Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: znaj.ua
Телескоп «зловив» загадковий радіосигнал з глибокого космосу: що про нього відомо
https://racurs.ua/ua/n109128-teleskop-zlovyv-zagadkovyy-radiosygnal-z-glybokogo-kosmosu-scho-pro-nogo-vidomo.htmlРакурсРозташований у Британській Колумбії радіотелескоп CHIME 25 липня зареєстрував одиничний радіоімпульс тривалістю кілька мілісекунд — швидкий радіосплеск (fast radio burst, FRB). Не виключено, що його джерелом може бути галактика, розташована за кілька мільярдів світлових років від Землі. На сьогодні не встановлено, яким чином радіосигнал зміг подолати такий шлях, пише The Astronomer’s Telegram.
.
Швидкі радіосплески вважаються особливими тому що вчені ще не визначили джерела їхнього походження у глибокому космосі. За оцінками, енергія сплесків еквівалентна викиду в космічний простір енергії, що випускається Сонцем впродовж декількох десятків тисяч років.
Виявлений в липні радіосплеск назвали FRB 180725A. Його унікальність полягає в тому, що він був «почутий» на досить низькій частоті у 580 МГц. Всі зареєстровані до цього радіосплески були не нижче 700 МГц. Вважається, що ці радіосигнали не містять ніякої інформації, придатної для вивчення.
Разом з тим загальновизнаної наукової гіпотези походження швидких радіосплесков не існує - вчені і дослідники висувають низку теорій і науково-фантастичних спекуляцій. Обговорюються такі варіанти: земний сигнал внаслідок дії технічних пристроїв; злиття двох нейтронних зірок; «останній подих» чорної діри, що випаровується, або подія перетворення важкого пульсара у чорну діру. Деякі ЗМІ висували теорії, що швидкі радіосплески можуть виявитися проявом активності позаземних цивілізацій.
Окрім цього, оскільки швидкі радіосплески мають дискретну міру дисперсії і приходять переважно наприкінці секунди за часом, ці властивості роблять їх дуже схожими на так звані перитони — тип швидких радіоімпульсів, які виявив лише радіотелескоп «Паркс». У 2015 році з’ясувалося, що майже всі перитони спостерігалися при певних положеннях радіотелескопу в момент порушення правил експлуатації однієї з двох мікрохвильових печей на кухні для співробітників (дострокового відкриття дверцят «мікрохвильовки»). Однак виявлене земне походження перитонів не дозволяє приписати таке ж джерело іншим швидким радіосплеском.
Нагадаємо, вперше швидкий радіосплеск був виявлений абсолютно випадково в лютому 2007 року вченими з університету Західної Вірджинії. Пізніше були виявлені й інші радіосплески. Наприклад, в квітні 2015 року пощастило встановити, що джерелом FRB 150418 виявилася еліптична галактика в сузір’ї Великого Пса. Ймовірно, імпульс радіовипромінювання виник під час зіткнення двох нейтронних зірок.
Також протягом декількох років неодноразово реєструвався FRB 121102. Астрономи впевнені, що це один і той же радіосплеск, оскільки щоразу він виходив з однієї і тієї ж точки в просторі. Його джерелом може виявитися галактика, розташована приблизно за три мільярди світлових років від нашої планети.
Нагадаємо, нещодавно NASA опублікувало 19 тис. годин розмов астронавтів космічного корабля «Апполон-11», які першими ступили на поверхню Місяця.