Віктор Шишкін: Суддів в Україні готують як технократів. Це катастрофа
https://racurs.ua/ua/n102759-viktor-shyshkin-suddiv-v-ukrayini-gotuut-yak-tehnokrativ-ce-katastrofa.htmlРакурсТеоретично в Україні вже давно запроваджено систему медіації, яка дає можливість людям отримувати компромісне рішення швидше та простіше, розвантажуючи водночас судову систему. Проте з погляду практичного — не зроблено майже нічого. Про це в інтерв’ю «Ракурсу» заявив суддя Конституційного суду України з 2006 по 2015 рік, перший генеральний прокурор України Віктор Шишкін.
Передусім, за його словами, відсутня підготовка. «Не тільки технологічно, а й методологічно. У студента, який вирішив стати суддею, має чітко відкластися в голові: суддя — не від слова „засудити“, а від слова „розсудити“. Знайти компроміс для сторін, знайти рішення», — пояснив екс-суддя КСУ.
За його словами, 85−90% справ — це цивільні справи, а не кримінальні. «Суддя має сприяти пошуку компромісу, прагнути бути примирителем. І ця ментальність має формуватися в ньому зі студентської лави. Але в нас не готують суддів таким чином. На рівні ментальності їх не готують до юридичної роботи, їх готують на рівні технологічному. Це катастрофа — у нас виходять технократи. А судді не повинні бути технократами. Судді — гуманітарії», — констатує Віктор Шишкін.
«Адже ми говоримо „верховенство права“, часто не уявляючи, що це таке. Якщо дуже спрощено, то спочатку йде справедливість плюс закон, і милосердя, якщо йдеться про кримінальний закон. Справедливість, милосердя, закон. Але у нас суддів не готують до медіації, — зазначає він. — Мало хто з адвокатів, нікого не зустрічав я з прокурорів і мало бачив суддів, яким був би зрозумілий принцип диспозитивності. В Конституції він був не напряму записаний, ішлося про змагальність і доведення до суду своєї правоти. Термін „диспозитивність“ було введено в усі процесуальні кодекси. Це означає: „я маю позицію“, я звертаюся, на мені вантаж доведення. І саме це — один з елементів необхідності медіації».