Ракурсhttps://racurs.ua/
Одеса: десятки «прихильників люстрації» жорстко вимагали від суду потрібного рішення у справі
https://racurs.ua/ua/489-odesa-desyatky-pryhylnykiv-lustraciyi-jorstko-vymagaly-vid-sudu-potribnogo-rishennya-u-spravi.htmlРакурсУ цей складний і навіть трагічний для країни час, коли свідомі громадяни мали б консолідуватися, зберігати розсудливість і діяти спільно заради того, щоб агресор, який захопив Крим, не зміг просунутися далі, на материкову частину України, знаходяться негідники, які користуються нестабільною ситуацією заради шкурних інтересів. Один такий випадок, що стався в Одесі, був вчора озвучений на позачерговій Конференції суддів господарських судів України.
.
Наталія Морщагіна, голова Одеського апеляційного господарського суду, звернулася до Ради суддів України з повідомленням про загрозу суддівській незалежності і про тиск на суд задля винесення рішення на користь конкретної юридичної особи.
Що саме сталося? 3 березня адміністративну будівлю, у якій знаходяться Одеський апеляційний господарський суд та Господарський суд Одеської області, було оточено великою групою осіб (близько 70). Це були озброєні битками молодики, як то кажуть, спортивної зовнішності, віком до 20 років. Ними керував представник громадської організації «Комітет з питань захисту прав потерпілих від злочинів». Вони почали мітингувати, вимагаючи люстрації суддів і негайного звільнення голів судів та їх заступників.
Такі мітинги зараз нікого не дивують, більш того, пересічні громадяни схвалюють ідею очищення судової системи. Проте у даному випадку в ролі «соціально активної частини населення» виступали звичайні тітушки, які були досить агресивно налаштовані. Свідок події — суддя, який раніше працював слідчим, каже, що добре знайомий з таким контингентом і запевняє, що частина з них, безсумнівно, знаходилася під дією наркотичних речовин, інші були просто дуже п'яні. Хвилин за двадцять стало зрозуміло, навіщо був влаштований цей мітинг — його учасник звернувся до канцелярії суду і зажадав негайного винесення певного рішення на користь однієї зі сторін по конкретній справі. Перемовник поставив ультиматум: у разі незадоволення заяви до 14 години молодики увірвуться до приміщення, а далі усім буде непереливки. Мовляв, нас тут 70, а у провулку ще 200 стоять, чекають команди.
Керівництво суду, побоюючись за життя та здоров'я співробітників, вимушено було організувати негайну евакуацію суддів та працівників апарату через запасний вихід під охороною міліції.
Як потім з'ясувалося, заяву від імені громадської організації підписав адвокат, який неодноразово у різних господарських справах представляв інтереси підприємства, інтереси якого так завзято обстоювали мітингувальники. А особа, що вела переговори, взагалі є безпосереднім представником сторони по даній справі.
Суд одразу ж звернувся до ЗМІ, і лише присутність журналістів в судовому засіданні дозволила суддям не піддатися тиску, винести неупереджене, правосудне рішення та уникнути негативних наслідків. Н. Морщагіна сказала, що дуже вдячна журналістам, які не побоялися агресивного натовпу, за сміливість, відданість справі та об'єктивність.
Вона наголосила: «Незалежність суддів є невід'ємною складовою їх статусу, конституційним принципом в організації та функціонуванні судів і професійній діяльності суддів, забезпеченням їх самостійності і непов'язаності при здійсненні правосуддя будь-якими зовнішніми обставинами та іншою, крім закону, волею. Судова незалежність — це не тільки право людини на незалежний суд, це ще й право та обов'язок суду бути незалежним при прийнятті рішення. Та про яку незалежність зараз можна говорити, коли судді змушені йти на судове засідання, чітко усвідомлюючи, що будівля, в якій вони проводять засідання, оточена агресивно налаштованими людьми, які при цьому висувають ультимативні вимоги? Усі ми знаємо, що в нас є права, та чомусь забуваємо, що в нас ще є обов'язок користуватися своїми правами належним чином, не порушуючи при цьому прав інших осіб та діючи у межах чинного законодавства. Ми, судді Одеського апеляційного господарського суду, жодним чином не заперечуємо права громадян на свободу слова та мирні зібрання. Та, водночас, є вкрай неприпустимими ситуації, коли суддям прямо чи опосередковано висуваються ультиматуми щодо розгляду конкретних справ».
У свою чергу Юрій Власов, заступник голови Ради суддів господарських судів України, процитував зміст Рекомендації СМ/Rec (2010) 12 Комітету міністрів Ради Європи від 17.11.2010 р. : «Незалежність і недоторканність суддів дається законом не в інтересах суддів, а задля верховенства права та в інтересах осіб, які домагаються та очікують неупередженого правосуддя. Законодавча та виконавча влада повинні гарантувати незалежність суддів». Ясна річ, оточення приміщення суду та висування вимог щодо конкретної справи є спробою впливу на суддів. Відповідні органи державної влади повинні забезпечити громадський порядок, захистити життя і здоров'я суддів, працівників апарату суду та учасників судового процесу. Особливо слід звернути увагу на тих осіб, які використовують політичну ситуацію в країні у власних корисливих інтересах».
В результаті обговорення цього питання Конференція суддів господарських судів України прийняла рішення доручити Раді суддів господарських судів направити органам виконавчої і законодавчої влади звернення про забезпечення виконання законів України щодо дотримання громадського порядку в господарських судах, охорони приміщень господарських судів, захисту життя і здоров'я суддів, працівників апарату суду та учасників судового процесу. Також конференція доручила Раді суддів господарських судів України вивчити питання щодо направлення до правоохоронних органів звернення про ознаки кримінального правопорушення в діях представника ГО «Комітет з питань захисту прав потерпілих від злочинів».