Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: biz.liga.net
Відмова «Газпрому» постачати газ коштуватиме йому принципу «бери або плати» — «Нафтогаз»
https://racurs.ua/ua/n101722-vidmova-gazpromu-postachaty-gaz-koshtuvatyme-yomu-pryncypu-bery-abo-platy-naftogaz.htmlРакурсРосійський монополіст «Газпром», на думку голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, дуже нестандартно відреагував на програш у Стокгольмському арбітражі. Про це Коболєв розповів в ефірі «5 каналу».
.
«Відреагував він дуже нестандартно, я би сказав, навіть трохи істерично», — сказав він.
Зі слів Коболєва, тепер через свої дії «Газпром» не може вимагати від України виконання пункту контракту Take-or-Pay («бери або плати«).
«Від того, що вони зробили сьогодні, — а вони зробили дві речі: не виконали своїх зобов’язань за контрактом, який переглянув попередній трибунал — це автоматично означає, що вони не зможуть більше вимагати в нас цьогоріч виконання принципу «бери або плати». Вартість цієї помилки для менеджменту «Газпрому» — це потенційно сотні мільйонів доларів», — заявив очільник «Нафтогазу».
Окрім цього, Україна офіційно попередила ЄС, що він може залишитися без газу через дії «Газпрому». Київ наголошує, що РФ відмовилася виконувати рішення Стокгольмського арбітражу.
Нагадаємо, наймасштабніша суперечка в історії Стокгольмського арбітражу із позовними вимогами на десятки мільярдів доларів — між «Нафтогазом» та «Газпромом» — завершилася на користь Києва. Українська компанія домоглася компенсації у сумі 4,6 млрд дол. Це кошти, які «Нафтогаз» втратив через те, що російська сторона не постачала узгоджені обсяги газу для транзиту.
У відповідь Росія відмовилася постачати з 1 березня газ, за який Україна вже заплатила та повернула передоплату, а також почала знижувати тиск у транзитному газогоні, що ставить під загрозу поставки до країн Європи.
Президент Петро Порошенко 1 березня заявив, що у разі невиплати боргу «Газпром» Київ добиватиметься арешту активів російського монополіста.
У «Нафтогазі» спробують частково перекрити потребу у газі закупівлею ресурсу в країнах Європи. Окрім цього розглядається варіант часткового обмеження споживання газу промисловими підприємствами.