Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Flickr
Справа Манафорта та Україна: все, що потрібно знати про «російське розслідування» США
https://racurs.ua/ua/n109273-sprava-manaforta-ta-ukrayina-vse-scho-potribno-znaty-pro-rosiyske-rozsliduvannya-ssha.htmlРакурсСудові слухання у справі Манафорта почалися 31 липня і триватимуть близько трьох тижнів. Колишнього главу передвиборного штабу Дональда Трампа звинувачують у відмиванні грошей, отриманих від українських політиків впродовж 2005−2014 років. Пол Манафорт працював політтехнологом колишнього президента України Віктора Януковича, Партії регіонів та згодом створив проект «Опозиційний блок» й отримав за це, за даними спецпрокурора США Роберта Мюллера, понад 60 млн дол. Його підозрюють у несплаті податків, приховуванні та відмиванні через офшори 30 млн дол.
.
Хто такий Пол Манафорт?
Манафорт зробив кар'єру політтехнолога на підтримці диктаторів та світових політиків з сумнівною репутацією, працювати з якими гидували інші лобісти та політичні стратеги.
Американський юрист, лобіст і політичний консультант походить з родини італійських мігрантів, які осіли у Коннектикуті. Манафорт має диплом «доктора права» та багатий досвід підготовки кандидатів до виборів. Свого часу він працював радником на президентських кампаніях Джеральда Форда, Рональда Рейгана, Джорджа Буша-старшого, Боба Доула, Джорджа Буша-молодшого, Джона Маккейна. Також впродовж кількох місяців він очолював передвиборний штаб Дональда Трампа.
У 1980 роках Манафорт став співзасновником створеної у Вашингтоні лобістської фірми Black, Manafort, Stone and Kelly, клієнтами якої були диктатори та корупціонери, що прагнули «відбілити» свій імідж передусім в очах США. Йдеться про маоїстського лідера ангольського повстанського угруповання УНІТА Жонаса Савімбі, колишнього диктатора Філіппін Фердинанда Маркоса, президента Сомалі Сіада Барре, президента Конго Мобуту Сесе Секо, уряди Домініканської Республіки, Екваторіальної Гвінеї, Кенії, Нігерії та автономного уряду Курдистану (політтехнолог лобіював ідею незалежності регіону від Іраку). Манафорт також фігурував у так званій «афері Карачі». Окрім цього, Манафорт послідовно робив ставку на олігархів, лояльних до Володимира Путіна.
Через цю діяльність фірма Манафорта потрапила до списку п’яти провідних компаній з лобіювання, які отримують гроші від режимів-порушників прав людини.
Нині під час суду у США з’ясувалося, що Манафорт пройшов шлях від успішного політтехнолога, який заробив десятки мільйонів доларів на «золотому гусаку» екс-президенту Віктору Януковичу, до людини, яка не може сплатити податки та використовує прибуток від оренди на Airbnb нью-йоркських апартаментів власної доньки. Як зазначила у суді бухгалтер політтехнолога Хізер Вашкун, криза з грошима настала у Манафорта три роки тому — у 2015 році після втрати влади Януковичем та його командою. Також вона запевнила, що на Трампа Манафорт працював безкоштовно.
У чому обвинувачує Манафорта Мюллер?
Пол Манафорт перебуває під слідством декількох федеральних агентств США. Він є центральною фігурою в розслідуванні спецпрокурора Міністерства юстиції США Роберта Мюллера щодо ймовірних незаконних зв’язків виборчого штабу Трампа з Росією. Окрім цього, політконсультант знаходиться під слідством за можливі порушення податкового законодавства та відмивання грошей, зокрема й в інтересах Віктора Януковича. Торік 30 жовтня Манафорт здався ФБР.
Суд над Манафортом у справі про відмивання коштів та ухилення від сплати податків розпочався 31 липня у федеральному окружному суді Александрії, штат Вірджинія. У вересні на Манафорта чекають ще слухання у іншій справі, яку розглядатиме окружний суд округу Колумбія.
Нинішній судовий процес стосується відмивання Манафортом грошей, отриманих від колишньої української влади. Прокурор стверджує, що Манафорт на посадах політичного консультанта заробив понад 60 млн дол.
Що робив та скільки заробив Манафорт в Україні?
У 2005 році проросійський олігарх Рінат Ахметов викликав Манафорта до Києва аби врятувати репутацію «надії» Партії регіонів Віктора Януковича після поразки на виборах, писало у 2016 році видання Slate. «"Клептократичний тупий горлоріз, „свиня, яка й від губної помади відмовляється“» — так описував Януковича американський політконсультант, який працював в Україні. Однак Манафорт за гонорар погодився вилюднити Януковича. Вже зараз, завдяки судовому процесу, стало відомо, що політтехнолог називав його «золотим гусаком», на якому вдалося заробити десятки мільйонів доларів.
Манафорт дбав про вигляд Януковича: підбирав гарно пошиті костюми, сорочки й краватки, акуратну зачіску. Він навчив колишнього президента-втікача утримуватися від заяв, зроблених без підготовки, хоч це не завжди вдавалося (згадаймо хоча б вислови про «Анну Ахметову», «уввімкни Україну» та «йолку»). За кілька років після Помаранчевої революції Манафорт розробив нову стратегію для Януковича, згідно з якою той постав діловим, прагматичним та наполегливим політикам на противагу безталанним «революціонерам».
Особливу увагу Манафорт приділяв поляризації сходу та заходу України, використавши досвід кампанії Рейгана. Тоді почала підніматися тема неіснуючої дискримінації російськомовних громадян. В рамках курсу на розкол суспільства, Манафорт інструктував Януковича різко критикувати НАТО. Коли у США попросили Манфорта приглушити подібну риторику щодо Північноатлантичного альянсу, політтехнолог відмовився це робити.
Манафорт мав в Україні офіс поблизу майдану Незалежності. Під час виборів його команда налічувала шість консультантів зі США.
У 2005 році співробітник Ради національної безпеки США попередив прихильника України республіканця Джона МакКейна, який тоді брав участь у президентських перегонах, що людина з оточення Манафорта просуває в Україні ворогів Помаранчевої революції, підриваючи політику США. В той же час Манафорт співпрацював з МакКейном. Окрім України, компанія лобіста займалася ще й консультуванням політиків у Чорногорії, до чого був причетний скандально відомий російський олігарх Олег Дерипаска. Згодом Манафорт навіть організував святкування 70-річчя МакКейна разом з Дерипаскою на яхті в Адріатичному морі. ЗМІ також писали, що Дерипаска придбав апартаменти у хмарочосі Trump Tower для Девіса та Манафорта.
Співпрацював Манафорт й з Дмитром Фірташем, який збагатився на газових схемах. Саме Фірташ фінансував кампанію Януковича проти Юлії Тимошенко у 2010 році, розробкою якої займався Манафорт.
У суді над Манафортом 7 серпня згадувалися прізвища таких проросійських олігархів як Віктор Пінчук, Сергій Льовочкін та Сергій Тігіпко, пише Daily Mail з посиланням на AP.
Американський політтехнолог займався також розкруткою Партії регіонів, а згодом й «Опозиційного блоку». Упродовж 2010−2014 років він заробив в Україні понад 60 млн дол. Найбільш прибутковим для нього став 2012 рік, коли українські політики заплатили йому 31 млн дол. Також на суді стало відомо, що «Оппоблок» заборгував політтехнологу 2,4 млн дол. за послуги, якій той надав у 2014 році.
Хто є хто у суді над Манафортом?
Пол Манафорт — екс-керівник президентської кампанії Дональда Трампа і лобіст інтересів Віктора Януковича, який заробив понад 60 млн дол. за роботу політичного консультанта в Україні.
Рік Гейтс — американський політичний консультант і лобіст. Давній діловий партнер Манафорта, який після висунення офіційних звинувачень пішов на угоду зі слідством.
Роберт Мюллер — спецпрокурор США, який розслідує одну із найгучніших справ, пов’язану із втручанням Росії у перебіг американських виборів. У цій справі фігурує президент Дональд Трамп, Манафорт та низка інших політиків.
Хізер Вашкун — бухгалтер Манафорта, яка займалася особистими та корпоративними рахунками політтехнолога з 2011 до 2018 року.
Сторона захисту — команду адвокатів Манафорта очолюють Кевін Даунінг та Томас Зенлі. Вони намагатимуться піддати сумнівам всі заяви Ріка Гейтса щодо роботи з Манафортом, оскільки той пішов на угоду зі слідством.
Що кажуть українські політики про зв’язки з Манафортом?
На одному зі своїх виступів колишній президент України Віктор Янукович, який переховується у Росії, визнав факт співпраці з Манафортом, заявивши, що жодних угод з ним не підписував. За його словами, у 2006 році Пол Манафорт допомагав Партії регіонів проводити передвиборну кампанію, потім у 2007 році, згодом на виборах у 2010 році. Після того як Янукович втік до РФ він запевнив, що з Манафортом більше не контактував.
Із судових засідань випливає, що у 2014 році команда Манафорта, зокрема Девін і Гейтс, намагалася «підійти» до Петра Порошенка та запропонувати свої послуги щодо проведення президентської кампанії. В оточенні Порошенка визнали, що тоді відбулася тригодинна зустріч. Як зазначив Гейтс у суді, політтехнологи запропонували Порошенку побудувати подібну сербській виборчу кампанію, використавши гасло сербського прем'єра Александра Вучича. Далі цієї зустрічі справа не пішла.
Гейтс також заявив, що одним із клієнтів Манафорта був український бізнесмен Віктор Пінчук. Представники Пінчука наразі не прокоментували цю інформацію, зауважує The New York Times. За словами Гейтса, Пінчук заплатив Манафорту через компанію Plymouth Consultants Limited за якийсь «юридичний проект».
Окрім цього, Гейтс згадав й про Ахметова, Тігібка, Льовочкіна та Колесникова. Нагадаємо, колишній партнер Манафорта повідомив, що банківські рахунки Манафорта на Кіпрі найчастіше поповнював Сергій Льовочкін. У липні 2014 року Манафорт доручив Гейтсу зустрітися з Льовочкіним у Франції та повідомити, що вони закривають усі рахунки на Кіпрі через розслідування ФБР.
У прес-службі Ріната Ахметова заявили, що з Манафортом співпрацювали лише з питань ребрендінгу компанії СКМ, а грошей за консультації Партії регіонів не давали.
Водночас Борис Колесников інформацію, оприлюднену у суді в США, взагалі назвав брехнею.
«Я ніколи не був клієнтом Пола. І ніколи в житті не переказував йому жодної гривні, жодного долара», — запевнив Колесников.
Манафорт, який очолював передвиборну кампанію Дональда Трампа в 2016 році, хоч і був заарештований за фінансові махінації, але його затримання відбулося в рамках російського розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера, присвяченого втручанню Кремля в американські вибори.
Манафорта можуть засудити до 305 років позбавлення волі, якщо визнають винним за всіма пред’явленими пунктами обвинувачення. Наступне засідання у цій справі призначено на 17 серпня 2018 року.