YES-2018: що кажуть провідні політики, підприємці та науковці про майбутнє України і світу
https://racurs.ua/ua/n111059-yes-2018-scho-kajut-providni-polityky-pidpryiemci-ta-naukovci-pro-maybutnie-ukrayiny-i-svitu.htmlРакурсУ Києві тривають заходи в рамках 15-ї щорічної конференції Ялтинської європейської стратегії YES-2018. У п’ятницю низку зустрічей провели президент Петро Порошенко, екс-президент Польщі Александр Квасневський, помічник генсека НАТО з політичних питань і політики безпеки Алехандро Альваргонзалес, американський політик і дипломат Кондоліза Райз, екс-посол США в Росії, гарвардський професор Лоренс Саммерс, науковий співробітник Стенфордського університету Ніл Фергюсон, директор інвестиційної компанії General Atlantic Білл Форд, технічний директор Google, винахідник Рей Курцвейл та низка інших.
Цьогорічною темою обговорення YES-2018 стала підготовка до прийдешніх критичних змін та загроз у світі і в Україні. Подивимось, що цікавого встигли розповісти провідні політики, підприємці та науковці про майбутнє України і світу.
«Україна — єврооптимістична країна, яка зміцнить східний фланг НАТО», — Петро Порошенко
Під час свого виступу на YES-2018 президент заявив, що Україна повинна стати східним форпостом в системі колективної безпеки НАТО.
«Зорі, що світять нам в дорозі — це зірки прапору Європейського Союзу, а компас України — намальований на емблемі НАТО. Не лише нам потрібен ЄС, і не лише нам потрібне НАТО. Вони також потребують нас… Ми з нашою новою армією істотно зміцнимо східний фланг НАТО», — наголосив Порошенко.
Глава держави додав, що Київ пропонує оборонному блоку одну з найсильніших армій на континенті. Порошенко нагадав, що на саміті НАТО 2008 року Україні і Грузії не запропонували плану дій щодо членства, щоб умиротворити агресора, а Росія це сприйняла як слабкість і карт-бланш до застосування сили.
«Москва активно втручалась у вибори в США, Європі та інших частинах світу впродовж останніх років», — Джон Хербст
Директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Хербст заявив, що зараз Кремль нарощує потужність для подібних дій в Україні під час президентських виборів у березні 2019 року.
«Усвідомлюючи це, в Україні створено ініціативу з моніторингу та протидії втручанню Кремля», — зазначив Хербст.
На його думку, така ініціатива служитиме інтересам США та Заходу у два способи: подолання агресії Кремля в Україні (стримування Росії від подальшої дестабілізації України) сприятиме стабільності у Європі, а також допоможе виявити нові тактики РФ та захиститися від ймовірного втручання у вибори в Америці та країнах Європи.
«Не маю сумнівів, що Москва розгорне повний спектр заходів під час виборів в Україні», — Андерс Фог Расмуссен
Екс-очільник НАТО Андерс Фог Расмуссен зазначив, що Україна — це нульова позначка у процесі втручання у вибори.
«Немає жодних сумнівів, що Росія зробила свою ставку в українському електоральному процесі наступного року. Москва розгорне повний спектр заходів, покликаних сіяти розгубленість і страх: кібератаки, вбивства, дезінформація, застосування звичайних видів зброї на сході України. Ми не можемо дозволити цьому статися», — наголосив екс-глава Північноатлантичного альянсу.
Расмуссен додав, що під час виборів ініціатива з моніторингу ситуації виступатиме у ролі рефері для забезпечення чесної гри.
«Зміни навколо нас набули безпрецедентної швидкості та масштабу», — Александр Квасневський
Екс-президент Польщі зазначив, що зміни, особливо на початку ХХІ століття та останніми роками, набрали абсолютно безпрецедентної швидкості. Також Квасневський і своєму виступі згадав і про молодь.
«Велика перевага молодого покоління українців полягає у тому, що вони розмовляють гарною англійською та розуміють що таке „громадянське суспільство“… Ми бачимо нове покоління майже в усьому і всюди», — зауважив Квасневський.
«Росія вважає, що може визначати майбутнє кожного свого сусіда. Ми це відкидаємо», — Алехандро Альваргонзалес
Заступник генсекретаря НАТО Алехандро Альваргонзалес заявив, що Північноатлантичний альянс й надалі підтримуватиме Україну через комплексний пакет допомоги, представництво НАТО в Україні та різноманітні трастові фонди.
Альваргонзалес визнав, що на шляху України виникатимуть труднощі, але альянс допомагатиме Києву реформуватися.
«Поки Росія втручатиметься у Донбас і Крим — це тема гарячого конфлікту, яку НАТО не омине увагою… Росія вважає, що може визначати майбутнє кожного свого сусіда. Ми це відкидаємо», — зазначив представник альянсу.
Він наголосив на необхідності підтримати прагнення тих країн, які обрали курс на вступ до НАТО. Окрім цього, дипломат додав, що європейські країни НАТО повинні покладатися на себе, а не на заокеанського партнера.
«Україна зараз переживає ситуацію, в якій нам потрібно повертатись до основних принципів і компромісів… Будемо підтримувати її в проведенні реформ для перетворення України в більш сильну країну», — сказав Альваргонзалес.
Щодо стосунків НАТО з Росією, помічник генерального секретаря зазначив, що політика НАТО ґрунтується на стримуванні та діалозі.
«З Росією сценарій такий, що провокує нас щоденно, але є спільне розуміння і політика стосовно Росії, підтримувана усіма членами. Це стримування та діалог. У стримуванні йдеться про військову міць і політичну волю до її використання у разі необхідності», — резюмував Альваргонзалес.
«Нам набридло глобальне лідерство, ми втомилися», — Кондоліза Райс
За словами американського дипломата та екс-держсекретаря США, в сучасній ситуації спостерігаються два імпульси — США втомилися бути глобальним лідером, але спрацьовує також і бажання допомогти.
«Ми втомилися, але коли щось погане відбувається в світі, спрацьовує другий імпульс — допомогти», — зазначила політик-республіканець.
Райс визнає наявність багатьох проблем у США, однак наголошує, що завдяки двопалатному Конгресу, ЗМІ і громадянському суспільству в Америці все буде добре.
«Трамп — ще один актор в американській історії. Наші батьки-засновники (і для молодих демократів в Україні це може стати доброю наукою) підозріло ставилися до виконавчої гілки влади, тому ми маємо систему стримування і противаг: двопалатний парламент, пресу, громадянське суспільство. В Америці все буде добре», — зазначила Райс.
«Не перебільшуйте вагу президентської влади у США. Трамп до кінця не добуде президентом», — Лоренс Саммерс
Екс-посол США в Росії, професор Гарвардського університету Лоренс Саммерс зазначив, що існує два погляди на те, як просувати американські інтереси в світі: інвестувати в глобальну безпеку і вільну економіку в світі або забрати солдатів з Південної Кореї, стати сильнішими у конкурентній боротьбі між народами.
«Ми рухаємося за другим напрямком», — зазначив Саммерс.
У той же час він заявив, що не варто перебільшувати вагу президентської влади в США.
«Трамп до кінця не добуде президентом. Зараз таке відчуття, як при президентстві Джиммі Картера, що країна стала некерованою… Мене дуже засмутило, що не було гучних відставок з Білого дому — я б не залишився в Адміністрації президента, якого зневажаю», — зазначив дипломат.
На думку професора Гарвардського університету, Brexit і Трамп є наслідками того, що політична еліта не зуміла вирішити проблеми середнього класу.
«У Адміністрації Трампа хороша політика щодо Росії та України. Але Трамп не згоден зі своєю Адміністрацією в питаннях зовнішньої політики. Я не думаю, що це триватиме ще шість років. Я частина оптимістичного натовпу», — наголосив Саммерс.
Обговорюючи теми майбутнього глобальної економіки і долара, він зазначив, що система глобальної торгівлі не розпадається, просто лібералізація торгівлі йде недостатньо швидко.
«Питання про те, чи переживе долар новий день, виринає щоп’ять років», — резюмував гарвардський професор.
«Я б не інвестував в Росію, Венесуелу, в країни, де немає верховенства права… Придивляємося до IT-сектору України», — Білл Форд
Очільник General Atlantic Білл Форд зазначив, що його компанія цікавиться Україною, зокрема IT-сектором. На його думку, прогрес у проведенні реформ в Україні та її макроекономічна стабільність, підвищують привабливість країни для міжнародних інвесторів.
«Зараз у нас немає інвестицій в Україні, але ми придивляємося до одного з IT-сервісів. Судова реформа, боротьба з корупцією — це ті речі, які справді вселяють довіру інвесторам. В Україні дійсно великий науково-технічний потенціал, багато талантів. Я переконаний, що за деякий час ми побачимо тут розвиток підприємництва», — підсумував Форд.
Водночас він визнав, що інвестори думають про конфлікт на Сході України. Окрім цього, Форд додав, що з Україною за інвестиції і ринок аутсорсингу конкурують Румунія й Естонія.
Також бізнесмен прокоментував економічну кризу в Туреччині. На думку гендиректора General Atlantic, економічні проблеми, що виникли в Аргентині та Туреччині, не стануть причинами глобальної економічної кризи.
«Я не думаю, що це буде настільки велика катастрофа у порівнянні з попередніми кризами. В цих країнах не все гаразд з роботою центральних банків і це відлякує інвесторів. Проте схоже, що ці загрози в Аргентині і Туреччині вдасться утримати в певних рамках», — зазначив Форд.
Додатково він похвалив якість інновацій та хороший ринок капіталу у Китаї. Форд переконаний, що зростання глобальної економіки залежить від рішень урядів, геополітичних помилок, міграції.
«Я б не інвестував в Росію, Венесуелу, в країни, де немає верховенства права», — зазначив Білл Форд.
«Європу може очікувати дезінтеграція», — Ніл Фергюсон
Об'єднану Європу може очікувати параліч та дезінтеграція, вважає старший науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету Ніл Фергюсон.
«Майбутні історики, я думаю, скажуть, що Brexit — це лише передмова до більшої проблеми європейської дезінтеграції. Йдеться про фінансову кризу, „плутанину“ в арабській революції, хаос міграційної кризи 2015−2016 років… Я боюся, що точка призначення — це параліч, а може й відкочування процесу європейської інтеграції у зворотній бік», — сказав Фергюсон.
На думку історика, джерелом значних потрясінь в близькому майбутньому може стати Китай.
«"Чорним лебедем» стане саме китайська криза… Думаю, що китайська система перебуває на межі дуже серйозних негараздів", — сказав він.
«Якщо китайський режим досягне успіху в перетворенні інтернету на велику машину нагляду, перше що станеться — вільна думка і творчість помруть. Мої друзі з китайських університетів кажуть, що замерзає наука», — уточнив науковець.
Фергюсон також зауважив, що творчість та креативність — ключ до всього.
«Повноцінний штучний інтелект може бути створений до 2029 року», — Рей Курцвейл
Винахідник, технічний директор в царині машинного навчання і обробки природної мови в компанії Google Рей Курцвейл переконаний, що створення штучного інтелекту, який би не поступався своїми можливостями людському, можливе вже до 2029 року.
«Процесори вже мають потужність, еквівалентну 100 тис. людських мізків. Щодо програмного забезпечення — також є чудовий прогрес у вирішенні ключових проблем. Я вважаю, до 2029 року можна очікувати створення повноцінного штучного розуму», — сказав Курцвейл.
Винахідник додав, що штучний інтелект не буде чимось відірваним від людини — він стане продовженням та доповненням людського мозку.
«Це не якісь інопланетяни чи прибульці з Марсу — це продовження нас», — додав Курцвейл.
Зауважимо, що Курцвейл прогнозує, що у майбутньому тривалість людського життя можна буде подовжити, а можливості мозку — значно розширити за рахунок використання штучного інтелекту. Також широкого вжитку набуде використання 3D-принтерів.
«У мене є програма, яка допоможе прочитати 100 тис. книг за кілька секунд. Програма, яка запропонує кілька варіантів відповіді на e-mail… Комп’ютер не дуже добре читає, але читає дуже швидко і дуже швидко аналізує", — зазначив винахідник.
Окрім цього, завдяки автоматизації процесів та новітнім технологіям, на думку Курцвейла, вже найближчим часом у сільському господарстві можна буде використовувати до 90% необроблюваних раніше земель.
Загалом, Курцвайл вірить у феноменально швидкий науково-технічний прогрес, заснований на потужному штучному інтелекті та кіборгізації людей.
На основі матеріалів: YES, Twitter, Facebook