Названо лауреатів наукового «Оскара»: вчені отримали 25 млн доларів
https://racurs.ua/ua/n79948-nazvano-laureativ-naukovogo-oskara-vcheni-otrymaly-25-mln-dolariv.htmlРакурсУ Дослідницькому центрі Еймса NASA вчора ввечері відбулася церемонія вручення премії Breakthrough Prize, яку в 2012 році заснували інвестори Кремнієвої долини, включаючи Марка Цукерберга з Facebook та Сергія Бріна з Google.
Цьогоріч грошові призи на загальну суму в 25 млн дол. отримали 14 вчених, пише «Популярная механика».
Премію в 3 млн дол. за прорив у фундаментальній фізиці отримали автори досліджень гравітаційних хвиль за допомогою обсерваторій LIGO. Повідомляється, що 1 млн дол. розділять між собою засновники LIGO Рональд Древер і Кіп Торн з Каліфорнійського технологічного університету і Райнер Вайс з Массачусетського технологічного інституту. Решту 2 млн дол. поділять між 102 вченими, які брали участь в експериментах.
Премії з фізики також дісталися Джозефу Полчінскі з Каліфорнійського університету за теорію, що пояснює фізику горизонту подій чорної діри, та Ендрю Стромінджеру і Камрані Вафу з Гарварду за внесок в дослідження гравітації і теорії струн.
Премію в 3 млн дол. за досягнення в математиці отримав Жан Бургейн, бельгійський математик, за свій внесок в теорію чисел, геометрію просторів старших розмірностей, рішення диференціальних рівнянь в приватних похідних, комбінаторику і математичний аналіз.
П’ять нагород по 3 млн дол. кожна було вручено вченим, що вивчають різні форми життя. Американський біолог і медик Сівен Елледж отримав премію за дослідження реакції клітин на пошкодження ДНК, і як ця реакція впливає на розвиток і терапію раку. Гаррі Ноллеру премія дісталася за розкриття ролі РНК в синтезі білків. Голландський біолог Роланд Нюссе отримав нагороду за дослідження сигнального шляху Wnt, який регулює поділ клітин (білки Wnt беруть участь в ембріогенезі і розподілі ракових клітин).
Отримав премію і лауреат Нобеля з медицини 2016 року, японський біолог Есінорі Осумі, дослідник механізму самознищення клітин — аутофагії. П’ятий приз за досягнення в науках, пов’язаних з живими істотами, отримала Худа Зогбі — за дослідження причин і механізмів дегенеративних захворювань нервової системи.
Ще 1 млн дол. було присуджено шести переможцям номінації «Нові горизонти», якою відзначають досягнення молодих вчених у фізиці і математиці, а також за краще наукове відео, зняте юними науковцями до 20 років.
В цьому році нагородою відзначили роботи 18-річної Антонелли Масіні з Перу за відео, що ілюструє ідею квантової заплутаності, і 17-річної Дінни Сі з Сінгапуру, яка зняла ролик про стійкі до антибіотиків бактерії.