Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Daily Mail
Перший день саміту НАТО: стрес-тест від Трампа та українське питання (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n107837-pershyy-den-samitu-nato-stres-test-vid-trampa-ta-ukrayinske-pytannya-foto-video.htmlРакурсСаміт НАТО у Брюсселі відбувається 11−12 липня на тлі загострення двосторонніх відносин між США та Європейським Союзом. Цей саміт є важливим для Києва, оскільки представники 29 країн-учасниць оборонного блоку обговорюватимуть й українське питання. Делегація з України бере офіційну участь у заходах саміту. Відомо, що під час зустрічі з президентами України та Грузії будуть обговорюватися безпекові питання у регіоні та питання підтримки альянсом реформування оборонної сфери Києва та Тбілісі. Водночас Кремль на тлі саміту вже встиг вкотре звинуватити США та НАТО у нарощуванні військового потенціалу на кордонах з Росією.
.
Нагадаємо, що зустріч представників країн Північноатлантичного альянсу проходить після саміту Україна-ЄС, 9 липня, та напередодні зустрічі американського лідера Дональда Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним, яка запланована на 16 липня.
Під час саміту НАТО США та союзники значну увагу приділяють питанню збільшення видатків на оборону. Раніше у липні Трамп розкритикував членів альянсу за недостатні темпи збільшення грошових надходжень до бюджету організації.
Головні питання саміту НАТО
Як зазначають аналітики, найімовірніше цьогоріч на Брюссельському саміті НАТО ухвалить рішення про командну структуру альянсу, відкриття нової тренувальної військової бази в Іраку, поглиблення співпраці з Тунісом і Йорданією та про спільні загони з протидії гібридним загрозам. Окрім цього, Північноатлантичний альянс офіційно запросить Македонію до переговорів щодо членства в оборонному блоці.
Напередодні саміту у Брюсселі було підписано декларацію про співпрацю між ЄС і НАТО, яка передбачає посилення співпраці у сферах військової мобільності, кібербезпеки та гібридних атак з метою протидії хімічним, біологічним, радіологічним та ядерними ризикам, а також для боротьби з тероризмом та нелегальною міграцією.
Також ввечері 11 липня в рамках Брюссельського саміту відбудеться робоча вечеря очільників держав та урядів країн-членів НАТО.
Стрес-тест Трампа для колег по НАТО: що відповіли у ЄС
Після того, як вчора ввечері керівництво Бельгії дивилося футбол у час, коли Трамп прилетів до Брюсселя, сьогодні він розпочав зустрічі в рамках саміту з критичних заяв щодо колег по НАТО. Зокрема, у розмові з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом президент США назвав Німеччину «повністю залежною» від Росії в енергетичній сфері.
За словами американського лідера, Берлін отримує мільярди доларів від газових угод з Москвою, тоді як 70% країни залежні від російського газу (йдеться про прибутки від угоди «Північний потік-2» та про одного з лобістів проекту екс-канцлера Німеччини Герхарда Шредера).
«Німеччина — заручниця Росії. Вони позбулися вугільних станцій, позбулися атомних станцій, вони отримують багато російської нафти і газу. Вважаю, що НАТО має на це поглянути», — наголосив Трамп.
Незважаючи на критику Трамп наполягає на тому, що він перебуває у «дуже хороших» відносинах з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Пізніше відбулася зустріч лідерів США та Німеччини.
«Поза сумнівом, у нас є багато питань з Росією. З іншого боку потрібно продовжувати спілкування між країнами, альянсами та опонентами», — відповіла на критику президента США міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляєн.
Канцлер Ангела Меркель зазначила, що вважає рішення Берліна незалежними, а також нагадала, що вона саме зростала у Східній Німеччині, яку контролював Радянський Союз, тому розуміє ціну свободи.
Питання внесків до бюджету НАТО
Головний меседж Трампа до держав-членів НАТО: Сполучені Штати платять занадто багато.
Колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен також зауважив, що європейцям потрібно більше витрачати на оборону. Водночас президент Ради Євросоюзу Дональд Туск нагадав Трампу, що у США немає і не буде кращого союзника, ніж ЄС.
«Ми витрачаємо на оборону набагато більше, аніж Росія і стільки ж, як Китай. Я сподіваюся, ви не сумніваєтеся, що це інвестиція в нашу спільну безпеку, що не можна з упевненістю сказати про витрати на оборону Росії та Китаю» — зазначив Туск.
Коментуючи висловлювання Трампа, діючий генсек альянсу Єнс Столтенберг підтвердив, що країни-члени НАТО погоджуються з необхідністю збільшення витрат на оборону. Він додав, що торік відбулося найбільше зростання бюджету за покоління.
«Незважаючи на розбіжності, разом ми сильніші, аніж поодинці», — резюмував генсек НАТО.
«Політичний» трикутник НАТО, України та Угорщини
Оборонний альянс під час липневого саміту обговорюватиме протидію агресії Росії та безпекові питання у регіоні. Також Петро Порошенко та президент Грузії Гіоргі Маргелашвілі проведуть окрему зустріч, як представники країн — близьких партнерів альянсу.
Нагадаємо, ще у 2008 році НАТО привітало євроатлантичні прагнення України і Грузії до членства в альянсі. Загалом українські зустрічі у Брюсселі дещо ускладнені через політичну позицію Угорщини, яка продовжує тиснути на Київ, домагаючись поступок у мовній суперечці.
«Працюємо з тим, що є", — відповів Столтенберг на запитання голови комітету закордонних справ Верховної Ради Ганни Гопко щодо блокування Будапештом співпраці між Україною та НАТО.
За словами Столтенберга, у НАТО є низка різних способів співпраці з Києвом.
«Я не чекаю рішення про партнерство посилених можливостей на цьому саміті, але я знаю, що ми підтвердимо підтримку України», — наголосив генсек альянсу.
Як пізніше зазначили ЗМІ, у рішенні Брюссельського саміту буде визнано так званий «статус аспіранта» — прагнення України до повноцінного членства в НАТО. Однак альянс не переходитиме у новий формат співпраці з Києвом, а просто закріпить політичний курс України.