Панамські офшори: головні фігуранти і реакція на розслідування
https://racurs.ua/ua/n69303-panamski-ofshory-golovni-figuranty-i-reakciya-na-rozsliduvannya.htmlРакурсМіжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) і Центр по дослідженню корупції та організованої злочинності (OCCRP) викрили майже 100 світових лідерів і олігархів, причетних до фінансових махінацій.
Так звані panamapapers розкривають конфіденційну інформацію з понад 11 млн. документів панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, яка допомагала відомим клієнтам відмивати гроші, ухилятися від санкцій і податків. У матеріалах фігурують діючі або колишні глави держав, у тому числі диктатори, яких звинувачують у розкраданні державних коштів своїх країн. Документи вивчали 107 медіаорганізацій з 78 країн.
Mossack Fonseca, яка зареєструвала численні офшори, назвала публікацію матеріалів розслідування «кримінальним злочином» і «нападом» на Панаму. На думку засновників компанії, скандал спричинений невдоволенням успішністю компанії в залученні клієнтів.
Прокуратура Панами почала розслідування діяльності Mossack Fonseca, в рамках якого будуть перевірені всі порушення, допущені юридичною компанією. Про готовність активно співпрацювати з будь-якими судовими розглядами по справі заявив президент країни Хуан Карлос Варела.
Прем’єр-міністр Ісландії, який теж «засвітився» в «панамських документах», відмовився продовжувати інтерв’ю та покинув приміщення з журналістами після запитання про офшорну компанію, якою, за даними розслідувачів, він володіє. У ЗМІ з’явилася інформація про можливу відставку глави уряду в зв’язку зі скандалом.
Серед тих, кого згадують розслідувачі, — президент Росії Володимир Путін. Згідно з документами, друзі російського президента вивели на панамський офшор більше 2 млрд дол. Гроші надходили на офшорні рахунки від угод з акціями найбільших російських держкомпаній, «пожертв» від російських бізнесменів та пільгових позик кіпрського RCB bank.
До списку фігурантів увійшли також член комітету ФІФА Хуан Педро Даміані, покійний батько прем’єр-міністра Великої Британії Девіда Кемерона, племінник секретаря Радбезу Миколи Патрушева Олексій Патрушев. У матеріалах йдеться також про угоди, до яких можуть бути причетні прем’єр-міністр Пакистану, родичі голови КНР Сі Цзіньпіна і президента Азербайджану Ільхама Алієва.
Є у розслідуванні і прізвища українських політиків — президента України Петра Порошенка і голови НБУ Валерії Гонтаревої. За документами Mossak Fonseca і Нацбанку, пов’язані з Гонтаревою офшорні компанії отримували позики від заступника голови російського «ВТБ банку» Юрія Соловйова.
Окрім відомих високопосадовців в «панамських документах» згадуються також аргентинський футболіст Ліонель Мессі і актор-каратист Джекі Чан.