Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: "Ракурс"
Чиновники про «розпил» станції ППО «Памір» у Карпатах: військові хочуть забрати на металобрухт бункери і ємності
https://racurs.ua/ua/n112466-chynovnyky-pro-rozpyl-stanciyi-ppo-pamir-u-karpatah-viyskovi-hochut-zabraty-na-metalobruht.htmlРакурсУ середу, 10 жовтня, невідомі почали різати металоконструкції колишньої військової радіолокаційної станції «Памір», розташованої на горі Томнатик у віддаленому закутку буковинських Карпат. «Ракурс» звернувся за поясненнями щодо цих подій до голови Путильської районної державної адміністрації Чернівецької області Миколи Савчука.
.
За його словами, з 2018 року власником там є Селятинська об'єднана територіальна громада.
«Позавчора надійшла інформація, що військові планують забрати звідти свої матеріальні цінності, котрі у них вже списані і тепер вони хочуть їх вивезти. Голова Селятинської ОТГ підтвердив, що до нього телефонував командир військової частини і повідомив про намір військових приїхати», — зазначив голова Путильської райдержадміністрації.
Він додав, що військової частини, яка там раніше розташовувалася, зараз не існує. Однак, звичайно, що майно на баланс передавалося.
«Куполи не забиратимуть, але там є бункери і ємкості металеві. Є будівлі військового містечка недобудованого, а потім зруйнованого часом, — військові його не чіпають. Вони приїхали за цими бункерами і ємностями, забрати металобрухт, грубо кажучи. Вони сказали, що мають всі необхідні документи… Вчора мені повідомили, що туди приїхали люди і рубають. Ввечері там вже працювали правоохоронці і прокуратура, які перевіряють документи військових», — повідомив Савчук.
Нагадаємо, на горі Томнатик, де за часів СРСР функціонувала секретна станція ППО «Памір», 10 жовтня невідомі почали «розпилювати» залишки колишньої військової бази. Про це «Ракурсу» повідомили очевидці подій, надіславши фото-підтвердження.
Радіолокаційна станція «Памір» була побудована на вершині гори Томнатик (1565 м над рівнем моря). У 1960−1989 роках на «Памірі» військові цілодобово моніторили усі авіаоб'єкти, які пролітали поблизу радянських кордонів або порушували повітряний простір. Тут також визначався і спосіб ліквідації цілі: ракетою «земля-повітря» або за допомогою винищувальної авіації. Станція «Памір» мала п’ять куполів, де розміщувалися антени кругового огляду, висотоміри. У найбільшому куполі була встановлена радіолокаційна антена «П-14 Лена», яку можна було експлуатувати при температурі ±50° С. Всі дані, отримані на РЛС «Памір» передавалися в Чернівецький командний пункт, звідти — у Львів, а далі — в Київ. У 1990 роках станція занепала, а велетенські куполи перетворилися на укриття для туристів або місце ночівлі для худоби.