Ракурсhttps://racurs.ua/
Референдум у Каталонії: що зараз відбувається в іспанському регіоні (ФОТО)
https://racurs.ua/ua/n94777-referendum-u-kataloniyi-scho-zaraz-vidbuvaietsya-v-ispanskomu-regioni-foto.htmlРакурсРеферендум у Каталонії розпочався з формування черг біля дільниць, повідомляє Reuters.
.
Люди почалися збиратися за чотири години до запланованого початку голосування. За словами свідків, в столицю Каталонії попрямували близько ста поліцейських фургонів.
30 вересня у Каталонії було заблоковано 1300 з 2315 шкіл, де розташовані дільниці для проведення референдуму. Як відомо, на сьогодні у Каталонії запланований референдум про незалежність від Іспанії. Офіційний Мадрид обіцяє не допустити його проведення.
На голосуванні, яке раніше пройшло в парламенті Каталонії, проведення плебісциту підтримали 72 депутати, 11 — утрималося. Нарівні зі схваленням законопроекту про проведення референдуму каталонські парламентарі підтримали закон «про юридичний переход», який в суспільстві отримав найменування «закону про розлучення». Цей нормативний акт, на думку каталонської влади, має стати перехідною конституцією на наступні два місяці в тому випадку, якщо більшість учасників референдуму проголосують за відділення Каталонії, пише «Інтерфакс-Україна».
Нагадаємо, що іспанська поліція конфіскувала 2,5 млнбюлетенів та 100 урн для голосування напередодні референдуму. Також Верховний суд заблокував 140 сайтів, присвячених майбутньому голосуванню.
Нещодавно тисячі людей вийшли на вулиці кількох міст Каталонії, щоб висловити підтримку референдуму про незалежність від Іспанії та вимагати звільнення затриманих каталонських чиновників. Президент Каталонії Карлес Пучдемон заявив, що уряд Іспанії фактично призупинив автономію Каталонії і ввів надзвичайний стан в регіоні. Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой закликав президента Каталонії піти у відставку і скасувати плани щодо проведення референдуму про незалежність.
Окрім цього, Міністерство внутрішніх справ Іспанії заявило, що напряму віддаватиме накази місцевій поліції Каталонії.
Варто зауважити, що проект закону щодо референдуму передбачає, що Каталонія в разі відокремлення від Іспанії залишиться в складі ЄС.
На думку Мадрида, питання про суверенітет мав би вирішувати весь іспанський народ, а не лише каталонці. Водночас, в Іспанії усвідомлюють, що за Каталонією «на вихід» може попрямувати ще одна автономія — Країна Басків. Зараз баски мають широку автономію та живуть у мирі з «великою Іспанією», але ще кілька десятиліть тому регіон на півночі країни асоціювався перш за все з терористичним угрупованням ЕТА, що боролося за відокремлення від королівства. Окрім цього, баскські бойовики на хвилі каталонського референдуму заявили, що «Іспанія — тюрма народів, яка проявляє себе у відкиданні національної ідентичності Каталонії».
Схожі ідеї підтримують пересічні баски, які останніми днями виходять на протести в Сан-Себастьяні, Віторії, Більбао та інших містах автономії. На цих протестах вже з’явилися прапори з написами Catalunya + Euskadi = Independencia (Каталонія + Країна Басків = Незалежність).
Також зауважимо, що МЗС багатьох країн, включно з українським, днями порадили своїм громадянам уникати велелюдних місць по всій територій Каталонії, зокрема у Барселоні. Зараз там перебувають десятки тисяч поліцейських та нацгвардійців з інших регіонів Іспанії, оскільки каталонська поліція не має наміру підкорюватися Мадриду.
Разом з тим, навіть якщо каталонці проголосують за відокремлення від Іспанії, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що «нова держава не стане членом ЄС наступного дня після голосування». Тобто Каталонія буде змушена здобувати все «з нуля», як Україна.
Окрім цього, експерти наголошують, що в іспанській кризі головне питання не в тому, чи переможе на референдумі варіант «Так, ми за незалежність Каталонії». Питання в тому, за яких умов цей варіант переможе — якщо явка складе більше 55% і люди проголосують за відділення, є всі підстави проголошувати незалежність. Але якщо на дільниці прийдуть 15% населення, проголошувати незалежність неприпустимо.
Мадриді, втім, не згоден навіть з такою точкою зору — іспанські чиновники вважають плебісцит неконституційним за будь-яких обставин.