Субсидії ЖКГ — це узаконена схема перекачування державних грошей у кишені олігархів — експерт
https://racurs.ua/ua/n103710-subsydiyi-jkg-ce-uzakonena-shema-perekachuvannya-derjavnyh-groshey-u-kysheni-oligarhiv-ekspert.htmlРакурсЯкщо у владі вважають, що монетизація субсидій — мало не панацея від усіх проблем, що існують у сфері оплати за житлово-комунальні послуги, то експерти дивляться на цей процес не надто оптимістично.
«Насправді ініціатори монетизації давати людям гроші не поспішають і не сильно хочуть, — поділився з „Ракурсом“ директор Аналітично-дослідницького центру „Інститут міста“ Олександр Сергієнко. — А те, що сталося в січні (перший етап монетизації. — Ред.), є банальним спрощенням фінансових розрахунків між бюджетом і постачальниками послуг. І аж ніяк не монетизацією в тому сенсі, як це працює в цивілізованих країнах. Я знаю, як це відбувається за кордоном: там людина просто отримує на картку гроші (це може бути житлова субсидія або допомога на харчування) і або сплачує цією карткою рахунки за комунальні послуги, або йде в магазин і купує продукти. Головне — вона може витратити ці гроші тільки за цільовим призначенням: ані за спиртне, ані за сигарети вона такою карткою розрахуватися просто не зможе, це передбачено в системі обмежень».
Експерт вважає, що в нашій країні монетизація матиме сенс тільки в разі чітко зафіксованої суми, коли субсидія не прив’язана до того, скільки людина споживає. Так субсидіант буде реально зацікавлений економити, адже в нього можуть залишатися «зайві» гроші, які можна витратити, наприклад, на енергоефективність. «Якщо говорити про сам механізм надання людям субсидій з державного бюджету, то це було і поки що залишається узаконеною схемою перекачування державних коштів у кишені олігархів», — підкреслює Олександр Сергієнко.
Не вірить в успіх урядового задуму і екс-міністр з питань житлово-комунального господарства, а нині голова Всеукраїнської громадської організації «Спілка власників житла України» Олексій Кучеренко. «Монетизувати субсидії в такому обсязі для такої кількості людей, як це потрібно в Україні, неможливо за замовчуванням, тому щось говорити про монетизацію — свідомо обманювати людей, — заявив він „Ракурсу“. — Запитайте у будь-якого економіста, і він вам скаже, що грошей, які потрібні для цих цілей, в державному бюджеті просто немає. Зараз же є звичайні клірингові взаєморозрахунки обсягом до 31 млрд грн, тоді як загалом потрібно понад 70 млрд. А ось де взяти 40 млрд грн, яких бракує, — питання. І взагалі, настільки критична ситуація в цій сфері тільки у нас, оскільки Україна — єдина країна в світі з такою кількістю людей, які потребують субсидії на оплату комунальних послуг».