Ракурсhttps://racurs.ua/
Зеленский подписал закон о КСУ — его редакция противоречит обновленному заключению Венецианской комиссии
Зеленский подписал закон о КСУ — его редакция противоречит обновленному заключению Венецианской комиссии
https://racurs.ua/n178010-zelenskiy-podpisal-zakon-o-ksu-ego-redakciya-protivorechit-obnovlennomu-zaklucheniu-venecianskoy.htmlРакурсПрезидент України Володимир Зеленський підписав закон про КСУ, попри те, що його редакція суперечить оновленому висновку Венеційської комісії.
.
Закон, який вносить зміни до порядку відбору суддів КСУ. Попри рекомендації Венеційської комісії, яка учора ввечері опублікувала оновлений висновок із чітким меседжем про необхідність сьомого члена у складі Дорадчої групи експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ. Це сталося попри заклики громадськості ветувати законопроект.
Ухвалюючи закон, депутати зманіпулювали рекомендаціями Венеційської комісії, висловленими у попередньому висновку. В оновленій публікації йдеться, що:
у Дорадчу групу експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити сьомого члена з міжнародних експертів. Він має нівелювати політичний вплив на комісію.
рішення Дорадчої групи експертів обов’язкові. За жодних обставин кандидат, який пройшов їхню перевірку з негативним результатом, не може стати суддею КСУ.
На висновки Венеційки зважатимуть Єврокомісія та Європейська рада, коли прийматимуть рішення про членство України в ЄС.
Проголосована редакція закону перетворює Конституційний суд на зручний інструмент у руках влади, наголошує керівник ЦПК Віталій Шабунін:
Проголосована редакція вже за кілька місяців покладе КСУ під повний контроль Банкової. Знаєте, що це означає? ОП бажає дочасні і всерівневі вибори? КСУ «за». ОП бажає знести Антикорсуд (чи будь-яку іншу реформу)? КСУ допоможе. Одним словом: партія сказала «нада» — КСУ отвєтіл «єсть»!.
Історія питання
Венеційська комісія опублікувала 19 грудня оновлений висновок щодо сумнозвісного законопроєкту № 7662, який Верховна Рада ухвалила минулого вівторка. Народні депутати зманіпулювали рекомендаціями ВК, висловленими у висновку, тож Комісії, очевидно, довелося його уточнити. У новому висновку вона наголосила два важливі моменти:
- У Дорадчу групу експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити ще одного, сьомого, члена з незалежних міжнародних експертів. Нагадаємо, ухвалений закон передбачає шестеро членів ДГЕ — троє незалежних експертів від міжнародних партнерів та троє українських призначенців, при чому без голосу останніх жодне рішення ухвалити неможливо. Сьомий незалежний експерт дозволить нівелювати політичний вплив на комісію.
- Рішення Дорадчої групи експертів мають бути обов’язковими. За жодних обставин кандидат, який пройшов їхню перевірку з негативним результатом, не може стати суддею КСУ.
ВК на своєму пленарному засіданні не підтримала терміновий висновок, підготовлений Бюро Венеційської Комісії (її керівний орган), а затвердила окремий висновок. Це вдруге в історії, коли Венеційка не підтримує терміновий висновок щодо України.
Це — однозначний сигнал, що Комісія наполягає на європейських цінностях та принципах верховенства права, а робити Україні знижку через війну та інші обставини ніхто не буде, — коментував рішення Венеційки голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.
Українська влада повинна дослухатися до рекомендацій Венеційської комісії та змінити ухвалений закон, — наголошує експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. — Саме на висновки ВК зважатимуть Єврокомісія та Європейська рада, коли прийматимуть рішення про наше майбутнє як члена ЄС.
Тепер все залежить від президента Зеленського — він має якнайшвидше ветувати прийнятий депутатами законопроєкт та повернути його до Верховної Ради з усіма необхідними рекомендаціями, — зазначає голова Всеукраїнського об'єднання «Автомайдан» Катерина Бутко.
Раніше громадськість вже закликала президента застосувати своє право вето щодо законопроекту № 7662, оскільки, на думку частини експертів, він загрожує політичній незалежності Конституційного суду та євроінтеграції:
Загрузка...