Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Twitter
Екологічне лихо в Криму: що відбувається на окупованому півострові (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n110535-ekologichne-lyho-v-krymu-scho-vidbuvaietsya-na-okupovanomu-pivostrovi-foto-video.htmlРакурсЩо сталося?
.
Вперше за 47 років пересох кислотонакопичувач заводу «Кримський титан», після чого в середині серпня (ймовірно, у ніч на 24 серпня) стався викид токсичних речовин — оксиду сірки або сірчистого газу. Після цього на машинах, деревах і дахах будинків утворився маслянистий наліт з жовтим відтінком. Окупаційна влада Криму тоді заявила, що «у Багдаді все спокійно», а проблем з екологією в Армянську немає. Однак з кожним днем ситуація в населеному пункті погіршувалася. Незважаючи на це, так званий глава Криму Сергій Аксьонов не відмінив шкільні лінійки першого вересня. Вже за кілька днів — 4 вересня — чиновники були змушені визнати наявність серйозної проблеми та призупинити роботу «Кримського титану». Медики зафіксували зростання звернень до лікарень, але не виключено, що точні дані про кількість постраждалих замовчуються.
Згідно з попередньою експертизою, причиною хімічної атаки на Армянськ стало випаровування вмісту кислотонакопичувача, який використовує філія компанії «Титанові інвестиції». Після цього з міста почали евакуювати дітей. Окупаційна влада сьогодні відзвітувала про розміщення в санаторіях і пансіонатах понад 2,8 тис. армянських школярів.
«У роті гірчить, з’явилися прищі на шкірі, висипання. Нехай хоч скажуть, які препарати приймати, щоб легше стало, щоб вивести цю кислоту з організму. Я боюся, бо такого викиду ще ніколи не було, а я тут живу з 1984 року», — каже місцева мешканка Вероніка.
Причина екологічної катастрофи
Головне управління розвідки Міністерства оборони України вважає, що хімічні викиди в анексованому Криму сталися після попадання снарядів в технологічні ємності під час навчань збройних сил РФ.
«13−19 серпня під час навчань з прикриття адмінкордону з Херсонською областю, підрозділи російської армії проводили стрільби в районах розташування відстійників відходів хімвиробництва титанового і содового заводів. Внаслідок потрапляння снарядів, зазначені об'єкти було пошкоджено», — повідомив сьогодні спікер Міноборони Дмитро Гуцуляк.
Окрім цього, українська сторона наполягає на тому, що окупаційне командування РФ намагається приховати масштаби екологічної проблеми. Водночас підконтрольна Кремлю влада Криму заявляє, що ситуація в Армянську погіршилася «через спеку».
Евакуація з Армянська
Кримські санаторії та дитячі табори продовжують приймати вивезених з Армянська дітей. Підконтрольна Росії влада Криму відзвітувала, що 4 вересня було вивезено 2879 осіб. Жителям, які залишилися, обіцяють безкоштовно роздавати марлеві пов’язки. Зауважимо, що такі пов’язки носити безглуздо, оскільки вони не затримують газ, люди просто перестають його відчувати, а повітря продовжить проходити (краще захищає протигаз або вологий рушник).
«Місто труять кислотою, діти і дорослі втрачають свідомість, тварини вмирають. У квартирі все іржавіє… Місто поливають кальцинованою содою, на вулиці гримуча суміш, температура 30−31 градус, все горить, листя на деревах і трава вигоріла, повітря немає, неможливо дихати», — розповідає мешканка Армянська.
Згідно з повідомленнями місцевих жителів, впродовж останньої доби місто покинули кілька тисяч осіб.
Кислотонакопичувач заводу «Кримський титан»
Завод «Кримський титан» працює з 1971 року. На початку 2000-х років він перейшов під контроль компанії Groop DF олігарха Дмитра Фірташа. Підприємство виготовляє діоксид титану — речовину, яка застосовується в лакофарбовій, гумотехнічній промисловості, під час виробництва пластмас. У 2014 році, після анексії Криму Росією, Фірташ передав «Кримський титан» російському дочірньому підприємству «Титанові інвестиції». У 2015 році підприємство перейменували на «Юкрейніан кемікал Продактс».
У ніч на 5 вересня рівень сірчистого ангідриду в повітрі Армянська знову перевищив допустиму норму. Підвищення рівня токсичних речовин пов’язують із ситуацією, що склалася в кислотонакопичувачі заводу «Кримський титан». В озері площею 42 кв. км зараз практично повністю відсутня вода. За інформацією ЗМІ, замість 30 млн куб. м води є всього 1,8 млн куб м.
Як розповіли «Примечаниям» співробітники «Кримського титану», через брак води зі свердловин на заводі очищають використану воду і запускають по другому колу, а потім виливають в кислотонакопичувач. Але для розбавлення кислоти в озері цієї води катастрофічно мало. Тому вночі при перепаді температур над бурим озером став утворюватися їдкий туман, що осідає на усіх поверхнях.
Нагадаємо, Україна забезпечувала до 85% потреб анексованого півострова в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з островом. Після окупації Криму Росією поставки води припиненилися. Перші тривожні повідомлення про проблеми з нестачею води у кислотонакопичувачі армянського заводу з’явилися ще в 2016 році.
Що загрожує мешканцям Армянська?
За словами професора кафедри загальної та фізичної хімії Кримського університету Олексія Гусєва, люди скаржаться на стандартні симптоми отруєння сірчистим ангідридом — присмак у роті, першіння у горлі, кашель.
«Речовина токсична — має перший клас небезпеки. Запах сірчистого ангідриду можна відчути щоразу, запалюючи сірник. При контакті з водою оксид сірки дає сірчисту кислоту, а вона при контакті з повітрям переходить в сірчану, яка і викликає корозію металевих виробів», — зазначив Гусєв, пише «Комсомольська правда».
Він порекомендував жителям Армянська, по можливості, покинути місто. Тим, хто там залишився, необхідно максимум часу проводити у закритих приміщеннях, більше пити води, частіше робити вологе прибирання.
Замість висновків: Крим як і раніше потерпає від нестачі прісної води, внаслідок чого виникають масштабні екологічні проблеми.
Это видео нам прислали жители Армянска.
Напомним, вчера власти Крыма объявили, что концентрация вредных веществ в воздухе на севере полуострова превысила допустимую норму, в связи с этим на две недели приостановили работу завода «Крымский титан» pic.twitter.com/7PswNagtp4— Крым. Реалии (@krymrealii) September 5, 2018