Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: flickr
Еволюція прапора України: від знамен часів Володимира Великого до стягів, що пройшли АТО (ФОТО)
https://racurs.ua/ua/n109911-evoluciya-prapora-ukrayiny-vid-znamen-chasiv-volodymyra-velykogo-do-styagiv-scho-proyshly-ato.htmlРакурсСьогодні українці святкують День прапора. Сучасний синьо-жовтий стяг вперше публічно з’явився 25 червня 1848 року у Львові, коли українці Королівства Галичини та Володимирії вивісили його над ратушею як національний прапор. Саме після цього випадку синьо-жовтий прапор набував все більшої популярності.
.
Як зазначає Український інститут нацпам’яті, жовто-блакитні барви символізували Київську державу ще до християнізації Русі. Майже всі герби міст Київщини й України загалом обрамлялися жовто-блакитними кольорами. З XVIII століття полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорозького вироблялися з блакитного полотнища, на якому жовтою фарбою наносився хрест, зорі, зброя, постаті святих.
У добу Київської Русі прапори трикутно-клинової форми часто мали червоний колір — найбільш зручний для передачі сигналу під час бою. Відомо, що князь Володимир Великий мав власний герб — золотий тризуб на синьому тлі. У XIII столітті золотий лев на синьому тлі прикрасив герб сина Данила Галицького — Лева. Потім синьо-жовті кольори майнули в Грюнвальдській битві 1410 року. Ще за століття синьо-жовті барви почали використовувати у гербах українських міст, які отримали Магдебурзьке право.
У козацьку добу прапори мали прямокутну або так звану скошену форму. Традиційними мотивами козацьких знамен були блакитні полотна з жовтими зображеннями гербів, небесних світил, зброї, постатей святих тощо.
Протягом 1918−1920 років в Українській Народній Республіці прапор «перевертався». На думку істориків, жодних підстав — ні історичних, ні геральдичних, ні вексилологічних — для «перевертання» українського прапора немає.
У радянські часи 1 травня 1966 року двоє українців встановили над Київським інститутом народного господарства жовто-блакитний прапор із зображенням тризуба. Розслідуванням цього «теракту» тоді зайнявся КДБ. Слідчі встановили, що організаторами акції були сусіди по гуртожитку: уродженець Одеси майстер-сантехнік Георгій Москаленко та уродженець Київщини слюсар-зварювальник Віктор Кукса. На полотнище прикріпили вирізаний тризуб і зробили напис «Ще не вмерла Україна, ще її не вбито! ДПУ».
Інший цікавий випадок, пов’язаний із прапором України, трапився 27 липня 1976 року на Олімпійських іграх у Монреалі, коли представник української діаспори під час гри футбольних команд СРСР і НДР вибіг на поле з українським прапором, вигукуючи «Слава Україна!». Таким чином у радянські часи діаспоряни нагадали світу та СРСР про існування України.
Згодом 24 серпня 1991 року прапор України внесли до Верховної Ради.
Нині українські прапори пройшли крізь війну на Донбасі. Стяги супроводжували військових у безлічі боїв.