Ракурсhttps://racurs.ua/
Вищий госпсуд: Законопроект про люстрацію суддів порушує презумпцію невинуватості
https://racurs.ua/ua/n23853-vyschyy-gospsud-zakonoproekt-pro-lustraciu-suddiv-porushuie-prezumpciu-nevynuvatosti.htmlРакурсТекст звернення ВГСУ до в.о. президента, голови Верховної Ради України (ВРУ) Олександра Турчинова та прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка оприлюднено на сайті суду.
.
На думку ВГСУ, застосування так званого закону про люстрацію суддів («Про відновлення довіри до судової системи України») на практиці може спричинити «жорсткі рішення» Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) проти України. ВГСУ наводить як приклад справу колишнього судді Верховного суду України (ВСУ) Олександра Волкова.
ВГСУ звертає увагу, що відповідно до пункту 5 розділу ІІ прикінцевих положень законопроекту «Про відновлення довіри до суддів» з моменту набрання чинності законом голови вищих спеціалізованих судів та судів апеляційної та першої інстанцій, призначені на адміністративні посади після 30 липня 2010 року, автоматично звільняються. При цьому новий порядок призначення суддів на адміністративні посади набере чинності через 13 місяців з дня набрання чинності законом.
«Дана ситуація призведе до того, що суди взагалі не матимуть керівників, або вони будуть призначені відповідно до визначеного чинним Законом України „Про судоустрій і статус суддів“ порядку, який нині в суспільстві визнається як неприйнятний», — вважають у ВГСУ.
Крім того, у ВГСУ розцінюють таке звільнення як безпосереднє втручання в роботу судів, які «повинні самостійно вирішувати питання внутрішньої діяльності суду».
У Вищому госпсуді вважають, що без керівників «суди на невизначений час залишаться без належного адміністрування, що дестабілізує функціонування судової системи в цілому» та погіршить якість судочинства. У ВГСУ остерігаються, що це, «в свою чергу, призведе до зворотного, ніж це очікується з прийняттям змін, результату — зменшення довіри до судів».
Вищий госпсуд пропонує звільняти суддів з адміністративної посади не автоматично, а лише після встановлення обставин, за яких суддя не може займати далі адмінпосаду в суді.
Як повідомляв «Ракурс», законопроект про люстрацію суддів уже внесли до парламенту, однак тексту доопрацьованого законопроекту офіційно не оприлюднено.
Більше про те, що таке люстрація, досвід люстрації в інших країнах та можливі способи люстрації в Україні читайте в статті «Ракурсу» «Якщо неправильно проводити люстрацію, вона переростає в репресії».