Рекордно повільну зірку виявили британські учені
https://racurs.ua/ua/n196094-rekordno-povilnu-zirku-vyyavyly-brytanski-ucheni.htmlРакурсУчені виявили нейтронну зірку, яка, на їхню думку, обертається з безпрецедентно повільною швидкістю — повільніше, ніж будь-яка з понад 3 тис. радіовипромінюючих нейтронних зірок, виміряних на сьогоднішній день.
Про це повідомляє прес-служба Манчестерського університету (Велика Британія).
Нейтронні зорі — це надщільні залишки мертвої зорі:
- зазвичай вони обертаються з неймовірно швидкою швидкістю, витрачаючи на повний оберт навколо своєї осі лише секунди або навіть долі секунди;
- однак ця нещодавно відкрита нейтронна зоря кидає виклик цьому правилу, випромінюючи радіосигнали з порівняно неквапливим інтервалом у 54 хвилини.
Вивчаючи радіовипромінюючі нейтронні зорі, ми звикли до екстремальних ситуацій, але відкриття компактної зорі, яка обертається так повільно і при цьому випромінює радіохвилі, було несподіваним, — наголошують дослідники.
Наприкінці свого життя великі зорі витрачають усе своє паливо і вибухають у вражаючому вибуху, який називається надновою. Залишається зоряний залишок, який називається нейтронною зіркою, що складається з трильйонів нейтронів, упакованих у кулю настільки щільно, що її маса в 1,4 рази перевищує масу Сонця, і вміщується в радіусі всього 10 км.
Ця зірка розташована за 16 тис. світлових років від Землі і її виявлення стало результатом поєднання даних нового покоління радіотелескопів, розташованих у різних місцях земної кулі, що надало змогу фіксувати зміни у випромінюванні протягом такого тривалого часу.
Характер радіовипромінювання і швидкість, з якою змінюється період обертання, вказують на те, що це нейтронна зоря. Однак дослідники не виключають, що це може бути ізольований білий карлик з надзвичайно сильним магнітним полем. Проте відсутність поблизу інших високомагнітних білих карликів робить пояснення нейтронної зірки більш правдоподібним, — зазначається у повідомленні.
Зазначається, що для підтвердження того, що саме це за об'єкт, потрібні подальші дослідження, але будь-який сценарій обіцяє дати цінне розуміння фізики цих екстремальних об'єктів.
Отримані результати можуть змусити вчених переглянути свої десятиліттями сформовані уявлення про нейтронні зорі або білі карлики; про те, як вони випромінюють радіохвилі і яка їхня популяція в нашій галактиці Чумацький Шлях, — наголошує прес-служба вишу.