив, що виявити «Новичок» в цьому випадку вдалося тому, що це сталося поблизу Солсбері.
«Якби це трапилося де-небудь в іншому місці, то навряд чи хтось звернув би на це увагу. Влада побоюється, що це може бути пов’язано з нападом на Скрипалів», — цитує слова Бреттон-Гордона ВВС.
Реакція офіційного Лондона і Москви
Глава МВС Великої Британії Саджид Джавід закликав Москву пояснити нове отруєння «Новичком». За його словами, речовина, від якої постраждали британці, була того ж типу, що й отрута, яка використовувалася у випадку з отруєнням Скрипалів.
«Абсолютно неприйнятно, щоб наші люди або навмисно, або випадково ставали цілями, і щоб наші вулиці, парки і міста ставали місцем для скидання отрути. Прийшов час російській державі виступити і чітко пояснити, що сталося», — додав міністр.
Джавід також не виключив можливості розширення санкцій проти Росії, якщо буде доведена її причетність до нового отруєння поблизу Солсбері.
У відповідь посольство РФ в Нідерландах заявило, що британська влада дурна, якщо вважає, що Москва влаштувала нову атаку нервово-паралітичним агентом в розпал чемпіонату світу з футболу.
Зокрема, спікер президента РФ Сергій Пєсков заявив, що Росія категорично заперечувала і продовжує категорично заперечувати можливість будь-якої причетності до того, що відбувалося в Солсбері.
Також представники російської влади звинуватили Британію у проблемах зі зберіганням речовин.
Ситуацію прокоментувала і прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей.
«Звичайно, ми глибоко стурбовані, оскільки ще двоє людей зазнали впливу „Новичка“ у Великій Британії. Поліція, я впевнена, переверне кожен камінь під час розслідування», — заявила 5 липня Мей.
Чи є зв’язок зі справою Скрипалів?
Шеф контртерористичного підрозділу Скотленд-Ярду Ніл Базу не став стверджувати, що отруйна речовина — з тієї ж партії, яка використовувалася для отруєння екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії, однак не виключив зв’язку між цими інцидентами.
«Ймовірність того, що ці два розслідування пов’язані — одна з версій», — зазначив Базу.
Він також підтвердив, що комплексне розслідування замахів на вбивство Юлії та Сергія Скрипалів триває, і слідчі продовжують оцінювати всі наявні докази.
Разом з тим в Скотленд-Ярді виключають, що Чарлі Роулі і Дон Стерджесс були спеціально обрані в якості мішеней.
Водночас творець «Новичка» Віл Мірзаянов висловив упевненість в тому, що це нова атака, оскільки ця речовина є нестійкою, і всі залишки після отруєння Скрипалів мали вже розкластися.
«Я раніше говорив і тепер кажу: отруєння бойовими отруйними речовинами — це не справа рук одинаків, любителів-терористів. Це тільки на державному рівні підготовлено. Я наполягаю на цьому, як і на тому, що „Новичок-234“ був створений тільки в Радянському Союзі або Росії, його могли продовжувати виготовляти, і продовжують… Це така тактика у чекістів, використовувати найбільш екзотичні способи», — сказав Мірзаянов, пише «Русская служба ВВС».
Що далі?
Насамперед поліції доведеться встановити, яким чином потерпілі в Еймсбері отруїлися «Новичком», і чому це сталося через чотири місяці після нападу на Скрипалів. Згідно з заявами британських чиновників, у розслідуванні інциденту беруть участь сотні співробітників по боротьбі з тероризмом. Одна з робочих версій слідства полягає в тому, що потерпілі були отруєні слідами нервово-паралітичної речовини, що залишилися після першого нападу. Нагадаємо, у Солсбері все ще тривають роботи з дезінфекції декількох ділянок, де в день отруєння побували Скрипалі.
Головний лікар Англії Саллі Девіс заявила, що після отруєння Скрипалів лікарі виробили техніку того, як діяти в подібних ситуаціях.
«Зараз наша першочергова задача полягає в турботі про пацієнтів та вивченні обставин, які привели до їх зараження, щоб захистити здоров’я громадян від подальших загроз», — сказала Девіс.
У поліції вважають, що Роулі і Стерджесс не були об'єктами замаху. Швидше за все, вони вступили в контакт з «Новичком» випадково. Правоохоронці оточили ті місця, де постраждалі побували перед отруєнням.
Нагадаємо, після спроби отруєння Скрипалів у Солсбері було встановлено дев’ять місць, де міг би бути присутнім «Новичок», і там проводилася дезінфекція. Однак, «Новичок» — надзвичайно чиста і стійка речовина, важча за повітря, що не реагує на погодні умови. Як стверджують фахівці, «Новичок» має додаткову токсичність і здатний становити небезпеку для життя навіть через тривалий час.
ЗМІ Британії цитували заяву головного наукового радника Міністерства охорони навколишнього середовища країни, який ще у квітні казав, що токсичність «Новичка», а також те, як він може поширюватися, сильно недооцінюється.