Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Pixabay
Відсьогодні діють нові ціни на газ: все, що потрібно знати про тарифи і субсидії (ІНФОГРАФІКА)
https://racurs.ua/ua/n113427-vidsogodni-diut-novi-ciny-na-gaz-vse-scho-potribno-znaty-pro-taryfy-i-subsydiyi-infografika.htmlРакурсВідсьогодні ціни на газ для населення зростуть на 23,5%. У жовтні Кабмін ухвалив вимушене рішення, оскільки під час переговорів з Міжнародним валютним фондом кредитор наполягав на підвищення тарифу на 60%.
.
Установлення ринкової ціни на газ — одна із основних вимог МВФ для відновлення фінансування України. Одночасно із ухваленням рішенням про зростання ціни газу на 23,5% стало відомо, що МВФ погодив нову програму резервної підтримки України, обсяг якої складає 3,9 млрд дол.
Разом із переглядом газових тарифів уряд спростив процедуру надання субсидій і заклав 55 млрд грн на програму надання субсидій у проект бюджету на наступний рік. За розрахунками Києва, близько 7 млн домогосподарств цьогоріч мають право на субсидію. Наразі середня щотижнева кількість звернень за субсидіями становить близько 100 тис. осіб.
Нові тарифи
З 1 листопада в Україні газ для населення дорожчає до 8 548,92 грн за тис. куб. м. Про це наприкінці жовтня повідомив НАК «Нафтогаз України». У новій ціні частка групи «Нафтогаз» становить 88% (7 482,61 грн за тис. куб. м). Решта 12% припадають на послуги з транспортування газу магістральними трубопроводами, розподіл газу операторами мережі, націнку постачальників і ПДВ на послуги з доставки газу.
Нова ціна на газ для підприємств ТКЕ складає 8 361,85 грн за тис куб. м.
Такі тарифи діятимуть з 1 листопада 2018 року до 30 квітня 2019 року.
Разом з тим, зауважимо, що місцева влада в окремих регіонах впродовж 2017−2018 років підвищувала тарифи на тепло до 50%. В уряді зазначають, що об'єктивних причин на такі дії не було.
Чому зросли ціни на газ?
У Кабміні заявляють, що у 2006−2013 роках Київ взяв мільярдні доларові кредити, а борг України зріс більш ніж на 50 млрд дол. Тепер прийшов час повертати борги. Впродовж наступних п’яти років держава повинна повернути понад 30 млрд дол. Нині Україна вимушені виходити на зовнішні ринки і перепозичати гроші. Для цього потрібна співпраця з МВФ, однією з головних вимог якого залишається зрівноваження ціни на газ для населення та промисловості (для цього ціна мала б зрости на 60%). Разом з тим, уряд вирішив поступово підвищувати ціну на газ для населення. Так з 1 листопада вона складе 8,59 грн за 1 куб. м. Також українцям обіцяють зменшити фінансове навантаження завдяки субсидіям, а з наступного року працюватиме монетизація субсидій. Тобто люди отримуватимуть «живі» гроші для оплати комунальних послуг.
Програма субсидій
Субсидія — це адресна безготівкова допомога українським сім’ям для погашення витрат з оплати житлово-комунальних послуг. На соцдопомогу держави можуть розраховувати ті громадяни, які витрачають на комунальні послуги понад 15% щомісячного сукупного доходу. Субсидію розраховують на основі даних про дохід зареєстрованих у будинку осіб.
З 1 травня цього року діє нова програма житлових субсидій. Приблизно 80−85% субсидіантів, які отримують допомогу держави і не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, або у складі сімей яких немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу, субсидія як і раніше назначатиметься в автоматичному режимі.
Також органи соцзахисту повинні бути повідомлені протягом місяця про зміни у складі зареєстрованих у житлі, звільненні або влаштуванні на роботу, вихід на пенсію або про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тис. грн.
Основні зміни в програмі субсидій
За результатами першого етапу верифікації субсидіантів Кабмін вдосконалив умови оформлення допомоги у сплаті комунальних послуг. Тоді була ухвалена постанова № 329.
З 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії не враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, яка в рік складає до 2,5 тис. грн за голову.
Субсидію на загальних умовах можуть отримати ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця.
Право на допомогу мають сім’ї, опалювальна (а не загальна) площа житла яких не перевищує 120 кв. м для квартири та 200 кв. м для приватного будинку.
У разі якщо член домогосподарства немає доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі домогосподарства є працездатні алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), онкохворі (за наявності висновку ЛКК), субсидію вправі призначити Комісія з питань призначення житлових субсидій.
З 1 жовтня якщо вартість фактично спожитої послуги менша обсягу обов’язкового платежу, субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги.
Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:
- безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу. Комісія з питань призначення житлових субсидій вправі прийняти позитивне для заявника рішення;
- безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості;
- громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально. Тоді субсидію в Україні домогоподарство, де зареєстрована така особа, має змогу отримати на загальних умовах.
Якщо субсидію на 2018−2019 роки вже призначено, то її розмір на опалювальний сезон управління соцзахисту населення восени розрахує автоматично, без повторного звернення. Розмір своєї субсидії можна дізнатися онлайн subsidii.ioc.gov.ua.
Які ціни на газ у Європі?
У переважній більшості країн Європи ціни на газ завжди були набагато вищими, аніж в Україні. Однак у цьому випадку доречно порівнювати, скільки газу можна купити у ЄС та України на мінімальну заробітну плату.