Новини
Ракурс

Наукові досягнення XXI століття: як зміниться наше життя в найближчому майбутньому

5 січ 2018, 09:43

Метеорологи можуть з упевненістю передбачити завтрашній дощ, але ніхто навіть не мріє про те, щоби спрогнозувати ймовірність опадів через рік. Так само і вчені: їм простіше сказати, як приблизно виглядатиме наш світ протягом найближчих десяти років, ніж спрогнозувати, що чекає на нас наступного сторіччя.

Технології завтрашнього дня ґрунтуються на наукових досягненнях дня сьогоднішнього. Адже спочатку потрібно так удосконалити наукову концепцію, щоби зрозуміти, як можна її застосувати на практиці. Відомий приклад — дослідження Майкла Фарадея 1820–30-х років про зв'язки між електрикою і магнетизмом. Минули роки, перш ніж його напрацювання набули практичного значення й було побудовано перші електродвигуни та електрогенератори — винаходи, що повністю змінили світ. Іноді, звичайно, наукові відкриття призводять до абсолютно непередбачуваних способів практичного застосування — одним з яскравих прикладів тому служить інтернет.

Майкл Фарадей

Але все це вже стало історією, а що ж на нас чекає у 2018-му? Звичайно, світ не зміниться радикально. Поки що можна точно назвати три технології, про які ми дедалі частіше будемо чути в доступному для огляду майбутньому.

Перша — це неймовірні можливості, що відкриваються в медицині з розвитком генної інженерії. Лише минулого року ми стали свідками розробки методів, що дозволяють модифікувати або замінювати окремі молекули ДНК з можливістю скасувати генетичні мутації, відповідальні за цілу низку складних захворювань. Так, незабаром стане можливим видалити конкретний ген, замінивши його «здоровим». Це допоможе в лікуванні таких спадкових захворювань, як серповидноклітинна анемія, муковісцидоз (кістозний фіброз) або хвороба Гантінгтона. Однак ця медаль має і зворотний бік. З'являється можливість зміни геному в ембріоні (так зване редагування зародкової лінії), що потенційно може призвести до створення дітей певного типу і генетично модифікованої надлюдини. Дискусію про етичну складову таких методів має бути проведено якнайшвидше.

Ще одне досягнення, про яке ми будемо чути дедалі частіше, — це штучний інтелект та робототехніка. Одна з останніх розробок у цій сфері — машинне навчання. Використовуючи так звані Великі дані (Big Data) — величезні сховища інформації, які аналізуються з метою вивчення моделей людської поведінки, — ця технологія ШІ, відома як глибоке, або глибинне навчання, набирає все більших обертів. Тепер ШІ може шукати й знаходити шаблони у величезних масивах інформації. До них відносяться, наприклад, поточна швидкість і місцеперебування кожного транспортного засобу на дорогах міста з поточним станом кожного світлофора; або медичні записи з кожної регіональної або національної лікарні з докладним описом симптомів кожного пацієнта, дозами ліків і результатами. Однак поки що не варто занадто турбуватися: знадобиться час, щоби було запроваджено нові правила.

Третя сфера застосування новітніх технологій — це, звісно, енергетика. Поновлювані джерела енергії (сонячні й вітрові електростанції) продовжують стрімко дешевшати, крім того, з'являються нові методи зберігання енергії. Йдеться про створення надбатареї — їх можна буде використовувати як у смартфонах, так і в електромобілях.

А ще років за 10–20 у нас, напевно, будуть холодильники, які самі повідомлятимуть супермаркет про те, що закінчилося молоко. І повністю контрольовані штучним інтелектом розумні міста. І віртуальна реальність, встановлена просто в наші сітківки ока. І навіть плащі-невидимки.

Переклад з англійської: Людмила КРИЛОВА

Джерело: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2017/dec/31/the-appliance-of-science-hope-and-fear-in-tomorrows-world


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter.