Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Daily Mail
Авіаудари США та союзників по Сирії: як відреагував світ (ФОТО)
https://racurs.ua/ua/n103649-aviaudary-ssha-ta-souznykiv-po-syriyi-yak-vidreaguvav-svit-foto.htmlРакурсМинулої ночі Вашингтон, Париж та Лондон завдали понад 120 точкових авіаударів по Сирії. Це стало відповіддю на застосування хімічної зброї 7 квітня у сирійському місті Дума, внаслідок чого загинули щонайменше 70 осіб. США стверджують, що режим сирійського президента Башара Асада неодноразово використовував хімічну зброю проти власного населення. Зокрема, Вашингтон каже, що має докази використання в Думі хімзброї.
.
Реакція світу на нічні авіаудари по Сирії
США, Британія та Франція
Міністр оборони США Джеймс Маттіс заявив, що цілі для авіаударів були обрані з розрахунком, щоб позбавити режим Башара Асада можливості використовувати хімічну зброю та мінімізувати втрати серед цивільного населення Сирії. У свою чергу, глава Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Джозеф Денфорд зауважив, що незважаючи на те, що перша хвиля атак по Сирії завершилась, військова кампанія буде продовжена і припиниться лише тоді, коли режим Башара Асада відмовиться від використання хімічної зброї.
«Цієї ночі у мене є послання двом урядам, які несуть найбільшу відповідальність за підтримку, постачання і фінансування злочинного режиму Асада. Я питаю Іран і Росію, що за країна захоче зв’язуватися з масовим вбивцею? У 2013 році президент Путін і його уряд пообіцяли світу, що вони гарантують знищення хімічної зброї в Сирії. Недавня атака Асада — це пряма відповідь нездатності Москви дотримуватися обіцянок», — заявив напередодні президент США Дональд Трамп.
Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей і президент Франції Еммануель Макрон наголосили, що разом з США вони вирішили спільно відповісти на застосування хімічної зброї режимом Асада. Мей зазначила, що країни Заходу неодноразово намагалися використовувати дипломатичні засоби для того, щоб змусити офіційний Дамаск відмовитися від застосування хімзброї, однак наразі «не залишилося дієвої альтернативи, окрім використання військової сили».
Еммануель Макрон заявив, що торік Париж офіційно попередив світову спільноту, що будь-яке застосування хімічної зброї в Сирії стане для влади Франції «червоною рискою», і нова атака змусила владу трьох держав віддати наказ про початок військової операції. Водночас Париж наголошує на необхідності перезавантаження політичного процесу у Сирії.
Сирія
Сирійська влада стверджує, що нічні бомбардування покликані перешкодити розслідуванню ймовірної хімічної атаки у Східній Гуті.
«Варварська агресія ніяк не вплине на рішучість і наполегливість сирійського народу і їхніх героїчних збройних сил» — йдеться оприлюдненій в заяві сирійського МЗС.
Також зранку у Twitter сирійського президента з’явилося коротке відео, на якому Башар Асад проходить в свій кабінет. Відеозапис супроводжується підписом «Ранок непохитності».
Росія
Москва обіцяє скликати Раду безпеки ООН після дії в Сирії. В МЗС РФ пообіцяли, що акція міжнародної коаліції не залишиться без відповіді. Також ЗМІ повідомляють, що Кремль має намір скликати екстрене засідання Радбезу ООН, оскільки влада РФ вважає Асада своїм «головним союзником» на Близькому Сході. Також Москва постійно заперечує використання сирійським режимом хімічної зброї проти власного населення.
Посол Росії в США Анатолій Антонов заявив, що «РФ попереджала, що подібна акція не залишиться без відповіді».
ООН
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав країни, задіяні в конфлікті навколо Сирії, «проявити стриманість в небезпечних умовах, що склалися, та уникати будь-яких дій, які можуть привести до ескалації ситуації і посилити страждання сирійського народу».
НАТО
НАТО підтримало удари по Сирії. Про це заявив генеральний секретар Єнс Столтенберг в штаб-квартирі організації в Брюсселі.
«Це обмежить можливості керівництва Сирії щодо використання хімічної зброї», — зазначив Столтенберг.
Європейський Союз
Єврорада підтримує авіаудари по лабораторіях хімічної зброї в Сирії. На думку глави Європейської ради Дональда Туска, авіаудари по Сирії «дають зрозуміти режиму Асада, Росії та Ірану, що не можна продовжувати трагедію людства без розплати».
«Атаки США, Франції і Британії дають зрозуміти, що сирійський режим разом з Росією і Іраном не може продовжувати цю трагедію людства, принаймні, не без збитку. ЄС буде стояти разом з нашими союзниками на стороні правосуддя», — заявив Туск.
Німеччина
Німеччина підтримує союзників, хоча й відмовилася брати участь в авіаударах по Сирії. Офіційний представник німецького уряду Штеффен Зайберт ще 13 квітня закликав посилити тиск на Росію як найважливішого союзника Сирії. Зайберт зазначив, що Німеччина підтримує США, Велику Британію і Францію в ставленні до сирійському режиму. За його словами, кожна з країн вносить свій внесок, проте мета одна — добитися того, щоб хімічна зброя не застосовувалася.
Японія
Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе привітав «рішучість» США, Франції та Великої Британії. Глава уряду Японії заявив в суботу, що його країна підтримує рішення про нанесення авіаударів по об'єктах в Сирії, пов’язаних з виробництвом хімічної зброї, повідомляє інформаційне агентство Kyodo.
«Ми підтримуємо рішучість Сполучених Штатів, Британії та Франції більше не дозволяти застосовувати хімічну зброю», — заявив Абе.
Іран
У свою чергу, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф різко засудив атаку і пригрозив «регіональними наслідками», повідомляє телеканал Al Manar TV, що належить угрупованню «Хезболла».
Іранська гвардія заявила, що бомбардування «відгукнеться США».
«Після цього нападу… ситуація ускладниться, і в першу чергу постраждають інтереси США. Вони понесуть відповідальність за наслідки форсування подій в регіоні, які точно завдадуть шкоди американським інтересам», — заявив представник Корпусу вартових ісламської революції, бійці якого брали участь в наступальних операціях проти джихадистів-сунітів в Сирії та Іраку.
Білорусь
До країн, які засудили авіаудари по Сирії, приєдналася Білорусь. Як повідомляє прес-служба білоруського МЗС, дипломати вважають, що конфлікт в Сирії перетворюється в міждержавний.
«Тим самим ситуація в Сирії фактично перетворюється в міждержавний збройний конфлікт, який загрожує подальшою неконтрольованою ескалацією, що виходить за рамки регіону», — сказано в заяві.
Також у Мінську закликали всі залучені сторони негайно припинити застосування військової сили проти інших держав та спробувати знайти шляхи врегулювання конфліктів мирним шляхом.
Ізраїль
Ізраїль в суботу заявив, що спільні удари США, Британії і Франції по Сирії були «належною» відповіддю на ймовірну хімічну атаку і попередили, що дії Дамаска ставлять його під загрозу подальших ударів, в тому числі проти режиму Асада, пише The Times of Israel.
«Торік президент США Трамп дав зрозуміти, що використання хімічної зброї є перетином червоної лінії… США, Франція і Велика Британія діяли належним чином», — йдеться в заяві.
Туреччина
Анкара також вважає обґрунтованою реакцією спецоперацію Збройних сил США, Британії та Франції проти військових об'єктів режиму Башара Асада.
«Туреччина вітає операцію в Сирії, що стала відповіддю на хіматаку 7 квітня в місті Дума. Військова операція, здійснена вранці 14 квітня, проти режиму Асада, стала проявом совісті людства», — йдеться у заяві МЗС Туреччини, яке цитує видання Anadolu.
У зовнішньополітичному відомстві Туреччини додали, що список військових злочинів і злочинів проти людяності, здійснених режимом Асада в період конфлікту, який триває вже більше семи років, загальновідомий.
«Вся світова спільнота, особливо країни-члени Ради безпеки ООН, повинні узгодити спільні кроки у відповідь на застосування хімічної зброї», — наголосили в Анкарі.
ОЗХЗ
Організація із заборони хімічної зброї у суботу, 14 квітня, починає розслідування хіматаки. Місія має на меті встановити факти застосування нервово-паралітичних речовин в сирійській Думі.
Нагадаємо, у ніч на 14 квітня США, Франція та Велика Британія завдали точкові авіаудари по Сирії. Це стало відповіддю на застосування хімічної зброї 7 квітня у сирійському місті Дума, внаслідок чого загинули щонайменше 70 людей. У США заявили, що мають докази використання в Думі хімічної зброї.
Згодом з’явилися перші відео авіаударів по військових об'єктах Асада.