Ракурсhttps://racurs.ua/
Таємниця смугастого забарвлення зебр давно не дає спокою вченим
Учені розмалювали коней, щоб дізнатися, для чого зебрам потрібні смуги (ФОТО)
https://racurs.ua/ua/n118451-ucheni-rozmaluvaly-koney-schob-diznatysya-dlya-chogo-zebram-potribni-smugy-foto.htmlРакурсГрупа вчених з університетів США та Великої Британії вирішила перевірити одну з найбільш відомих теорій щодо причин появи в зебр смугастого забарвлення.
.
Існує припущення, що воно допомагає тваринам ставати менш помітними для комах, котрі переносять смертельні хвороби, повідомляє видання The New York Times з посиланням на статтю в журналі PLOS One.
За іншими версіями, таке «камуфляжне» забарвлення дозволяє збивати з пантелику хижаків чи служить свого року «кондиціонером», котрий допомагає здійснювати терморегуляцію, адже смуги різного кольору по-різному отримують та віддають тепло.
У будь-якому випадку, таке забарвлення має приносити якусь користь, інакше відповідний фенотип у зебр не був би настільки стабільним.
Однак, якщо це забарвлення дійсно не подобається комахам, то постає питання: чому?
Оскільки до зебр у дикій природі важко підібратися, вчені вирушили до Hill Livery, кінної ферми, що також служить центром для зебр у місті Бристоль, Велика Британія. Дослідники спостерігали та знімали гедзів, котрі намагалися вкусити зебр. Вони також натягнули на тулуби коней одяг, що робив їх схожими на зебр, щоб побачити, чи допомагатиме це уникати укусів комах.
Учені помітили, що як тільки гедзі наближалися до зебр, то їхні смуги, здавалося, так сильно засліплювали комах, що вони не могли контролювати свою посадку на тварин. Гедзі зближувалися занадто швидко і або пролітали повз, або просто врізалися в зебру і відскакували. Їм, схоже, також не подобався натягнутий на тулуби коней одяг аналогічного забарвлення, але вони активно сідали на голови коней, які залишалися без «камуфляжного» захисту.
«Щось зупиняє комаху від усвідомлення того, що вона близька до посадки, — зазначає один із дослідників. — Ми не знаємо, що саме, але смуги впливають в останню секунду».
В оптичній ілюзії, що називається «перукарський полюс», діагональні смуги, здається, рухаються вгору або вниз, залежно від того, яким чином полюс обертається. Щось подібне може відбуватися, коли мухи наближаються до зебри. Здалеку муха може інтерпретувати об'єкт як сірий, але по мірі наближення комасі може здаватися, що діагональні смуги зебри рухаються в помилковому напрямку. В результаті, комаха може подумати, що вона прямує в бік відкритого простору замість посадки на тварину. Або, можливо, раптова поява смуг просто перевантажує зір комахи.
Нагадаємо, нещодавно вчені встановили, що перші знаряддя праці люди виготовляли з останків таких тварин, як зебри.