Ракурсhttps://racurs.ua/
Директор Інституту демографії про середній клас, недовіру до влади, дороги та українців майбутнього
https://racurs.ua/ua/n95176-dyrektor-instytutu-demografiyi-pro-seredniy-klas-nedoviru-do-vlady-dorogy-ta-ukrayinciv-maybutnogo.htmlРакурсДиректор Інституту демографії та соціальних досліджень, академік НАН України Елла Лібанова повідомила, що до середнього класу в Україні зараз належать 10-12%. населення. За її словами, для того, щоб він домінував у суспільстві цей показник має сягати 60%, пише «Українська правда».
.
«Має бути 60% для того, щоб суспільство було стабільним, щоб переважна більшість негараздів вирішувалася шляхом консенсусу, а не революцій. Хоча останні дві революції — це не революції бідноти. Перший Майдан — це 100% був Майдан середнього класу. Другий — меншою мірою, але теж. Тобто наш середній клас дуже сильно відрізняється у цьому сенсі від аналога розвинених країн. Він є більш... радикальним», — зазначила Лібанова.
На думку академіка НАН України, в країні приналежність до середнього класу сьогодні ще не гарантує приналежності до нього через 5-10 років, та навіть через два роки, оскільки можна раптово втратити свій малий або середній бізнес, збанкрутувати.
Окрім цього, Лібанова зауважила, що населення так патологічно не любить владу, тому що Україна завжди мала не власну владу, а владу тієї метрополії, до складу якої входила, — Австро-Угорщини або Польщі, або РФ, або Радянського Союзу.
«І навіть коли до найвищого керівництва входили етнічні українці, це зовсім не означало, що вони обстоювали українські інтереси. І ми завжди вважали, що вона нас гнобить. Це вже десь у підкорці сидить», — додала вона.
Лібанова також наголосила на необхідності розвитку доріг, оскільки без транспортної інфраструктури неможливо нормально провести реформу медицини та шкільної освіти.
«Дороги — це альфа і омега всіх абсолютно й без винятку реформ. Я вже не кажу про те, що одне робоче місце, яке створюється на будівництві дороги, спричиняє створення, мінімум, семи робочих місць у дотичних галузях», — нагадала директор Інституту демографії та соціальних досліджень.
На думку Лібанової, українці за 5-10 років будуть більш освіченими, більш інтегрованими у світове суспільство. Україна виконуватиме більше, ніж зараз, функцій у транснаціональних корпораціях, ІТ-послугах.
«Через подовження періоду первинної освіти українці пізніше починатимуть трудову діяльність і пізніше її завершуватимуть... Майже неминуче українці пізніше братимуть шлюб, пізніше народжуватимуть дітей. Ми, сподіваюсь, дещо все ж таки зможемо знизити смертність у працездатному віці, передусім чоловіків. Тобто більше людей будуть доживати до старості. Ще, сподіваюся, ми перестанемо жалітися», — зауважила Лібанова.
Також соціолог додала, що українці в майбутньому будуть частіше і більше їздити, не тільки за кордон, а й по території України.