Ракурсhttps://racurs.ua/
Вчені оцінили ймовірність суперспалаху на Сонці, здатного знищити енергосистеми та електроніку
https://racurs.ua/ua/n95650-vcheni-ocinyly-ymovirnist-superspalahu-na-sonci-zdatnogo-znyschyty-energosystemy-ta-elektroniku.htmlРакурсСуперспалах на Сонці, здатний знищити енергосистеми, електроніку, навігацію та зв’язок, може статися протягом найближчих ста років. Такий прогноз дають фізики, повідомляє Naked science, посилаючись на The Astrophysical Journal.
.
Як розповіли вчені, час від часу на Сонці відбуваються вибухові виділення енергії — спалахи, які охоплюють всі шари атмосфери зірки, в лічені секунди виділяючи сотні мільярдів мегатонн у тротиловому еквіваленті. Крім фотонів, сонячні спалахи викидають у космос швидкі потоки плазми, що досягають орбіти Землі протягом кількох днів — якщо в цей момент планета виявиться на шляху, плазма бомбардує її зарядженими частинками.
«Така зустріч може викликати сильні геомагнітні бурі, призвести до збоїв у роботі електроніки, а особливо — систем навігації та зв’язку, які використовують орбітальні апарати. Але трапляються і особливо потужні суперспалахи, вплив яких яскраво відчувається навіть на Землі», — попереджають фізики. Вони нагадали, що в 1859 році один з таких суперспалахів вивів з ладу телеграф по всій Європі і Північній Америці, а інший 1989 року призвів до відмови роботи енергомереж у Канаді.
Астрофізики з Гарвардського університету Абрахам Леб і Манасві Лінгам розглянули можливі наслідки таких суперспалахів для сучасного людства, яке набагато більше покладається на чутливі електричні, електронні та супутникові системи.
«Сонце зазвичай сприймається як друг, як джерело життя, але воно може бути і чимось протилежним. Все залежить від обставин», — говорить Аві Леб. За його даними, найбільш потужні і небезпечні суперспалахи на зірці, схожій на наше Сонце, можуть відбуватися кожні 20 млн років. Такі події можуть руйнувати озоновий шар і привести до масштабної загибелі екосистем. Але для цивілізації небезпеку становлять і суперспалахи менших масштабів.
За підрахунками вчених, спалах, подібний зареєстрованому в 1859 році, сьогодні завдав би шкоди на майже 10 трлн дол., пошкодивши енергосистеми і мережі комунікацій, залишивши «дірки» в озоновому шарі.
Астрофізики передбачають, що такий суперспалах напевно трапиться протягом найближчих 100 років — і з ймовірністю 12% відбудеться до 2030 року. Автори намагаються привернути увагу до цієї проблеми — щоб людство сприймало загрозу з боку Сонця хоча б з такою ж серйозністю, з якою сприймається сьогодні небезпека зіткнення з астероїдом.