Венеційська комісія оцінила проект змін у Конституцію щодо правосуддя
https://racurs.ua/ua/n54275-veneciyska-komisiya-pozytyvno-ocinyla-proekt-zmin-u-konstytuciu-schodo-pravosuddya.htmlРакурсПро це з посиланням на попередній висновок Європейської комісії «За демократію через право» повідомляє прес-центр Адміністрації президента.
У висновку зазначається, що «запропоновані зміни є в цілому позитивними та заслуговують на підтримку. Положення законопроекту добре сформульовані. Їх ухвалення буде важливим кроком вперед на шляху до створення справді незалежної судової системи в Україні».
«Венеційська комісія вітає, зокрема: усунення Верховної Ради з процесу призначення суддів, скасування випробувального терміну для суддів, скасування „порушення присяги“ як підстави для звільнення суддів, запровадження конкурсних процедур при призначенні суддів на посади, формування Вищої ради правосуддя таким чином, щоби більшість складали судді, обрані суддями, проведення реформи прокуратури та забезпечення гарантій її незалежності (насамперед, через позбавлення Верховної Ради повноважень щодо висловлення недовіри генеральному прокурору), а також позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду», — йдеться в повідомленні.
Зазначається також, що експерти Венеційської комісії підтримали варіант змін до Конституції, який передбачає існування системи спеціалізованих судів із зазначенням, що вищі спеціалізовані суди можуть функціонувати відповідно до закону.
Крім того, Комісія схвалила конституційне закріплення адміністративних судів «як важливого елементу контролю за здійсненням органами держаної влади своїх повноважень».
«Венеційська комісія також підтримала включення до Конституції норми, що передбачає можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду, як це передбачено в Римському статуті», — додали в АП.
Водночас, Венеційська комісія рекомендувала, на вiдмiну від своїх попередніх висновків, залишити серед суб’єктів призначення/обрання членів Вищої ради правосуддя також і Верховну Раду.
«Комiсiя рекомендувала залишити за президентом функцію призначення суддів, зазначивши, що вона має церемоніальний характер, а в питаннях звiльнення суддiв — обмежитися рiшеннями Вищої ради правосуддя. Також, позитивно було оцінено й запровадження нового інституту — конституційної скарги», — уточнюється в повідомленні.
Нагадаємо, раніше Венеційська комісія позитивно оцінила децентралізаційні зміни у Конституції України.