Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: kremlin.ru
Північні острови Японії: Москва і Токіо зробили крок на шляху до укладення мирного договору
https://racurs.ua/ua/n115072-pivnichni-ostrovy-yaponiyi-moskva-i-tokio-zrobyly-krok-na-shlyahu-do-ukladennya-myrnogo-dogovoru.htmlРакурсПрем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе і президент РФ Володимир Путін призначили спецпредставників на переговорах щодо укладення мирного договору, пише «Интерфакс».
.
Токіо на переговорах представить заступник міністра закордонних справ Японії Такеда Морі, а Москву — заступник глави МЗС РФ Ігор Моргул.
Переговори очолять керівники зовнішньополітичних відомств двох країн.
Нагадаємо, незадовго до капітуляції Японії у 1945 році СРСР оголосив їй війну, захопивши північні території країни — Курильські острови. З тих пір територіальний диспут є головною перешкодою для укладення мирного договору між Японією і Росією. Токіо оскаржує приналежність островів Ітуруп, Кунашир і Шикотан, а також групи дрібних островів Хабомай. Японія ці острови вважає окупованою РФ північною територією своєї країни та відносить їх до складу префектури Хоккайдо. Також зауважимо, що за словами професора університету Кобе Гакуін Йошихіко Окабе, більшість жителів Курильських островів є українцями, яких було примусово переселено у цей регіон після окупації.
Під час саміту G20, який з 30 листопада по 1 грудня пройшов в Буенос-Айресі, Сіндзо Абе зустрівся з Путіним. Згодом той повідомив, що «домовився з Абе щодо нового механізму вирішення проблеми мирного договору». Сторони нібито обговорюють кількість островів, які можуть бути повернені Японії, а також умови їх передачі. Зокрема, наразі невідомо, яка країна буде володіти суверенітетом над переданими островами. Окрім цього, ЗМІ РФ вже встигли повідомити про можливе розміщення на північних островах Японії військових баз США.
Раніше йшлося про те, що Росія передасть Японії острів Шикотан і острови Хабомай.
Спочатку, на зустрічі в вересні 2018 року, Путін запропонував Абе «до кінця року укласти мирний договір без попередніх умов». Однак Токіо не пристало на умови відкладення територіальної суперечки до підписання мирного договору. Уточнимо, що Москва говорить про передачу лише островів Шикотан і Хабомай, в той час як у Токіо наполягають на переговорах щодо найбільш спірних островів (вони також мають стратегічне значення) — Ітуруп і Кунашир. Раніше Японія вимагала передачі всіх островів.
Впродовж останніх шести років Путін і Абе провели кілька десятків безрезультатних зустрічей. Водночас, незважаючи на факт окупації РФ північних територій Японії, Абе став другим лідером країн G7, який прийняв у себе Путіна після анексії Криму. Зауважимо, що одна з політичних амбіцій Абе — укласти мирний договір з РФ під час свого перебування на посаді прем'єра. Раніше ЗМІ повідомляли, що Токіо і Кремль підпишуть рамкову угоду у 2019 році.