Затвердження кандидатів у судді Верховного суду: ВРП не побачила конфлікту інтересів у діях голови ВС Данішевської
https://racurs.ua/ua/n119588-zatverdjennya-kandydativ-u-suddi-verhovnogo-sudu-vrp-ne-pobachyla-konfliktu-interesiv-u-diyah.htmlРакурсСьогодні відбувається засідання Вищої ради правосуддя, яка повинна затвердити кандидатів у судді Верховного суду та передати список суддів на підпис президенту. Напередодні засідання Нацагентство з питань запобігання корупції у відповіді на звернення громадської організації «Не мовчи», підтвердило намір провести перевірку діяльності глави Верховного суду Валентини Данішевської (члена ВРП за посадою), голови Вищої ради правосуддя Ігоря Бенедисюка і члена ВРП Миколи Гусака, в діях яких вбачається особистий інтерес і потенційний конфлікт інтересів (йдеться про голосування за подання кандидатів на пост судді ВС).
На початку сьогоднішнього засідання у ВРП, опираючись на рішення від 7 березня, заявили про врегулювання конфлікту інтересів членів ВРП Ігоря Бенедисюка, Наталі Волковицької, Миколи Гусака, Тетяни Малашенкової.
«Встановлено, що вони не братимуть участь у розгляді органами ВРП та одноособово матеріалів щодо осіб, яких ВККСУ рекомендувала призначити суддями Верховного суду», — зазначив під час засідання представник Ради правосуддя.
Також ВРП 19 березня ухвалила рішення щодо конфлікту інтересів глави Верховного суду Валентини Данішевської.
«Дійсно, я як голова Верховного суду, входжу до складу ВРП за посадою. Закон не обмежує здійснення мною будь-яких повноважень як члена ВРП… Я не маю жодного приватного інтересу до розгляду питання про призначення суддями Верховного суду присутніх кандидатів… Але, я би просила ВРП розглянути мою заяву про самовідвід», — заявила Данішевська.
Задовольнити таку заяву ВРП відмовилася. Тому Валентина Данішевська сьогодні продовжує голосувати за кандидатури суддів до складу Верховного суду.
Нагадаємо, як повідомляють ЗМІ, посилаючись на відповідь НАЗК на запит організації «Не мовчи», у Бенедисюка і Гусака конфлікт інтересів полягає в тому, що вони також є кандидатами на посади суддів Верховного суду, тому їхні кандидатури будуть обговорюватися колегами по ВРП. Конфлікт інтересів Данішевської полягає в тому що, будучи членом ВРП, вона може мати пряму зацікавленість при відборі суддів Верховного суду, оскільки такі судді в подальшому братимуть участь в голосуванні за очільника суду.
«Для перевірки дотримання Бенедисюком, як головою ВРП, законодавчо встановлених вимог щодо конфлікту інтересів, з урахуванням особливостей, визначених законом, НАЗК буде ініційовано відповідну перевірку», — йдеться у відповіді Нацагентства.
Аналогічну відповідь НАЗК про необхідність проведення перевірки надано й щодо члена ВРП Гусака. Щодо ситуації з конфліктом інтересів Данішевської у відповіді НАЗК зазначено, що наведені у зверненні громадської організації обставини також «потребують відповідної перевірки».
Вища кваліфікаційна комісія суддів України 6 березня затвердила рейтинги кандидатів на зайняття вакантних посад суддів Верховного суду. Зокрема, було сформовано рейтинги кандидатів у Касаційний господарський суд, Касаційний адміністративний суд, Касаційний цивільний суд і Касаційний кримінальний суд у складі Верховного суду. За результатами конкурсу до Касаційного госпсуду потрапили чинні голова і члени ВРП Ігор Бенедисюк, Наталя Волковицька і Тетяна Малашенкова, а до Касаційного адмінсуду пройшов ще один чинний член ВРП Микола Гусак. Окрім цього, до складу Касаційного цивільного суду пройшов в. о. голови апарату Верховного суду Валентин Сердюк.
6 березня ВККСУ затвердила список переможців та передала його на розгляд Вищої ради правосуддя.