Ракурсhttps://racurs.ua/
Судді ВСУ попереджають, що після люстрації Євросуд з прав людини стане на їхній бік
https://racurs.ua/ua/n25306-suddi-vsu-poperedjaut-scho-pislya-lustraciyi-iespl-stane-na-yihniy-bik.htmlРакурсПро це заявив голова Верховного суду України (ВСУ) Ярослав Романюк у зверненні до депутатів Верховної Ради України (ВРУ) з приводу законопроекту «Про відновлення довіри до судової системи» (№ 4378-1), ухваленого в першому читанні 27 березня.
.
На думку суддів ВСУ, законопроект не повною мірою враховує європейські стандарти та має ознаки, характерні для так званих законів про люстрацію.
У ВСУ нагадали, що Україна не перша європейська держава, де проходять подібні процеси, і навели назви конкретних справ ЄСПЛ, які розглядалися за наслідками схожих перевірок в інших країнах, зокрема в Польщі.
Крім того, у ВСУ запевнили, що через декілька років після переатестації суддів у Сербії, Євросуд зобов’язав поновити на посадах більшість звільнених суддів.
ВСУ пропонує ВРУ взяти висновки ЄСПЛ як орієнтир для України, інакше, за словами Романюка, «наша держава одержить десятки, а то й сотні рішень цього суду, подібних до рішення у справі „Олександр Волков проти України“» (9 січня 2013 року ЄСПЛ постановив відновити Волкова на посаді судді ВСУ).
Голова ВСУ звернувся до депутатів ВРУ за дорученням суддів ВСУ, на думку яких ухвалення законопроекту № 4378-1 в нинішній редакції не сприятиме відновленню довіри до судової влади.
Альтернативним шляхом у ВСУ вважають уже наявні процедури і правила перевірки діяльності суддів уповноваженими органами — Вищою радою юстиції (ВРЮ) та Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ). «Безумовно, персональний склад указаних органів повинен бути оновлений, якщо це необхідно для забезпечення довіри громадськості насамперед до тих осіб, що будуть здійснювати перевірку суддів, бездоганність поведінки яких піддається сумніву», — зазначено у зверненні голови ВСУ.
Як повідомляв «Ракурс», 19 березня голова ВККСУ Ігор Самсін заявив, що органи судового самоврядування можуть самостійно навести лад у судовій системі.
У своїх висновках про узгоджений законопроект Венеціанська комісія наполягає на забезпеченні прав суддів при їх перевірці.
Нагадаємо, на думку правників, у законопроекті «Про відновлення довіри до судової системи» не йдеться про люстрацію. Більше міркувань про люстрацію читайте в інтерв'ю «Ракурсу» «Люстрацію слід проводити, поки не загоїлися рани».