У МОЗ стверджують, що наявність безоплатних препаратів в лікарнях легко перевірити
https://racurs.ua/ua/n109766-u-moz-rozpovily-yaki-liky-bezoplatno-mojut-otrymaty-paciienty.htmlРакурсУ Міністерстві охорони здоров’я розповіли, які ліки, вакцини і медичні засоби мають отримувати пацієнти українських лікарень безоплатно, і що робити, якщо цього не відбувається. Відповідні роз’яснення 20 серпня надав офіційний сайт МОЗ.
У 2018 році усі лікарні закуповують лікарські засоби з Національного переліку, до якого увійшли 427 діючих речовин від розповсюджених хвороб. Йдеться про недуги, які завдають найбільшої шкоди здоров’ю людей. Перелік складено на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Серед інших у Національному переліку є ліки від серцево-судинних захворювань, хвороб органів дихання, інфекційних захворювань, хвороб кістково-м'язової системи, хронічних захворювань нирок.
У МОЗ переконують, що пацієнтам стаціонарів українських лікарень ліки з цього переліку мають надаватися безоплатно на весь період лікування. Ліки з Національного переліку медзаклади закуповують самостійно за кошти державного та місцевих бюджетів. За наявність засобів відповідає місцева влада, яка у випадку відсутності того чи іншого препарату дофінансовує лікарню.
МОЗ пропонує перевіряти наявність у лікарні тих чи інших ліків декількома способами.
По-перше, інформація про це мусить бути на інформаційних стендах в закладах охорони здоров’я й оновлюватися щотижня.
По-друге, інформацію про потреби, стан забезпечення і залишки лікарських засобів, які закуповуються за бюджетні кошти, треба шукати на офіційних веб-сайтах регіональних департаментів та управлінь.
По-третє, доступність препаратів з Національного переліку в тій чи іншій лікарні можна перевірити у мобільному додатку «Ліки Контроль».
Якщо призначені вам ліки є у переліку, але в лікарні стверджують, що їх пацієнту треба придбати за власний кошт, то в МОЗ радять написати скаргу, віддати її головному лікарю та направити у Департамент охорони здоров’я свого міста чи області. Пацієнту зобов’язані пояснити, чому лікарня порушує чинне законодавство і не забезпечує своїх пацієнтів основними ліками, гарантованими державою.
В МОЗ кажуть, що планують перевести подачу скарг тільки в електронний формат, щоб швидко здійснювати дієвий моніторинг виконання вимог Національного переліку в регіонах та конкретних лікарнях.
У липні «Ракурс» повідомляв, що Міністерство охорони здоров’я затвердило попередній реєстр препаратів урядової програми «Доступні ліки», які пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою отримуватимуть в аптеках за рецептом лікаря із серпня. Цим самим МОЗ збільшило кількість безоплатних препаратів для українців.