Ракурсhttps://racurs.ua/
Бій під Крутами: українці вшановують пам’ять студентів, які стали на захист Києва / Фото: Детектор медіа
Бій під Крутами: українці вшановують пам’ять студентів, які стали на захист Києва (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n117416-biy-pid-krutamy-ukrayinci-vshanovuut-pam-yat-studentiv-yaki-staly-na-zahyst-kyieva-foto-video.htmlРакурсПодвиг Героїв Крут 29 січня згадують українці. Цього дня 1918 року загін із 400-т гімназистів та студентів стримував багатотисячну армію Михайла Муравйова від наступу на Київ. Близько 30-ти хлопців після бою потрапили у більшовицький полон, де, зазнавши катувань та знущань, були страчені.
.
Бій відбувся на залізничній станції «Крути» за 130 км від Києва (нині у Чернігівській області) і тривав понад п’ять годин. Затримка просування армії Муравйова дала можливість укласти Берестейський мирний договір, що означав міжнародне визнання української незалежності.
Як пригадують у мемуарах учасники боїв під Крутами, поспіхом зорганізований у Києві студентський курінь налічував близько 300-т осіб. Переважно це була молодь, частина якої навіть не вміла стріляти. Саме їм і довелося обороняти найважливіший відтинок фронту — шлях до столиці України.
«Ми виявили, що ворог має два бронепотяги доброї конструкції, гаубичну батарею, до 1 тис. піхоти і до 1,5 тис. матросів-балтійців», — згадують учасники боїв під Крутами, пише «Радіо Свобода».
Після бою, за різними оцінками, від 27-ми до 35-ти січовиків опинилося у полоні більшовиків. Живими залишилися лише семеро. За розповідями очевидців, над вояками добу знущалися, катували, а на другий день — розстріляли. Перед розстрілом учень сьомого класу Другої української гімназії, галичанин Пипський, заспівав український гімн, усі підтримали.
«Кілька вагонів заставлено густо трупами і протягом кількох днів батьки й родини розпізнавали своїх близьких. Відшукано не всіх, бо одні невідомо де були розстріляні більшовиками і потайки поховані селянами», — зі спогадів Бориса Монкевича.
Символічне значення мав похорон крутянців 19 березня 1918 року, тому що в цей день знімали з будинку Центральної Ради російський герб. На похоронах було присутнє вище державне керівництво, зокрема, Михайло Грушевський.
У 2019 році президент Петро Порошенко у день вшанування пам’яті Героїв Крут зазначив, що події 29 січня 1918 року назавжди вкарбувалися в пам’яті поколінь українців.
Президентський указ про вшанування пам’яті Героїв Крут було підписано у 2007 році. А торік на території меморіалу пам’яті Героїв Крут біля села Пам’ятне в Борознянському районі Чернігівської області відбулися урочистості до 100-річчя бою під Крутами.
29 січня, в річницю смертельного бою, гвардійці, які несуть службу в районі проведення операції Об'єднаних сил згадали героїчний вчинок перших українських добровольців.
Також в Україні було знято художній фільм за реальною історією бою на залізничній станції «Крути» взимку 1918-го року.